Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Triviální exegeze programových prohlášení posledních tří vlád

Triviální exegeze programových prohlášení posledních tří vlád

11.05.2005 16:33
Autor: David Marek

Na úvod je asi vhodné poznamenat, že čtení a analýza programových prohlášení je ze všeho nejvíce plýtváním času. Toto pravidelné slohové cvičení bývá napsáno tak umně, že si každý najde svá pro i proti. Proto jsme se pokusili podívat na mnohastránkové elaboráty vládních poradců trochu jinak. Metrem pro srovnání programových prohlášení je četnost výskytu vybraných klíčových slov. Než Váš zrak zamíří k tabulce s výsledky, chtěli bychom čtenáře upozornit, že se jedná o čistě akademické cvičení. Programová prohlášení vlád Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka byla zvolena prostě proto, že se jedná o vlády existující od posledních voleb do Poslanecké sněmovny a vlády sestavené stejnou koalicí politických stran. V případě zájmu lze toto triviální srovnání rozšířit o předchozí vlády, případně další parametry lingvistické analýzy.

Tab. 1: Četnost vybraných slov v programových prohlášeních

Pořadí vybraných termínů bylo zvoleno podle relativní četnosti v programovém prohlášení první z vlád v tomto volebním období.

Hitem všech tří programových prohlášení je slovo „sociální“ a slova příbuzná. Relativní četnost těchto slov zůstává zhruba stejně vysoká. V případě prohlášení vlád Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka se ovšem největší pozornosti dostalo slovům „věda“, „školství“ a „výzkum“. Do centra pozornosti se posunulo zdravotnictví, soudě podle relativní četnosti. V případě programového prohlášení vlády Jiřího Paroubka je patrný vliv práce vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna na kultivaci podnikatelského prostředí. Výskyt slov s kořenem „podnik“ se díky tomu výrazně zvýšil. Podobnou práci odvedla příprava strategie hospodářského růstu z dílny téhož vicepremiéra v případě četnosti slovních spojení „hospodářský růst“ a „ekonomický růst“.

Soudě podle četnosti slov „reforma“, „rozpočet“ a „veřejné finance“ neměli bychom se dočkat průlomu v reformování fiskální politiky.

Zajímavé je, že popelkou stále zůstává trh práce, jak lze usuzovat z relativní četnosti výskytu slova „nezaměstnanost“.


Váš názor
 • No vidíte pane Marek, že to jde
  13.05.2005 11:54

  Dobrý nápad. Jen bych se přimlouval za srovnání i se staršími vládami. Ještě zajímavější by bylo vedle zjištěné frekvence slov přidat (tam kde to jde), dva sloupce s vypovídajícími hodnotami z tohoto oboru na začátku a na konci vládnutí :-)
  PaulC
 • Analyticky slabší
  12.05.2005 9:27

  Kde je větný rozbor, počet vět, souvětí, odstavců citátů? Nedostatečně využitá příležitost k vyblbnutí. Jinak 100% souhlas s úvodem. Moc pěkný nápad.
  karel
 • děkuji
  11.05.2005 22:26

  Zábavné. A možná z toho jde i něco vyčíst.
  Dušan
 • Zajímavá hříčka :-)
  11.05.2005 17:05

  Opravdu by mne zajímalo srovnání také s předchozími vládami. Přece jenom: jak by se projevila např. pravicová orientace? Děkuji
  Mickey Mouse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Charles Schwab Corp/The (12/20 Q4)
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (12/20 Q4)
13:00JPMorgan Chase & Co (12/20 Q4)
14:00Citigroup Inc (12/20 Q4)
14:00Wells Fargo & Co (12/20 Q4)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university