Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ochranu pracovních míst si rozvracet nedáme (opak.)

Ochranu pracovních míst si rozvracet nedáme (opak.)

30.12.2004 13:13
Autor: 

Česká vláda od 1. ledna 2005 opět zvyšuje minimální mzdu a považuje to za nástroj zatraktivňování práce před pobíráním sociálních dávek. Pokud by skutečně platilo, že čím vyšší je minimální mzda ve srovnání se sociálními dávkami, tím vyšší motivace, pak nelze chápat váhavost vlády: proč nezvýší minimální mzdu rovnou na 12 tisíc? Nebo 15 tisíc? To by byla motivace, ne…? Ve skutečnost je jasné, že zvyšováním minimální mzdy se nabídka práce nezvýší, spíše jen klesne poptávka po ní.

Dalším aspektem českého trhu práce, který vede k nižší flexibilitě, a tedy v konečném důsledku i k vyšší nezaměstnanosti, jsou právní překážky kladené propouštění pracovníků. V Česku je vůbec dost těžké někoho propustit „jen tak“, tj. když zaměstnavatel změní plány či se mu prostě nedaří, nebo se mu nelíbí, jak pracovník (ne)plní úkoly. Pokud chce zaměstnavatel někoho propustit, musí ho rok písemně upozorňovat, že neplní úkoly a přesně specifikovat v čem spočívá neplnění. Jen pokud zaměstnanec skutečně i po roce nadále úkoly neplní, může být propuštěn.

Tedy, teoreticky. Ani pak totiž nemůže být propuštěn živitel dítěte do 15 let věku dítěte a také ne člověk, který má méně než pět let do důchodu. Pro představu: má-li žena první dítě ve 27 letech a druhé v 32 letech, je chráněna proti propuštění do 47 let věku. Od 57 let je zase již v ochranné předdůchodové lhůtě.

Zbývá tedy desetileté „nechráněné okno“, kdy stačí rok flákání a může přijít o místo. Ale klid, tak brutálně kapitalistický systém přece nemůžeme mít. A taky že ne: stačí pokud ono „nebezpečné období“ stráví naše teoretická žena v odborářské funkci a je „za vodou“. Odborářské funkcionáře totiž propouštět nelze. Nikdy, oni by se jinak nebili za práva svých kolegů tak statečně. A odborovou organizaci si může založit téměř každý.

Takže takto vypadá český trh práce 15 let po zrušení socialismu. Není to moc pěkný pohled a vysoká nezaměstnanost to jen potvrzuje. Ale zase máme ten všemi opěvovaný sociální smír…

Ondřej Schneider

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.

(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
 • Váš názor byl zrušen
  12.01.2005 14:24

  Váš názor byl zrušen z důvodu použití osobních invektiv vůči autorovi příspěvku. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky. Pokud máte dojem, že jsme Vás tímto poškodili, napište nám na info@patria.cz
  PaulC
 • Velmi spatny zakon
  04.01.2005 20:45

  K propusteni zamestnance nemusi byt dokonce zadny duvod.Je to POUZE vec majitele ci managera firmy. K propusteni muze doji OKAMZITE na minutu. Duvody jako sexualni haraseni,odmitnuti narizene prace, poruseni bezpecnostnich predpisu,poziti alkoholu ci drog v praci, napadeni jinych zamestnancu,kradez ve firme to vse se tady v USA resi okamzitym propustenim s tim ze do konce smeny si ma odvezt sve osobni veci a vyklidit si skrinky. Je zcela jedno jestli je to zena,muz,zivitel deti,stary nebo mlady.Jakekoliv omluvy nic na propusteni nic nezmeni. To je o svobode zamestnancu i zamestnavatelu. (Predpoklada se ze oboji jsou dospeli lide s mozkem a vedi co delaji) !!!!!!!!!!!!!!! Vas zakonik prace je hanebnost pachana na starsich zamestnancich a zejmena na zamesnavatelich kteri MUSI zamestnavat lemply,lenochy,opilce,nasilniky.... MUSI jim poskytovat jejich narok na dovolenou i presto ze ve firme pracuji (a mnohdy nepracuji) treba jen par mesicu....a odvadet za ne nekrestanske odvody statu. MUSI za ne platit zdravotni pojisteni. Coz je pitomost u malych firem ktere na to proste nemaji. Zdravotni pojisteni maji platit jen stredni a velke firmy a v malych firmach zamestnanci sami.(Tedy pokud tam chteji pracovat).
  Thyronx
  • příspěvek na dobrou noc
   07.01.2005 0:18

   Duvody jako sexualni haraseni,odmitnuti narizene prace, poruseni bezpecnostnich predpisu,poziti alkoholu ci drog v praci, napadeni jinych zamestnancu,kradez ve firme se u nás taky řeší vyhazovem,pokud se nejedná o státní sféru....... Ale najdete mi stát,kde státní sféra funguje lépe než ta soukromá....možná v Severní Korei....tam totiž není ta soukromá:-) A vyhazovat někoho bez důvodu?Není to poněkud zvláštní?Vy jste snad dělal nějakou věc někdy bez důvodu?...Jíte,protože máte hlad.Spíte,protože si chcete odpočinout.Pracujete,protože si chcete vydělat peníze.Najděte mi tedy prosím něco,co se dělá bez důvodu. A další otázkou je,co když je managerem nebo majitelem firmy lempl,lenoch,opilec,nasilnik....to by mel vyhodit sam sebe.
   Blažej Equádorský
   • Bez důvodu?
    15.01.2005 11:58

