Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hamižflace a hodnoty akcií – není to zdaleka jen o ziskovosti

Hamižflace a hodnoty akcií – není to zdaleka jen o ziskovosti

15.06.2023 17:39

Fortune píše o tom, že tzv. greedflace, tedy po našem hamižflace, může vést k delší a hlubší recesi. Stratég Albert Edwards k tomu na Twitteru dodává, že v minulosti nenastalo ani jednou období, kdy by rostly jednotkové náklady práce a zároveň se zvyšovaly zisky firemního sektoru. A co vlastně hamižflace a hodnoty akcií?

Na to, že chování firem v USA a některých dalších zemích inflačním tlakům neubírá, ale přidává k nim, jsem tu upozorňoval už minulý rok. Mezitím toto téma proniklo i do středněproudých médií a jak jsem zmínil výše, třeba na Fortune píší o možném vztahu mezi hamižflací a recesí. Můstkem mezi vysokou inflací a případnou recesí je samozřejmě vynucené zvedání sazeb a dnes se na to vše tedy podíváme z perspektivy hodnoty akcií.

Pokud nějaké firmě vzrostou náklady o 10 % a ona zvýší ceny o 10 %, její zisky vzrostou o 10 % a její marže zůstanou nezměněné. V takovém případě firma plně přenesla vstupní nákladové tlaky do výstupních cen a můžeme říci, že z hlediska inflace se chová neutrálně. Pokud by zvýšila ceny jen o 5 %, inflační tlaky by částečně absorbovala. Pokud by naopak zvýšila ceny o 20 %, k inflačním tlakům by přidávala.

Marže jsou ovlivněny i jinými faktory, než je relativní pohyb vstupních a výstupních cen. Třeba při změnách objemu produkce je ovlivňuje tzv. operační páka. Tedy to, že část nákladů je fixních. Existuje ale řada přesvědčivých indicií, které ukazují, že v USA a dalších zemích firemní sektor jako celek k inflačním tlakům popsaným způsobem skutečně přidává. Jinak řečeno, je schopen zvyšovat ceny více, než by odpovídalo pohybu cen vstupních (včetně mezd). Jeho marže rostou a hovoří se o (firemní) hamižflaci.

Za onou schopností zvyšovat marže v prostředí, které by tomu na první pohled nemělo vůbec nahrávat, stojí zřejmě jako obvykle řada faktorů. Od předchozí stimulace poptávky až po tržní sílu firem v některých odvětvích. Z pohledu akcionářů by pak popsaný vývoj mohl budit radost. Ovšem jen do chvíle, kdy si uvědomí, že v ekonomice, na trhu a v hodnotách akciích je hodně věcí propojených. Čímž se dostávám k úvaze o akciích na straně jedné a hamižflaci, sazbách a recesi na straně druhé.

Hodnota akcií a jejich valuace nezávisí jen na ziscích (současných a očekávaných), ale i na požadované návratnosti. Podívejme se, jak se tím prolíná výše uvedené:

Nějaká firma vyplácí akcionářům 10 dolarů dividend a očekává se, že ty porostou o 6 % ročně (historický standard celého trhu). Bezrizikové sazby jsou nyní na 3,4 %, se „standardní“ rizikovou prémií 5,5 % máme požadovanou návratnost na 8,9 %. Hodnota této akcie je pak 10 děleno rozdílem 8,9 % a 6 %. Tedy 344 dolarů.

Dejme tomu, že firma nyní dokáže zvýšit své zisky o 10 %, tedy na 11 dolarů. A bude to dokonce udržitelný skok – dividendy pak porostou zase o 6 %. Samo o sobě to zvedá hodnotu akcie na 379 dolarů. Dejme ale také tomu, že jde o plošný hamižflační jev, který zároveň zvedá inflaci a nutí centrální banku k dalšímu zvedání krátkodobých sazeb. Což tlačí nahoru i sazby dlouhodobé. Na to, aby plně eliminovaly efekt vyšších zisků, by podle jednoduché kalkulace musely vzrůst ze 3,4 % na 3,68 %. Tedy asi o 8 %, tedy o 0,28 procentního bodu. Pokud by dlouhodobé výnosy rostly proporcionálně k sazbám krátkodobým tak to je v podstatě jen jedno zvýšení sazeb o 25 bazických bodů navíc.

