Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Analytici i nadále v průměru tvrdí, že koruna v ročním horizontu posílí na 29,3 Kč/EUR (opak.)

28.7.2005 12:34

ČNB v rámci pravidelného šetření očekávání účastníků finančních trhů zveřejnila rovněž odhady budoucího vývoje kurzu koruny. Zpráva bývá publikována každý měsíc se zpožděním, takže především krátkodobé – měsíční - predikce mohou být nyní poněkud zastaralé. Aktuální průzkum se uskutečnil ke dni 12.7.2005 a tehdy fixing koruny činil 30,21 Kč/EUR. Průzkumu se zúčastnilo 13 analytiků (včetně Patrie). Následuje výtah ze zprávy ČNB.

Krátkodobě: "Prognóza kurzu koruny vůči euru zůstala nezměněna. Analytici v průměru v horizontu 1M očekávají mírnou apreciaci kurzu na 30,10; jednotlivé prognózy je pohybují v rozmezí 28,80 – 30,60 CZK za EUR. V krátkodobém horizontu bude na korunu působit celá řada protichůdných faktorů. Ve směru mírné depreciace by měl působit očekávaný odliv dividend (v roce 2005 až 45 mld. Kč), který by však měl být plně vyvážen skvělými výsledky obchodní bilance a pozitivním sentimentem na měnách ve středoevropském regionu. Jeden z analytiků zmiňuje opětovný nárůst apetitu k riziku u správců globálních fondů, který by v následujících měsících mohl působit ve směru silnější koruny."

Tabulka: Odhad kurzu pro horizont 1 měsíce a 1 roku ke dni 12.7.2005

Dlouhodobě: "Prognóza kurzu koruny vůči euru v horizontu 1R zůstala nezměněna. Analytici v průměru očekávají mírnou apreciaci kurzu na 29,30; jednotlivé prognózy je pohybují v rozmezí 28,60 – 30,20 CZK za EUR. Hlavním důvodem apreciace nominálního kurzu koruny vůči euru (jeden z analytiků odhaduje na 2 % ročně) je reálná i nominální konvergence české ekonomiky k evropské. Fundamentální podporu má koruna ve střednědobém horizontu i díky zlepšujícímu se běžnému účtu platební bilance, a to především zásluhou vývoje zahraničního obchodu.

Proti koruně by naopak mohly působit rostoucí odliv dividend do zahraničí a odliv portfoliových investic citlivých na úrokový diferenciál. Ten podle většiny analytiků zůstane u instrumentů s kratšími splatnostmi negativní přinejmenším do konce roku 2005. V delším období by pak na korunu mohla působit, a to oběma směry, očekávaná měnová politika ECB i ČNB."

Prognóza kurzu české koruny pro horizont jednoho roku se za poslední 4 měsíce změnila jen minimálně. V březnu letošního roku očekávali analytici v průměru posílení koruny v 1Y horizontu na 29,11, nyní očekávají ve stejném (ročním) horizontu 29,34 Kč/EUR.

Z níže uvedeného grafu je přitom zřejmé, že se prognózy zveřejněné před rokem (červenec 2004) příliš nepodařily – kurz koruny k euru je totiž posledního půl roku (až na červenec) silnější, než se loni předpokládalo (černá křivka je mimo pásmo ohraničené modrými křivkami). V únoru až červenci 2004 zahraniční analytici dokonce očekávali, že koruna bude ve stejných měsících letošního roku na úrovni 34,00 Kč/EUR! V červenci 2004 činil odhad pro horizont jednoho roku (tj. pro červenec 2005) 30,00 až 34,00 Kč/EUR, aktuální kurz je 30,22 Kč/EUR.

Pro zajímavost, z podobném pravidelného průzkumu agentury Reuters, kterého se zúčastnilo také 13 analytiků, vyplývá, že by měl kurz koruny koncem roku 2005 činit 29,80 Kč/EUR a koncem roku 2006 29,00 Kč/EUR (mediánová odpověď).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university