Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Vrtěti psem aneb předvolební sliby o platech a nezaměstnanosti

17.1.2006 15:43
Autor: David Marek

Zdá se, že česká politika se profesionalizuje. Politické strany se kromě kazatelů vybrané ideologie stávají firmou na průzkum veřejného mínění a mediální agenturou. Svědčí o tom volba témat komunikovaných ČSSD ve volebním programu. ČSSD mimo jiné slibuje, že do roku 2010 stoupne průměrná mzda v ČR na 25.000 Kč a míra nezaměstnanosti klesne na šest procent.

Vlivu ekonomických faktorů na volební preference jsme si již několikrát věnovali. Naposledy v analýze Ekonomická predikce výsledků příštích parlamentních voleb z července loňského roku. Při hledání vhodného regresního modelu popisujícího vztah voličských preferencí vlády a stavu ekonomiky jsme zjistili, že jedinými signifikantně významnými proměnnými z výše uvedených jsou míra nezaměstnanosti a tempo růstu mezd. Zbraně, jež do svého arzenálu zařadila ČSSD, byly zvoleny správně.

Háček tkví v tom, že je obtížné slibovat něco, co máme pod kontrolou jen nepřímo. Politické strany mohou slibovat, že vyhrají-li volby, sníží tu či onu daňovou sazbu nebo změní počet úředníků o xy procent. Slibovat se dá i určitý vývoj veřejných financí, i když zde je již řada faktorů jiných než chování vlády. Průměrná mzda a míra nezaměstnanosti už jsou ale hodně vzdálené cíle.

V případě průměrné mzdy má vláda pod více či méně pod kontrolou tři čtvrtě milionu zaměstnanců nepodnikatelské sféry. Mzdy pro další čtyři miliony osob zaměstnaných či podnikajících v soukromém sektoru může ovlivnit jen velmi nepřímo přes stabilizační hospodářskou politiku, zušlechťování institucionálního prostředí, případně podporu investic, vědy a výzkumu. Nicméně když ČSSD slibuje něco, co může za čtyři roky ovlivnit jen částečně, míří dobře. Naše dlouhodobé projekce vycházející z vývoje cenové hladiny a produktivity práce říkají, že v roce 2010 by mohla průměrná hrubá mzda v ČR dosahovat zhruba 25.800 Kč.

Míra nezaměstnanosti nyní dosahuje 8,9 procenta. ČSSD slibuje pokles tohoto ukazatele na šest procent. Nejdříve bychom si mohli hrát s čísly. Měr nezaměstnanosti je totiž více. Například ta, která je počítána v rámci výběrového šetření pracovních sil ČSÚ, nyní dosahuje hodnoty 7,8 %. Vida, hned máme o procentní bod méně. Jak dále snížit nezaměstnanost? Na hospodářský cyklus, který vydatně pomáhá v závěru volebního období současné vládě, se již příští vláda nebude moci spolehnout. Jak podle našich výpočtů, tak odhadů ministerstva financí se mezera výstupu uzavřela na přelomu loňského a předloňského roku. Samozřejmě ekonomika ještě může vystoupat výše na současné cyklické obrátce, ale dříve či později ji zarazí obezřetná měnová politika. Klíčem k trhu práce je politika zaměřená na snížení strukturální nezaměstnanosti. A na tomto poli se neděje prakticky nic. Kromě hodnocení na základě mezery výstupu o tom svědčí také vývoj dlouhodobé nezaměstnanosti či analýza prostřednictvím Beveridgeovy křivky. Strukturální (nebo chcete-li sezónně a cyklicky očištěná) míra nezaměstnanosti spočítaná na datech z výběrové šetření pracovních sil již šest let stagnuje na úrovni osmi procent. Klesající nezaměstnanost není trendem, jak se někteří domnívají, ale jen cyklickým výkyvem. Mezi recepty na snížení strukturální nezaměstnanosti bývají nejčastěji uváděny omezení štědrosti sociálních dávek, resp. pasti chudoby jako takové, snížení restriktivních ochranných opatření na trhu práce, která odrazují firmy od najímaní nových zaměstnanců, omezení role odborů při vyjednávání o mzdách, zvýšení mobility pracovních sil a snížení daňového zatížení práce. Až na poslední bod se neděje, a ani neslibuje, nic podobného.

Sliby o platech a nezaměstnanosti mi připomněly snímek Vrtěti psem, skvělý film o „politickém marketingu“. Už chybí jen fenomenální Dustin Hoffman …


Váš názor
  • Ta předvolební agitačka už tady byla, viz.
    17.1.2006 16:25

    http://www.patria.cz/zpravodajstvi/komentare_zobraz.asp?ka=1167484 ...a dokonce i s několika příspěvky.
    M.
Aktuální komentáře
12.12.2017
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data