Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česko: další promarněný rok?

Česko: další promarněný rok?

04.01.2005 15:04

Jaký byl pro Českou republiku vlastně rok 2004? Z mnoha pohledů úspěšný: Česká ekonomika roste, inflace je pod kontrolou, nezaměstnanost klesla (i když jen díky změně výpočtu…), zahraniční investice stále přibývají, vývozy se zvyšují rychleji než dovozy a dokonce i deficit státního rozpočtu byl menší, než byl plán a než to nějakou dobu vypadalo.

Neměli bychom se ale tímto relativně příznivým výsledkem uspokojovat. Kdy jindy bychom už měli růst, když ne v roce, kdy jsme vstoupili do Evropské unie? Kdy jindy by měly růst naše vývozy a kdy jindy by k nám měli přicházet investoři. Ostuda je spíš to, že rosteme tak pomalu a že nezaměstnanost neklesá a že před sebou valíme celou řadu dlouhodobě neřešených problémů a potenciálních krizí.

Například růst HDP je v Česku nejnižší ze všech 26 „emerging markets“ sledovaných časopisem The Economist s výjimkou Kolumbie a Izraele, tedy dvou zemí de facto ve stavu občanské války. Rychleji než my nerostou jen asijští tygři (Malajsie, Hong-Kong, Singapur o 7 %, Thajsko, Tchajwan, Filipíny o 6 %…), ale i Chile, Argentina, Brazílie, Mexiko, Egypt, Jižní Afrika, Maďarsko, Polsko, Rusko…

A zlepšení rozpočtu? Jen díky zvýšení daní, což je spolehlivá cesta k dalším potížím v budoucnosti, neboť zvyšováním daní se ještě nikdo z dluhů nedostal. Původní strategie vlády byla dosáhnout snížení schodku rozpočtu ze 70 % škrty ve výdajích a jen z 30 % zvýšením daní. Na škrty nějak nezbývá čas ani energie, takže všechno zachraňují vyšší DPH a spotřební daň… Reformy v největších výdajových programech, tj. důchodech a zdravotnictví? Bude se hledat shoda…

Nezaměstnanost zůstává vysoká a neklesne, dokud nenajdeme odvahu zreformovat trh práce, omezit nesmyslné regulace a snížit daně. Ale abychom mohli snížit daně, musíme napřed o to více snížit výdaje a tam, jak víme, hledáme shodu… Takže již dobrých devět let místo reforem, které okolo nás přijímá snad každý, „hledáme shodu“. Argentinci takhle hledali půl století a nakonec našli měnovou krizi a největší vládní bankrot v moderní historii.

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.


(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
  • Clanek je plny nesmyslu
    20.03.2005 1:53

    Madarska ekonomika rosta pomaleji nez Ceska jak v roce 2003, tak i v roce 2004, coz jsem si i overil na EuroStatu. Polska ekonomika zazila obrovsky rust, ale az po trech letech ekonomicke stagnace, kdy HDP rostlo jen 1%. Slovinsko moc s reformamy nepospicha, protoze je pro ne dulezitejsi rust zivotni urovne, nez zvysovat podil soukromeho sektoru ci deregulace ekonomiky. Pan Schneider pise o promarnenych 9 letech. Ono se muze psat o 15, 42 ci 87 letech, kdy se Praha osamostanila od Vidne. Je jiste, ze CR zazije rozsahlou hospodarskou krizi. Reformy rozpoctu, zdravotnictvi, ci deregulace najemneho jsou nutne. Ale prirovnat problemy dnesni ci budouci k Argentine, mne spis utvrzuje, ze pan Schneider zase takovym odbornikem nebude.
    Mirek
  • Váš názor byl zrušen
    05.01.2005 11:52

    Váš názor byl zrušen z důvodu použití osobních invektiv vůči autorovi příspěvku. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky. Pokud máte dojem, že jsme Vás tímto poškodili, napište nám na info@patria.cz
    Lojza
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data