Výše uvedené navíc nepočítá se scénářem, kdy se zvýšení sazeb promítne výrazně na ekonomické aktivitě a na ziscích firmy přes cyklický vývoj. Jinak řečeno, počítá se tu jen s negativním vlivem vyšších sazeb na hodnotu. Ne s tím, že hamižflační zisky mohou být cyklicky korigované recesí, na jejímž přivolání se spolupodílely.

 

Čtěte více:

Strategie monetární brzdy a plynu
08.06.2023 17:45
Goldman Sachs nyní vidí pravděpodobnost recese na cca 20 %. Snížil jí ...
Zvedání sazeb a utažená monetární politika není to samé
09.06.2023 17:59
Fed zvedá sazby s razancí v historii nevídanou, ale americká ekonomik...
Druhá polovina roku na amerických trzích a zatím jen nejasné obrysy potenciálu nových technologií
12.06.2023 17:45
Goldman Sachs nyní vidí americký akciový index S&P 500 na konci letoš...
Deficity a dluhy nejsou podmínkou prosperity
13.06.2023 17:48
Při pohledu na vývoj během posledních 170 let vidíme v USA celkem jasn...
Výkony akcií v době vysoké koncentrace trhu a letošní komoditní mezera
14.06.2023 17:39
Za prvé, růst amerického trhu je v poslední době hodně koncentrovaný d...

Váš názor
  •  
    16.06.2023 8:33

    Zajímavý článek. Nicméně pokud je požadovaná návratnost 8,9 %, tak potom hodnota akcie je 112 dolarů, nikoliv 344 dolarů.
    prk
Aktuální komentáře
12.06.2024
22:09Jan Čermák: Prognóza Fedu hraje v nečekaně jestřábím hávu
20:23Fed nemění sazby a avizuje jedno snížení sazeb letos a pět do konce roku 2025. S dolarem zahýbala už spotřebitelská inflace
17:55Akciový trh příliš velký na to, aby klesl?
17:28Vychládání po covidu nebo doklad vadnoucí ekonomiky? FedEx propustí v Evropě až 2000 zaměstnanců kvůli slabé poptávce po přepravě
17:08Trhy nadšeně čekají na Fed. Náladu zvedla inflace  
16:54Ropu čeká v tomto desetiletí velký přebytek s tím, jak poptávka dosáhne vrcholu, uvádí IEA
16:38Pimco varuje před dalšími selháními regionálních bank v USA. Ve hře opět realitní úvěry
16:26Cla EU na čínská elektroauta až 38 % za dveřmi? Komise odhodlána, automobilky varují a Čína protestuje
15:23Spotřebitelské ceny se v květnu zastavily, Fed může být jistější o jejich směru
14:13Apple vystřelil nejvíce od roku 2022 pod příslibem využití potenciálu umělé inteligence a znovu sesadil Microsoft
12:41Technická analýza: Delta Air může dál nabírat výšku  
11:32Britská krize ve Francii? Klesne inflace? A nakolik Fed sleví z dřívějších plánů?  
11:27Německým automobilkám se daří hůře než konkurenci, zjistili analytici
10:42Fiala: Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik bude jaderných bloků. Dle analytiků umožňuje tendr s rozhodnutím o počtu bloků počkat
8:50Rozbřesk: Tuzemská inflace opětovně zvolnila
8:47ČNB se vrátí ke škrtům o čtvrt bodu, Apple přišel s novou AI strategií a futures jsou zelené  
11.06.2024
22:00Apple vynesl celý S&P 500 na nová rekordní maxima  
17:15Ceny ropy podle výnosů vládních dluhopisů – jedna zajímavá korelace posledních let
17:12Wall Street se zvedá, zatímco Evropa navýšila ztráty  
16:23Bloomberg: Evropa jedná o zachování tranzitu plynu přes Ukrajinu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y