Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa pokračuje v boji proti podvodům s platebními kartami

Evropa pokračuje v boji proti podvodům s platebními kartami

16.3.2005 13:02
Autor: 

Evropský Výbor úřadů pro ochranu osobních údajů, v návaznosti na směrnici o ochraně osobních údajů, (dále jen „Výbor“) schválil na počátku tohoto roku pravidla pro shromažďování a zpracování údajů o obchodnících, jejichž smlouvy o akceptaci platebních karet byly ukončeny (dále jen „Pravidla“). Cílem Pravidel je napomoci bankám při zamezení podvodů a rovněž mají zajistit lepší ochranu osobních údajů dotčených obchodníků.

Pravidla stanoví podmínky, za nichž banky a další poskytovatelé platebních služeb a platebních systémů mohou provozovat národní či přeshraniční databáze o „ukončených“ obchodnících, tj. o obchodnících, jejichž smlouvy o účasti v daném platebním systému byly ukončeny. Bude-li taková smlouva ukončena, bude do databáze zanesena nejen tato skutečnost, ale rovněž identifikační údaje obchodníka, a to na základě objektivních kriterií vztahujících se k přesně vymezeným nekalým jednáním a praktikám nebo k rizikům spojeným zejména s případnými podvody. Před uzavřením smlouvy s novým obchodníkem (rozuměj před uzavřením každé nové smlouvy v této oblasti) pak budou banky využívat informací obsažených v databázích a budou tak moci přijímat kvalifikovaná rozhodnutí.

Důvodem pro vznik Pravidel jsou odlišné právní přístupy k ochraně osobních údajů v různých členských státech EU, neboť komunitární úprava není unifikovaná, ale „pouze“ harmonizovaná (Směrnice 95/46/ES o ochraně fyzických osob při zpracování osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů, dále jen „Směrnice“). Například ve Velké Británii, kde provozování podobných databází nevyvolává právní problémy a kde tedy bylo možno tímto způsobem čelit podvodným jednáním, bylo dosaženo významných úspor. EU odhaduje, že celoevropským využíváním podobných databází by bylo možno dosáhnout celkových úspor až ve výši 200 milionů euro.

Pravidla jsou výsledkem dvouletého vyjednávání mezi Evropskou komisí (dále jen „Komise“) a experty v oblasti ochrany osobních dat a dvěma největšími poskytovateli platebních služeb, společnostmi VISA Europe a MasterCard Europe, a představují komplexní katalog pravidel pro ochranu osobních údajů. Pravidla mimo jiné stanoví okruh subjektů, které mohou informace obsažené v databázi využívat, k jakým účelům, dobu, po kterou mohou být předmětné údaje v databázi uloženy, kdy a jakým způsobem mají být obchodníci informováni o určitých skutečnostech a jakým způsobem se mohou domoci opravy nebo výmazu nesprávných údajů.

Na závěr je nutno poznamenat, že Pravidla neupravují předávání osobních údajů do třetích zemí (tj. států, které nejsou členy EU). Na tyto transfery se vztahují zásady obsažené ve Směrnici, a to včetně standardních smluvních klausulí (nový soubor standardních doložek pro předávání osobních údajů z EU do nečlenských zemí byl schválen Komisí v lednu 2005 a tvoří dodatek k již existujícím klausulím obsaženým v rozhodnutí Komise z června 2001).

Výbor bude nyní sledovat implementaci Pravidel v oblasti platebních systémů, přičemž revize Pravidel je naplánována na počátek roku 2006.

Jan Turek

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.12.2018
10:20Víkendář: Německo a Francie ztrácí vliv, dopředu se dere Hanzovní liga
15.12.2018
15:23Project Syndicate: Lži, hnusné lži a umělá inteligence
7:08Víkendář: Edison, Musk a Tesla za deset let v náručí Amazonu
14.12.2018
22:03Páteční nálada na Wall Street se nesla v medvědí náladě
17:52Křivka zase hrozí a kolem letiště se prohání hejno černých labutí
17:18Americká čísla trhům nepomohla. Závěr týdne zůstává v sevření obav ze zpomalování  
16:55Technická analýza: Koruna kráčela pro drobné zisky, eurodolar nerozhodně
16:43Jakub Lukáš: Investice do Deutsche Bank je velmi riziková (video)
16:01Merck posiluje ve veterinární péči, kupuje francouzský Antelliq
15:41BMW s Porsche předjíždějí Teslu, 100 kilometrů nabijí pod 3 minuty
15:07Česká zbrojovka, a.s. - Oznámení o svolání řádné valné hromady
14:59Česká zbrojovka, a.s. - Zápis z valné hromady
14:53VW prodal v listopadu opět méně aut, přesto letos čeká rekord
13:51Perly týdne: Nejlepší investiční nápad a šedé labutě pro rok 2019, u nás konec stavebních úřadů
12:27Adobe po dlouhé době zaváhala, rozhodila ji akvizice Marketo (komentář analytika)  
12:21Výnosová křivka, nezaměstnanost, inflace...Příští rok bude složitý
10:56Project Syndicate: Politické kořeny ochabujícího růstu mezd
10:38LVMH kupuje řetězec luxusních hotelů Belmond za 3,2 miliardy USD
10:23Evropa klesá volným pádem  
10:20Data dokládají zpomalování Číny i Evropy. Investoři míří z akcií do dluhopisů, euro padá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data