Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V očekávání mimořádného…

V očekávání mimořádného…

31.01.2025 17:41

Pokud vezmeme očekávání růstu zisků pro následujících několik let, tak zjistíme, že se pohybují hodně vysoko nad nějakými odhady růstu ekonomiky. Je to realistická kombinace?

Deutsche Bank v následujícím grafu ukazuje pro různá období nominální a reálný růst zisků. A nejsvětlejší sloupec ukazuje rozdíl mezi růstem zisků a celé ekonomiky. Tedy právě to, co historie říká k možnosti, že by existovala pozitivní mezera mezi oběma proměnnými:

4
Zdroj: X

Podle obrázku jsou tedy možné všechny kombinace. Od roku 1935 zisky rostly o něco pomaleji než celá ekonomika, za posledních pár desetiletí zase výrazně rychleji (což dohromady znamená, že předtím zase musela být období, kdy zisky rostly výrazně pomaleji). Po roce 2000 pak tempo růstu nabralo výrazně na otáčkách, po roce 2015 se zvyšovaly o více než 3 procentní body rychleji než nominální produkt.

Podle grafu od roku 1935 rostou nominální zisky v průměru o 6 % ročně. To koresponduje s jinými daty a studiemi, které jsem u tohoto tématu zaznamenal. Konsenzus přitom nyní očekává, že v roce 2024 rostly zisky o 10 % ročně, pro rok letošní se čeká 12 % a pro rok 2026 14 %. Podle dat Yardeni Research jsou dokonce dlouhodobá očekávání nastavena na těžko uvěřitelných více než 17 %. Do krátkodobějších čísel může promlouvat cyklický vývoj (zisky si prošly recesí v roce 2023, nyní by tedy měl přijít jejich boom). Je ale docela zřejmé, že do očekávání se v nějaké míře projevují i strukturální úvahy o potenciálu nových technologií, včetně AI.

Můžeme tak třeba uvažovat o tom, že americká ekonomika má nyní potenciál zřejmě kolem 2 %, s inflací na 2+ % by to tedy byla 4+ % nominálního růstu. Dejme tomu, že nové technologie zvedly potenciální růst ekonomiky o jeden celý procentní bod. Pak by udržitelný nominální růst převyšoval 5 %. Podle uvedeného grafu se růstový diferenciál zisků vs ekonomiky dostal nejvýše za posledních deset let a to na necelých 6 procentních bodů. V pomyslném ideálu by tak ekonomika rostla o 5+ % ročně a zisky ještě o 6 procentních bodů více, dohromady tedy o 11 – 12 %. Což odpovídá letošnímu odhadu, ale je to pod dlouhodobým i tím pro rok 2026.

Dlouhodobější očekávání jsou tedy nastavena buď na mimořádnou růstovou prémii zisků obchodovaných firem a/nebo mimořádný růst potenciálu ekonomiky. Což není nic překvapivého, na tuto situaci tu poukazuji různými způsoby opakovaně. Ten dnešní je obohacen oním grafem, který říká, že čím delší období, o to nižší prémie růstu zisků. Což je také intuitivní. I proto, že zisky firemního sektoru (jako celku, nejen u obchodovaných firem) mohou růst rychleji jen v případě, že zbytku ekonomiky rostou příjmy zase pomaleji. Hovoříme samozřejmě hlavně o mzdách. Poslední desetiletí přitom (v souladu s grafem) přinesly znatelné zvýšení příjmové nerovnosti ve prospěch zisků.

Nabízí se tak otázka, zda u příjmové nerovnosti nyní zafunguje spíše vracení se k průměrům, či naopak bude dosavadní trend posilovat sám sebe. Argumenty najdeme pro obojí, ve hře jsou faktory jako deglobalizace na straně jedné a automatizace, či rostoucí síla firem v některých odvětvích na straně druhé. Výraznou roli pak může hrát to, že u akcií hovoříme o ziscích obchodovaných firem, ne korporátním sektoru jako celku, který není tak vychýlen směrem k rychle rostoucím firmám. Na toto téma se zaměříme více příště. Závěr dnešní – ať to vezmeme z jakékoliv strany, očekává se hodně mimořádné.


Čtěte více:

Akcie nejvíce ohrožené Trumpovými cly, u kterých trh podceňuje rizika
20.01.2025 6:02
Celní plány zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ohrožují vý...
Tomáš Vlk a Braňo Soták o tom, jak investovat v roce 2025. Nyní i jako podcast!
17.01.2025 17:43
Náš úspěšný webinář Investiční výhled pro rok 2025, kterého jste se mo...
Největší hrozba pro světovou ekonomiku? Tvrdošíjná inflace
20.01.2025 14:40
Největší hrozbou pro světovou ekonomiku v příštím roce je vyhlídka, že...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.04.2025
22:46Trump oznámil cla a obrátil trhy: 10% plošně, 20 % EU, 24 % Japonsko, 34 % Čína,…
22:02Akcie zakončily obchodování v den T v kladných hodnotách, ale...  
20:02Jan Bureš: Plošná cla by pro Česko znamenala okamžitý propad HDP. O kolik?
17:28Opět „přechodné“ inflační tlaky a trhy během recese
17:03Vývoz z ČR do USA loni stoupl asi o pětinu, po sedmi letech byl vyšší než dovoz
17:01Wall Street přešlapuje na místě, když stáhla úvodní manko  
16:21Europoslanci: Obchodní válka s USA nikam nevede, zaměřme se na digitální giganty
15:53Tesle klesl čtvrtletní odbyt o 13 procent, čekal se lepší výsledek
14:59Německý správce aktiv DWS dostal pokutu 25 milionů eur za tzv. greenwashing
14:10Prodej aut v USA v prvním čtvrtletí vzrostl, zřejmě i kvůli chystaným clům
13:47NET4GAS, s.r.o.: Jmenování Michala Slabého do funkce jednatele společnosti
13:02Bloomberg: Celním hrozbám by měly v Evropě nejlépe vzdorovat španělské akciové tituly
11:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:46Bílý dům připravuje odhad nákladů na ovládnutí Grónska
11:32Reciproční cla sníží export z Německa do USA o méně než tři procenta, očekává Ifo
11:11Trumpova cla budou nejrozsáhlejším obchodním omezením USA za více než století a startují novou éru rizik pro globální ekonomiku
11:03ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:39Jak se trhy vyrovnají s další várkou cel? Nervozita bude provázet evropské i americké obchodování  
10:00Guvernér BOJ: Dopad nových amerických cel na světový obchod může být obrovský
9:43ČSÚ: Deficit veřejných financí loni klesl na 2,2 procenta HDP

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách