Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Triviální exegeze programových prohlášení posledních tří vlád

Triviální exegeze programových prohlášení posledních tří vlád

11.5.2005 16:33
Autor: David Marek

Na úvod je asi vhodné poznamenat, že čtení a analýza programových prohlášení je ze všeho nejvíce plýtváním času. Toto pravidelné slohové cvičení bývá napsáno tak umně, že si každý najde svá pro i proti. Proto jsme se pokusili podívat na mnohastránkové elaboráty vládních poradců trochu jinak. Metrem pro srovnání programových prohlášení je četnost výskytu vybraných klíčových slov. Než Váš zrak zamíří k tabulce s výsledky, chtěli bychom čtenáře upozornit, že se jedná o čistě akademické cvičení. Programová prohlášení vlád Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka byla zvolena prostě proto, že se jedná o vlády existující od posledních voleb do Poslanecké sněmovny a vlády sestavené stejnou koalicí politických stran. V případě zájmu lze toto triviální srovnání rozšířit o předchozí vlády, případně další parametry lingvistické analýzy.

Tab. 1: Četnost vybraných slov v programových prohlášeních

Pořadí vybraných termínů bylo zvoleno podle relativní četnosti v programovém prohlášení první z vlád v tomto volebním období.

Hitem všech tří programových prohlášení je slovo „sociální“ a slova příbuzná. Relativní četnost těchto slov zůstává zhruba stejně vysoká. V případě prohlášení vlád Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka se ovšem největší pozornosti dostalo slovům „věda“, „školství“ a „výzkum“. Do centra pozornosti se posunulo zdravotnictví, soudě podle relativní četnosti. V případě programového prohlášení vlády Jiřího Paroubka je patrný vliv práce vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna na kultivaci podnikatelského prostředí. Výskyt slov s kořenem „podnik“ se díky tomu výrazně zvýšil. Podobnou práci odvedla příprava strategie hospodářského růstu z dílny téhož vicepremiéra v případě četnosti slovních spojení „hospodářský růst“ a „ekonomický růst“.

Soudě podle četnosti slov „reforma“, „rozpočet“ a „veřejné finance“ neměli bychom se dočkat průlomu v reformování fiskální politiky.

Zajímavé je, že popelkou stále zůstává trh práce, jak lze usuzovat z relativní četnosti výskytu slova „nezaměstnanost“.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • No vidíte pane Marek, že to jde
  13.5.2005 11:54

  Dobrý nápad. Jen bych se přimlouval za srovnání i se staršími vládami. Ještě zajímavější by bylo vedle zjištěné frekvence slov přidat (tam kde to jde), dva sloupce s vypovídajícími hodnotami z tohoto oboru na začátku a na konci vládnutí :-)
  PaulC
 • Analyticky slabší
  12.5.2005 9:27

  Kde je větný rozbor, počet vět, souvětí, odstavců citátů? Nedostatečně využitá příležitost k vyblbnutí. Jinak 100% souhlas s úvodem. Moc pěkný nápad.
  karel
 • děkuji
  11.5.2005 22:26

  Zábavné. A možná z toho jde i něco vyčíst.
  Dušan
 • Zajímavá hříčka :-)
  11.5.2005 17:05

  Opravdu by mne zajímalo srovnání také s předchozími vládami. Přece jenom: jak by se projevila např. pravicová orientace? Děkuji
  Mickey Mouse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)