Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

1.3.2005 12:23
Autor: 

Slovensko
Národná banka Slovenska s účinnosťou od 1.marca rozhodla o znížení úrokových sadzieb. Limitná úroková sadzba pre dvojtýždňové repotendre poklesla o 100 bps, zo 4 % na 3 %. Posledné štyri týždne však NBS odmietala celý dopyt bánk na uloženie prebytočnej likvidity. Efektívnou sa preto stala sterilizačná overnightová sadzba. Tá poklesla o 50 bps z pôvodných 2,50 % na 2,00 %. Pre refinančné obchody sa O/N zredukoval až o 150 bps z 5,50 % na 4,00 %.

Otázkou teraz je, či bude centrálna banka aj naďalej zaplavovať trh prebytočnou likviditou. Ak by sa rozhodla vrátiť k akceptovaniu dopytu komerčných bánk, fakticky by to znamenalo reštrikciu (nárast sadzieb) o 50 bps. Doteraz totiž bola na trhu použiteľná iba O/N sadzba na úrovni 2,50 %. Domnievame sa, že v najbližších dvoch týždňoch by mohlo prísť k návratu štandardného správania centrálnej banky (akceptovanie dopytu v repoaukcii). Hlavným dôvodom uvoľnenia menovej politiky boli priaznivé januárové inflačné dáta a pokračujúci tlak na apreciáciu meny. Keďže na devízovom trhu pretrváva trend zhodnocovania, je možné v budúcnosti sa NBS vráti k praxi zaplavovania trhu likviditou.

Úrokové sadzby na peňažnom trhu výrazne spadli, keďže sa pripravoval na zasadnutie Bankovej rady. Úrokové sadzby na krátkom konci sa znížili o 40 až 50 bps. V piatok sa dokonca ročné sadzby obchodovali okolo 2 percent.

Polsko
I minulý týden vládla na polském dluhopisovém trhu dobrá nálada, ačkoliv úvodní dny tomu nenaznačovaly. Trh v pondělí otevíral na hodnotách 5,68%, 5,69%a 5,67% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis. Ceny se příliš neměnily a trh nereagoval ani na zveřejnění lednových maloobchodních tržeb, jejichž růst byl vyšší, než se původně čekalo. Polský trh naopak reagoval poklesem výnosů na dění na vyspělých trzích. Prohlášení ministra financí Gronického, který v první polovině roku očekává mírné zpomalení ekonomiky, nemělo na trh s dluhopisy prakticky žádný dopad. Gronicki ještě dodal, že očekává stabilizaci inflace v následujících šesti měsících pod inflačním cílem centrální banky. Výnosy zůstaly stabilní také po projevu prezidenta národní banky Balcerwicze, podle kterého by kvůli snižování sazeb mohl zlotý oslabit a ekonomice by se mělo dařit lépe, než se všeobecně očekává.

V současné době trh čeká, že se sazby v následujících šesti měsících sníží o 125 bps. Tento odhad je podle našeho názoru velmi optimistický, přesto se očekávání snižování sazeb zvýšila, když výbor pro měnovou politiku v pátek změnil náhled na měnovou politiku z „restriktivní“ přímo na „uvolněnou“. Tento krok výboru vedl k poklesu výnosů průměrně o 15bps po celé výnosové křivce a trh tak v pátek zavíral na hodnotách 5,43%, 5,45% a 5,55% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis.

Vzhledem k překvapivému kroku výboru předpokládáme, že bude i v tomto týdnu zejména na krátkém konci výnosové křivky pokračovat trend poklesu výnosů. Při absenci domácích ekonomických dat bude trh reagovat zejména na dění na vyspělých evropských trzích a případná vystoupení politiků a ekonomů.

Maďarsko
Invertovaná výnosová křivka pokračovala ve zplošťování i minulý týden. Tentokrát však zplošťování křivky nebylo způsobeno výhradně poklesem výnosů na krátkém konci, ale také růstem výnosů na dlouhém konci. Zatímco krátký a střední konec výnosové křivky zjevně těžil ze silného forintu, jenž testoval nervy MNB tím, že se nacházel v bezprostřední blízkosti intervenčního pásma, ceny dluhopisů na dlouhém konci nakonec přece jenom negativně zasáhla medvědí nálada na trhu dluhopisů registrovaná v eurozóně minulý týden. Událostí tohoto týdne bude nepochybně aukce tří a patnáctiletého dluhopisu, které vládní agentura pro řízení vládního dluhu (AKK) nabízí v tradičních objemech 50 mld HUF, resp. 15 mld HUF. Vydrží-li dosavadní býčí nálada v regionu, lze očekávat, že prodej bude charakterizovat silná poptávka, zejména v případě tříletého dluhopisu, který bude atraktivní pro zahraniční banky.

Co se týká vývoje na sekundárním trhu, ten bude pravděpodobně ve vleku vývoje na devizovém trhu. Jakýkoliv posun EUR/HUF k hranici 240 bude zcela jistě doprovázen propadem výnosů dluhopisů se splatností kratší než pět let. Naopak, bude-li forint stabilní a ve vyspělých trzích nezavládne býčí nálada, nelze vyloučit, že ceny dluhopisů na dlouhém konci křivky před čtvrteční aukcí mírně oslabí.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data