Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Když tvorba bohatství na akciovém trhu předbíhá ekonomiku…

Když tvorba bohatství na akciovém trhu předbíhá ekonomiku…

12.03.2025 17:12

To, jak si mentálně rámujeme „objektivní“ realitu, může mít své naprosto reálné důsledky. Vezměme si třeba akciový trh. Index S&P 500 letos ztrácí asi 5 %, za poslední rok si připisuje 7 – 8 %, za posledních pět let více než 100 %. Pohled na letošek by tak mohl vybízet k přepnutí do nějakého krizového investičního módu. Pohled na poslední rok ukazuje návratnost cca odpovídající té požadované, tedy už docela relax. A pohled na posledních 5 let je vyloženě obrazem investiční hojnosti a pohody. A co když tedy taková tvorba bohatství předbíhá ekonomiku?

1.Bohatství předbíhá produkt: Následující graf ukazuje poměr kapitalizace zmíněného indexu k produktu. Jinak řečeno, ukazuje vývoj hodnoty všech společností na trhu k tomu, kolik se toho za daný rok v americké ekonomice vyrobilo a nasloužilo. Popisek ke grafu pak říká, že tvorba bohatství na americkém akciovém trhu předbíhá celou ekonomiku (a že spotřebitelské výdaje se stávají citlivými na pohyby cen akcií). Tato slova reflektují to, jak se křivka trendově zvedá – kapitalizace trhu v poměru k produktu roste. A takto zarámovaný jev by mohl budit dojem, že se děje něco nerovnovážného, nezdravého. Je tomu ale tak?


rr
Zdroj: X

2.Rychleji rostoucí trh nemusí být žádným excesem: Onen poměr zobrazený v grafu prý býval (nevím, zda ještě je) oblíbený panem Buffettem. Mnou ne, podle mne naopak patří k zavádějícím valuačním měřítkům a to z jednoho prostého důvodu, který jsem tu před časem vysvětloval detailněji. Dnes jen připomínka:

Akciový trh může vyjma speciálních případů naprosto přirozeně růst rychleji, než celá ekonomika. Modelový příklad: Nominální růst ekonomiky je na 4 % (2 % reálný růst a 2 % inflace). Výnosy desetiletých vládních dluhopisů jsou na 4 % (rovny nominálnímu růstu ekonomiky), riziková prémie akcií na 4 %. Požadovaná návratnost je tedy na 8 %. Pokud bude dlouhodobě také návratností realizovanou (efektivní trh) a z větší části bude pokrytá růstem cen (ne dividendovými výnosy), trh poroste přirozeně rychleji než ekonomika. Na stejný růst obou se zde dostaneme například pokud by riziková prémie trhu byla dlouhodobě jen 2 % a dividendové výnosy také 2 %. Pak by trh i ekonomika rostly o 4 % ročně.

Mechanismem, který zajistí ono rozjíždění se temp růstu, je prosté diskontování: Zisky a dividendy mohou růst stejně rychle jako ekonomika (4 % v našem příkladu), ale diskontovány budou 8 %. A v pomyslném výchozím bodě tak budou ceny akcií nastaveny tak, že budou posilovat dlouhodobě o 8 % ročně. Nejde tedy o to, že by něco příliš rychle rostlo, ale o to, že to na počátku mělo tak nastavenou cenu/hodnotu, aby to rostlo o 8 %.

V terminologii popisku grafu pak můžeme říci, že bohatství vytvořené akciemi může naprosto přirozeně růst rychleji, než celá ekonomika. A zvyšující se poměr kapitalizace (bohatství) k produktu nelze sám o sobě brát jako známku bublinování, či nějakého excesu. Tento efekt by pak skutečně znamenal i to, že spotřeba dlouhodobě více reaguje na ceny akcií. A efekt se dá vztáhnout i k oblastem, jako je vývoj nerovnosti bohatství.

3.Lepší měřítka než kapitalizace k produktu a Tobinovo Q: Na to, aby uvedený poměr kapitalizace/produkt fungoval jako signalizace nějakých excesů, bychom jej museli upravovat o požadovanou návratnost a dividendové výnosy. Jenže to je jednodušší používat ukazatele jako prosté PE, či poměry cen k volnému toku hotovosti. Nebo při touze po větší kreativitě třeba poměr cen akcií k jejich tržním hodnotám.

Toto PBV zmiňuji nyní i proto, že nyní podle některých odhadů dosahuje asi 5, což je hodnota ne tak vzdálená té z vrcholu dot.com bubliny (což je pravda i u jiných násobků). Pokud bychom přitom předpokládali, že PBV není vzdálené tzv. Tobinovu Q, znamenalo by to, že v americké ekonomice je spousta výborných reálných investičních příležitostí. Takový předpoklad by stál na tom, že (i) účetní hodnoty aktiv a vlastního jmění jsou docela relevantní pro odhad hodnot pořizovacích (u investičního zboží mají přitom ceny tendenci dokonce klesat). A (ii) vnitřní hodnota aktiv/akcií odpovídá současným cenám. Během dot.com bubliny nebyl naplněn zejména tento předpoklad.

 

Čtěte více:

Preview výsledků ČEZ: Tržby přesáhly 100 miliard, čístý zisk meziročně rostl o 100 %
12.03.2025 13:15
Společnost ČEZ oznámí své výsledky za čtvrté čtvrtletí 2024 ve čtvrtek...
Komentář analytika: Groupon se letos nejšpíš konečně vrátí k růstu, akcie míří prudce vzhůru
12.03.2025 14:12
Společnost Groupon zveřejnila v úterý po uzavření trhu své finanční vý...
Tomáš Vlk: Inflace nesvazuje Fedu ruce, za únor klesla
12.03.2025 14:26
Únorový report o spotřebitelských cenách v zámoří přinesl důležité pot...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data