Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF bude nabízet dluhopis 3,80/2009 v celkovém objemu 4 mld. Kč

MF bude nabízet dluhopis 3,80/2009 v celkovém objemu 4 mld. Kč

15.3.2005 8:31
Autor: 

Ceny českých dluhopisů v uplynulém týdnu dále rostly, výnosová křivka se posunula dolů, k nejvýraznějším pohybům došlo na kratším konci výnosové křivky. Situace na vyspělých evropských trzích byla zcela odlišná, tam ceny dluhopisů klesaly a proto došlo k dalšímu rozšíření záporného spreadu mezi výnosy českých a německých dluhopisů. U dluhopisů splatných v roce 2009 činí již víc než 25bps. Situaci na domácím trhu nejvíce ovlivňuje očekávání poklesu úrokových sazeb. To umocnil zápis z únorového jednání bankovní rady, vystoupení člena rady Řežábka a konečně také situace na devizovém trhu. Ze záznamu z únorového zasedání bankovní rady vyplynulo, že rada byla jen krůček od změny sazeb, neboť poměr hlasování byl velmi těsný: pro jejich ponechání hlasovali čtyři členové ze sedmi. Rizika se v současné době podle zápisu kumulují spíše na protiinflační straně. Pro potvrzení tohoto vývoje není třeba se změnou sazeb vyčkávat. Člen bankovní rady Řežábek později prohlásil, že podle něj existuje prostor pro snížení sazeb a nelze vyloučit, že se na březnovém zasedání bude debatovat o větším snížení sazeb než o 25bps.

V pátek došlo k prodeji českých eurobondů splatných v roce 2020 s kuponem 4,125%. Výnos byl stanoven 10bps nad úrovní patnáctiletých swapů. Ačkoliv byla poptávka vysoká, MF se rozhodlo, že letos nebude vydávat eurobondy za více než plánovaných 1,0 mld. €. V tomto týdnu budou v úterý zveřejněny únorové výrobní ceny, očekáváme další zpomalení jejich růstu. Ve středu proběhne jediná březnová aukce, MF bude nabízet SD 3,80/2009 v celkovém objemu 4 mld. Kč. Za současné situace na trhu bude o aukci jistě zájem, na druhé straně však je třeba si uvědomit, že MF v květnu a červnu nabídne dalších 16 mld. dluhopisů této splatnosti. Ceny dluhopisů by i v tomto týdnu měly mírně růst, snížení sazeb o 25bps bere trh jako jasnou záležitost, možnost výraznějšího snížení není možné vyloučit. Bankovní rada však zasedá až posledního března.

ČSOB, Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data