Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflační potápění: na cestě za ještě nižšími úroky

Inflační potápění: na cestě za ještě nižšími úroky

08.02.2005 9:19
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Index spotřebitelských cen se v lednu zvýšil o 0,7 %, meziroční inflace klesla na 1,7 % a znovu se tak potopila pod cílový koridor České národní banky. Tam patrně setrvá po celý letošní rok. Z pohledu měnové politiky je dnešní informace o vývoji cen, její vliv na prognózu inflace a vývoj kurzu koruny cestou k dalšímu snížení úrokových sazeb na konci tohoto či příštího měsíce.

Za lednovou inflací stojí jako obvykle především změny regulovaných cen (elektřina, plyn, teplo, vodné, stočné, atd.). Letos přispěl tento faktor ke zvýšení cenové hladiny 0,4 procentního bodu. Loni, kdy se navíc měnily sazby spotřebních daní a některé služby byly přeřazeny ze snížené do základní sazby DPH, zvýšily administrativní zásahy index spotřebitelských cen o 0,9 %. Nižší byl letos také příspěvek tržních cen. Za to vděčíme lepší úrodě, zklidnění cen ropy a konkurenčnímu soupeření na trhu s pohonnými hmotami a zesílením sezónních výprodejů oděvů a obuvi. Naopak výrazněji se v úvodu roku zvýšily ceny léků v důsledku zvýšení doplatků pacientů a vyšší než obvyklé bylo také sezónní zdražení zimních rekreačních pobytů.

Meziroční inflace se v lednu snížila na 1,7 % z prosincových 2,8 %. V pěti částech spotřebního koše z dvanácti jsou ceny dokonce nižší. Náš výpočet jádrové inflace (korigovaná inflace bez pohonných hmot) ukazuje, že tento indikátor poptávkových inflačních tlaků zůstává stabilní na úrovni 1,5 %.

Inflace se v lednu patrně sesunula o něco níže, než očekávala ČNB, a opět se ponořila pod cílový koridor. V roce 2001 vyhlásila ČNB inflační cíl v podobě klesajícího koridoru s počátečním intervalem 3 až 5 procent v lednu 2002 a konečným rozpětím 2 až 4 procenta v prosinci 2005. Na základě dnešních informací a aktualizované prognózy inflace to vypadá, že tři čtvrtiny doby mezi lednem 2005 a prosincem 2005 bude inflace pod cílovým koridorem a pouze čtvrtinu v něm. Není lehké cílovat inflaci v těchto zeměpisných šířkách.

Vzhledem k vývoji kurzu koruny a převažujícím rizikům na dolní straně inflační prognózy je pravděpodobnost dalšího snížení úrokových sazeb na konci tohoto měsíce, případně v březnu, velmi vysoká.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y