    Důvod je prostý. Pokud zaměstnanec není schopen vyprodukovat tolik, aby se zaměstavateli vyplatilo jej zaměstnávat, propustí jej. Tedy rád by. Vaše poznámka o tom, že by se zaměstnavatel měl někdy vyhodit sám je nesmyslná. Uniká Vám, že zaměstnavatel nehospodaří se státním, nýbrž s vlastním majetkem. To je u nás teprve pár let novinkou, a zřejmě jste si na to ještě nezvykl. Když za vlastní peníz koupíte drahé budovy a stroje, budete stát o to, aby se o ně někdo jen opíral nebo dělal nekvalitně? Pokud se Vám jako zaměstnanci nelíbí zaměstnavatelé, kteří se jen povalují, tak pro ně prostě nedělejte. Až bude nedostatek hloupých ovcí, které se pro takové dřou, budou muset ti povaleči začít taky makat a jinak uvažovat. Neuvažoval jste někdy, proč jako zaměstnanec nemáte možnost (podle ZP) sebrat se a odejít od špatného zaměstnavatele, když se Vám nelíbí? Není to divná ochranářská politika? Já jako živnostník také nedělám pro nesolidní zákazníky. A stejně ryhle by se oni rozloučili se mnou, kdybych byl nesolidní já k nim. Jen zákazníci z řad zaměstnanců chodí opakovaně do špatných obchodů a myslí si, že je ochrání ČOI. Omyl. Nejlepší obranou je nezájem.
    Jirka
 • Co dodat?
  31.12.2004 17:13

  Na základě znalosti názorů pana Schneidera z tohoto ale i především z dřívějších jeho článků lze jen dodat to že podle pana Schneidera pokud nebude u vlády ODS postihne ČR děsivá vlna tsunami.
  Černý
 • Jak by to tedy mělo být správně?
  31.12.2004 7:58

  Vážený pane Schneidere. Váš názor je velmi zajímavý. Není mi však jasné několik věcí: 1/ Proč je tolik nezaměstanných, když se každý může schovat za Vámi "objevená" slabá místa našeho pseudokapitalismu - který zřejmě skomírá na to, že lidé nejsou ochotni pracovat zadarmo. 2/ Porovnám-li ceny zboží v naší zemi a ve vyspělých kapitalistických státech a totéž udělám s platy, je tento poměr rozdílný. Kde tedy vznikají rozdíly ( produktivita téměř shodná, ceny taktéž ) - do které černé díry se lijí rozdíly ze zisků a vyplacených mezd? 3/ Za posledních 15 roků je stále slyšet z úst ekonomů, co vláda dělá špatně. Ale ani od jednoho jsem v našich mediích neslyšel jak by to mělo správně vypadat. Zařadíte se tedy mezi tyto, nebo ( když jste se pustil do kritiky stávajícího stavu ) máte i svůj vlastní názor na nutná opatření pro zlepšení stavu( pokud si dobře pamatuji, v roce 1989 šlo lidem mimo jiné i o to, aby byli na odpovědných místech odborníci kteří rozumí své věci ). Mimo jiné pana Klause nepovažuji za odborníka - pokud bych tak učinil naskýtá se otázka pro koho pracoval. Pro občany tohoto státu určitě ne ( mám na mysli poctivé lidi ). Neznám totiž kapitalistu, který by se vzdal levně svého výrobního prostředku - pokud jej znáte Vy, dejte mi vědět. Rád jej poznám. Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď které předpokládám zvýší mou informovanost a naplní mne optimismem do dalšího období radostného budování vykořisťovatelského syndikátu v naší zemi.
  • Doporuceni
   07.01.2005 18:30

   Doporucuji stravit dva roky napriklad v Australii.Mozna pak pochopite co to je opravdovy kapitalismus.(jen pro priklad vite jak dlouho trva v Australii materska?) Pan Schneider ma pravdu.I kdyz si myslim,ze jen castecnou.Je treba jit daleko dal.Zrusit vsechny davky.Nestanovovat zadnou minimalni mzdu.Zakazat odbory.Kazdy se musi starat.Po 20 letech,az by se cesi naucili starat sami o sebe by se dalo uvazovat o prvnich zmekcenich.
   dodo
   • Souhlas
    15.01.2005 12:05

    Socialistické Německo bych si za vzor pro srovnání rozhodně nebral. Neregulovaný trh práce by ukázal její skutečnou hodnotu. Odbory bych nezakazoval, ale zbavil bych je pravomocí, které jim umožňují diktovat zaměstnavatelům podmínky. Ať hájí zájmy zaměstnanců, ale právní cestou a za peníze těch zaměstnanců.
    Jirka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data