Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: ČNB a koruna - proč podle Jana Fraita není třeba vyšších sazeb

Rozbřesk: ČNB a koruna - proč podle Jana Fraita není třeba vyšších sazeb

18.01.2023 9:05, aktualizováno: 20.1. 11:33
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Aktualizováno

Viceguvernér Jan Frait včera v článku pro hospodářské noviny s Jakubem Matějů vysvětloval, proč už další zvyšování úrokových sazeb při boji s inflací podle jeho názoru příliš nepomůže. Hlavní argumentační linií je analýza transmisních kanálů měnové politiky - podle viceguvernéra ve zkratce úrokový a úvěrový kanál již fungují (a další zpřísnění není třeba) a dopady dalšího zvyšování sazeb na měnový kurz je nejisté.

Ponechme nyní stranou otázku, zda skutečně dostatečně funguje úrokový a úvěrový kanál a zda jsou reálné sazby dostatečně vysoko na to, aby i v roce 2023 držely na uzdě úvěrovou aktivitu a domácí poptávku. Zajímavá je v dnešní době spíše otázka měnového kurzu, který se z problému (v letních měsících) stává pomalu pomocníkem centrální banky - samovolně zpevňuje a je na úrovních zhruba o 2,5 % silnější, než předpokládala poslední prognóza ČNB. I díky tomu dnes ČNB není zdaleka pod takovým tlakem (jako v létě), aby dál zvyšovala úrokové sazby, a pravděpodobně to potvrdí i nová únorová prognóza ČNB.

Koruna je silná zejména díky příznivějšímu globálnímu sentimentu - teplejší počasí, nižší globální tržní sazby a slabší dolar. To však neznamená, že nastavení domácích úrokových sazeb není podstatné. Je pravda, že krátkodobě skutečně “mnohem důležitějšími faktory pro vývoj kurzu bývají sentiment globálních finančních trhů (nástup pandemie, ruská invaze na Ukrajinu) nebo třeba očekávané změny úrokových sazeb amerického Fedu”. Kriticky důležité ovšem je, jak na tyto vnější šoky i překvapivé změny domácích fundamentů (například výrazné zhoršení běžného účtu v uplynulém roce) zareaguje domácí měnová politika. Pokud centrální banky v reakci zvýší domácí úrokové sazby, tak příznivější úrokový diferenciál (pozitivní rozpětí vůči EUR a USD) výrazně prodraží sázky zahraničních hráčů proti české měně. Na trhu tedy sazby na kurz působí, i když se jejich efekt na denní pohyby kurzu těžko měří a dokládá.

06

A při pohledu do roku 2023 je třeba si uvědomit, že ztenčování úrokového náskoku Česka vůči euru i dolaru může začít působit opačně - jako pozvánka pro sázkaře proti české měně. To by bylo atraktivní zvlášť, pokud by na globálních trzích odezněla dnešní uvolněnější nálada… V takovém případě by ovšem ČNB pravděpodobně raději volila opět stabilizační intervence na pomoc koruně než opětovné zvyšování úrokových sazeb.


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna lehce zpevňuje, ale stále nemá dost sil na to, aby trvaleji prolomila úroveň 24,00 EUR/CZK. Domácí kalendář je relativně prázdný a reakce globálních trhů na výsledek zasedání Bank of Japan je pro korunu nejednoznačná - slabý yen a silnější dolar jsou sice proti koruně, na druhé straně může převážit efekt poklesu globálních výnosů, který nahrává všem rizikovým aktivům včetně české měny.

Eurodolar
Japonská centrální banka (BoJ) nechce zatím podlehnout tržnímu tlaku, kdy se snaží kontrolovat výnosovou křivku. Základní úroková sazba tedy zůstává nezměněna na úrovni -0,1 % a především také závazek intervenovat neomezeně na trhu dluhopisů tak, aby výnos desetiletého vládního dluhopisu setrval pod úrovní 0,50 %. Rozhodnutí BoJ nejenže oslabilo japonský yen, ale především poslalo dolů delší úrokové sazby po celém světě. Rozhodnutí BoJ je také krátkodobě dobrou zprávou pro riziková aktiva včetně některých měn.

