Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jak je to vlastně s těmi "internisty"?

30.12.2004 14:43
Autor: 

Po celý letošní rok jsme se průběžně dívali na statistiky toho, jak s akciemi vlastních společností obchodují manažeři amerických korporací. Podle některých analytiků se jedná o relativně přesný indikátor sentimentu, podle jiných nemá nákupní, resp. prodejní chování daných manažerů s budoucím vývojem ceny akcie mnoho společného. Rozhodně ale nezaškodí podívat se, jak celý proces oznamování „interních“ obchodů vlastně funguje v realitě.

Zásadní změna ve způsobu oznamování interních obchodů přišla s uvedením tzv. Sarbanes-Oxley Act v roce 2002. Hlavním požadavkem americké SEC bylo dosažení vyšší transparentnosti a zejména včasnosti v oznamování uzavřených obchodů. Hlavním zdrojem informací pro SEC je formulář „Form 4“ – kdokoliv, vlastnící přímo nebo nepřímo více jak 10 % jakéhokoliv druhu akcií veřejně obchodované společnosti, je povinen daný formulář vyplnit. Stejné pravidlo se vztahuje na prezidenta společnosti, ředitele a manažery.

Před účinností zmíněného zákona SEC vyžadovala, aby manažeři tento formulář vyplnili v průběhu prvních deseti dní měsíce přímo následujícího po měsíci, kdy byla daná transakce uzavřena. Sarbanes-Oxley tuto praxi změnil – nyní musí manažeři „Form 4“ vyplnit nejpozději druhý pracovní den po uzavření obchodu s akciemi vlastní společnosti. Od července 2003 došlo k dalšímu rozšíření a SEC požaduje zaslání „Form 4“ v elektronické podobě – to umožňuje zpřístupnit data o interních obchodech ještě ten samý den.

Petr Žabža, Patria Direct

Zdroj: Bloomberg LP


Váš názor
 • Dobré opatření.
  30.12.2004 15:37

  Velmi dobré opatření, myslím že by bylo vhodné něco podobného zavést u nás. Pokud začnou manažeři kupovat akcie vlastního podniku je to asi dobrý indikátor pro trh. Pan Žabža přináší vždy zajímavé informace na rozdíl od pana Marka, který se stále jen opakuje.
  Černý
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data