Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česko: další promarněný rok?

Česko: další promarněný rok?

4.1.2005 15:04

Jaký byl pro Českou republiku vlastně rok 2004? Z mnoha pohledů úspěšný: Česká ekonomika roste, inflace je pod kontrolou, nezaměstnanost klesla (i když jen díky změně výpočtu…), zahraniční investice stále přibývají, vývozy se zvyšují rychleji než dovozy a dokonce i deficit státního rozpočtu byl menší, než byl plán a než to nějakou dobu vypadalo.

Neměli bychom se ale tímto relativně příznivým výsledkem uspokojovat. Kdy jindy bychom už měli růst, když ne v roce, kdy jsme vstoupili do Evropské unie? Kdy jindy by měly růst naše vývozy a kdy jindy by k nám měli přicházet investoři. Ostuda je spíš to, že rosteme tak pomalu a že nezaměstnanost neklesá a že před sebou valíme celou řadu dlouhodobě neřešených problémů a potenciálních krizí.

Například růst HDP je v Česku nejnižší ze všech 26 „emerging markets“ sledovaných časopisem The Economist s výjimkou Kolumbie a Izraele, tedy dvou zemí de facto ve stavu občanské války. Rychleji než my nerostou jen asijští tygři (Malajsie, Hong-Kong, Singapur o 7 %, Thajsko, Tchajwan, Filipíny o 6 %…), ale i Chile, Argentina, Brazílie, Mexiko, Egypt, Jižní Afrika, Maďarsko, Polsko, Rusko…

A zlepšení rozpočtu? Jen díky zvýšení daní, což je spolehlivá cesta k dalším potížím v budoucnosti, neboť zvyšováním daní se ještě nikdo z dluhů nedostal. Původní strategie vlády byla dosáhnout snížení schodku rozpočtu ze 70 % škrty ve výdajích a jen z 30 % zvýšením daní. Na škrty nějak nezbývá čas ani energie, takže všechno zachraňují vyšší DPH a spotřební daň… Reformy v největších výdajových programech, tj. důchodech a zdravotnictví? Bude se hledat shoda…

Nezaměstnanost zůstává vysoká a neklesne, dokud nenajdeme odvahu zreformovat trh práce, omezit nesmyslné regulace a snížit daně. Ale abychom mohli snížit daně, musíme napřed o to více snížit výdaje a tam, jak víme, hledáme shodu… Takže již dobrých devět let místo reforem, které okolo nás přijímá snad každý, „hledáme shodu“. Argentinci takhle hledali půl století a nakonec našli měnovou krizi a největší vládní bankrot v moderní historii.

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.


(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
 • Clanek je plny nesmyslu
  20.3.2005 1:53

  Madarska ekonomika rosta pomaleji nez Ceska jak v roce 2003, tak i v roce 2004, coz jsem si i overil na EuroStatu. Polska ekonomika zazila obrovsky rust, ale az po trech letech ekonomicke stagnace, kdy HDP rostlo jen 1%. Slovinsko moc s reformamy nepospicha, protoze je pro ne dulezitejsi rust zivotni urovne, nez zvysovat podil soukromeho sektoru ci deregulace ekonomiky. Pan Schneider pise o promarnenych 9 letech. Ono se muze psat o 15, 42 ci 87 letech, kdy se Praha osamostanila od Vidne. Je jiste, ze CR zazije rozsahlou hospodarskou krizi. Reformy rozpoctu, zdravotnictvi, ci deregulace najemneho jsou nutne. Ale prirovnat problemy dnesni ci budouci k Argentine, mne spis utvrzuje, ze pan Schneider zase takovym odbornikem nebude.
  Mirek
 • Váš názor byl zrušen
  5.1.2005 11:52

  Váš názor byl zrušen z důvodu použití osobních invektiv vůči autorovi příspěvku. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky. Pokud máte dojem, že jsme Vás tímto poškodili, napište nám na info@patria.cz
  Lojza
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data