Eurodolar zatím sleduje rozhodnutí Bank of Japan v klidu, ačkoliv japonský yen se v posledním roce pohyboval velmi podobně. Euro nicméně oslabilo již včera a to v reakci na report z agentury Bloomberg, který signalizoval, že představitelé ECB údajně chtějí od března zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb na 0,25 bazických (z nynějších 50bps).

Akcie
Americké akcie se snažily najít v úterní obchodní seanci směr. Index S&P 500 se opět nedokázal udržet nad úrovní 4 000 bodů. Průmyslový index Dow Jones se vyvíjel hůře a klesal v závěru obchodování o 1 %. Největší zásluhu na tom měly především banky. Z 33 společností z indexu S&P 500, které dosud zveřejnily výsledky, jich 25 překonalo očekávání analytiků. Zatímco v prvním čtvrtletí předpokládáme na trzích větší rozkolísanost, v druhé polovině by se mohli trhy ustálit v určitém mírném růstu.

 
 

Čtěte více:

Nepravdivé příběhy nahlodávají vztahy USA a Číny, trhy odmítají pochopit další vývoj monetární politiky
18.01.2023 6:05
Spojené státy a Čína jsou na sobě vzájemně závislé, jejich vztahy ale ...
František Kronus: Trhy jsou optimistické. Ohledně Fedu bych si ale nedělal přílišné naděje
17.01.2023 17:15
Trhy začaly nový rok na zelené vlně. „V posledním měsíci se trhům daří...
Komentář analytika: Provozní a rezervní náklady berou ziskovost Goldman Sachs útokem
17.01.2023 16:31
Výsledky Goldmanů nás nepřesvědčily a je na nich vidět, že co nyní inv...
Výsledkům Morgan Stanley pomohla správa aktiv, klesá ale efektivita
17.01.2023 17:50
Co do příjmů si investiční banka Morgan Stanley nevedla špatně, za což...
Nervózní investorská nálada v USA po výsledcích bank
17.01.2023 21:44
Americké akcie se snažily najít v úterní obchodní seanci směr. Obavy z...
Microsoft zvažuje, že propustí kolem pěti procent svých zaměstnanců
18.01.2023 8:35
Americký softwarový gigant Microsoft zvažuje, že propustí kolem pěti p...
Japonská centrální banka vyvrátila spekulace trhu a drží dosavadní politiku beze změny
18.01.2023 8:59
Měnový výbor japonské centrální banky na svém dnešním zasedání ponecha...

Váš názor
 •  
  18.01.2023 15:41

  Paní Zamrazilová, to je pro mě hodně velké zklamání. Považoval jsem ji za důvěryhodného člověka. Guvernér Michl ten kope za Babiše, tam se nedá nic čekat. Podle pana Michla je super spoření za 5-6procent při inflaci 18-20 procent. Pokud vím, hlavní úkol CNB je cenová stabilita. Takováhle CNB, která neplní mandát je úplně k hovnu
  bakelit233
 • Nebude
  18.01.2023 15:33

  Zatím jsem slyšel pouze, že nebude na důchody, musí se zkrátit mateřská, případně nějaké jiné prebendy pro pracující, protože nejsou chechtány, ale zatím jsem nikde a nikdy neslyšel, že nebude na sociální dávky pro lidi co 10 let a víc nedělali (nepočítám postižené a invalidy). Nebo jsem si jen nevšimnul? Já bych to udělal jednoduše, dělal jsi v posledních 5letech? Pokud ano máš rok nárok na dávky, pokud ne a nejsi invalida, tak ani korunu a u lékaře zaplať. Ten kdo nedělá se nemůže, co nemůže, NESMÍ !!! mít stejně jako ten, kdo dělá za minimum.Solidarita je funkční jen do určité míry.
  OP
  • Re: Nebude
   18.01.2023 15:46

   Na vás by si měli dát obchodníci s chudobou pozor. Jste pro ně nebezpečný. Kdo si potom bude kupovat v Praglu třeba ty vily za desítky mega z dávek?
   Želvák Burzovní (Gold!)
 • Inflační tetka Zamrazilová
  18.01.2023 12:20

  Viceguvernérka ČNB Zamrazilová opakuje, že není správné zvyšovat úrokové sazby preventivně .....jenom přeci tvrdí, že to má zpožděný účinek.....tak až se mzdová inflace rozjede, tak zvyšovat sazby bude pozdě....asi si ta tetka neuvědomuje, že inflační cíl neplní ČNB již od roku 2018.....nezaměstnanost téměř nulová a vláda s deficity nic nehodlá dělat........tak, že může inflace opět vystřelit není zas tak nereálné, tetko Zamrazilová......
  abc1
  • Re: Inflační tetka Zamrazilová
   18.01.2023 12:30

   Však dneska ráno jsem si hezky početl o mzdově-inflační spirále. Bude se přidávat na zdravotních odvodech za důchodce, nefakčenka a spol. Protože "experti" to za hovidu ukotvili legislativně vůči inflaci jako důchody. Tj. je inflace 15 %? Tak se musí přidat na zdravotním pojištění placeném státem 15 %. Krása. Né, že bych to úplně nepřál lékařům, sestrám a spol. Ale je to nesmysl soudruzi.
   Želvák Burzovní (Gold!)
   •  
    18.01.2023 12:37

    Jako s těmi mandatorními výdaji se prostě musí něco dělat. Mandatorní výdaje nejsou žádné dogma. To samé s tím množstvím úředníků. Musí se seškrtat agenda prostě.
    Želvák Burzovní (Gold!)
    • řecká cesta
     18.01.2023 13:10

     když z nás je stále někdo v 1.linii, covid je fuč a zdravotníci a učitelé 2násobné platy, ted jsou v 1.linii duchodci no tak kde by se vzala inflace 2%, čnb kašpárci budou rádi, když to letos i s tou lonskou základnou stlačí na 10% :o)
     Mike -Green D. is killing Europe
     • Re: řecká cesta
      18.01.2023 15:27

      A jak by to asi udělali? Zatím předvádí jen snahu to vysedět. Ne že by to někdy nefungovalo, ale ...
      OP
     • Re: řecká cesta
      18.01.2023 14:28

      Pravda. Je to vlastně taková zákopová válka. Neustále je někdo v příkopu a čeká, až ho někdo vystřídá. Takto jsem o tom ještě nepřemýšlel.
      Želvák Burzovní (Gold!)
Aktuální komentáře
28.05.2024
22:01Index Dow Jones v úterý odepsal přes 0,5 %  
17:58Snížit inflaci poklesem sazeb?
17:23Sektorově dnes vítězí polovodiče a energie. Americký spotřebitel s překvapivě dobrou náladou  
17:00Německo by mělo zvážit, zda neuvolnit dluhovou brzdu, uvedl MMF
15:51FT: Řada západních firem zůstává v Rusku navzdory dřívějším plánům na odchod
14:17Jaromír Strnad: Akciový split Nvidie a dividendy ČEZ a Kofoly
13:53ECB: Inflační očekávání spotřebitelů v eurozóně klesla nejníže od září 2021
12:41Tesla a evropský indikátor dalšího vývoje v USA
11:49CNBC: Podvodů označovaných deepfakes přibývá, firmy už přišly o miliony dolarů
11:23Banka ABN Amro koupí za 672 milionů eur německou Hauck Aufhäuser Lampe
11:01Amerika se po přestávce vloží do hry. Evropa zatím hledá inspiraci i směr  
9:10Rozbřesk: O podivné dichotomii amerických měkkých a tvrdých makro-indikátorů
8:49Kofola navrhla dividendu 13,50 Kč, americký trh je konečně stejně rychlý jako před sto lety a futures jsou lehce nad nulou  
6:34NVIDIA a dva druhy investičních her
27.05.2024
17:22Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
16:52WSJ: Ekonomika bude mít v prezidentských volbách zásadní roli, Biden by měl ukázat pochopení pro obavy z růstu cen
16:50TRHY: Koruna mírně ztratila, Erste a VIG bez dividendy. Patria tvůrcem trhu na COLT CZ a Primoco UAV. Wall Street dnes uzavřena  
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Advance Auto Parts Inc (03/24 Q1, Bef-mkt)
HP Inc (04/24 Q2, Aft-mkt)
Salesforce Inc (04/24 Q1, Aft-mkt)
UiPath Inc (04/24 Q1, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y