Úvodní posílení české měně nevydrželo – v závěru koruna klesá na 30,65 Kč za euro a 23,07 Kč za dolar. Stále je však díky oznámenému prodeji TV Nova společnosti CME zhruba o 8 haléřů silnější než v pátek. Americký dolar navzdory dalším pozitivním ekonomickým datům oslabuje až na úroveň 1,3300 USD/EUR.
CME koupí většinový podíl v TV Nova od skupiny PPF za 529 milionů dolarů v hotovosti. K vypořádání transakce by mělo dojít v příštím roce. Příliv kapitálu se v roce 2005 očekává také v souvislosti s privatizací Českého Telecomu. MF navíc plánuje další emisi eurodluhopisů. Tyto informace jsou však v kurzu koruny nyní obsaženy, což by mělo limitovat případný další růst měny.
Ekonomické informace jsou podle našeho názoru neutrálním faktorem. Běžný účet platební bilance v říjnu vykázal schodek 12,9 miliard korun. Za naprostou většinou této sumy stojí deficit bilance výnosů způsobený reinvestovanými zisky a vyplacenými dividendami. Po dvou měsících opět zeslábl příliv přímých zahraničních investic do základního kapitálu.
Pozitivní sentiment dnes panoval v celém středoevropském regionu, slovenská koruna byla krom toho podpořena zvýšením ratingu agenturou Standard & Poor’s a posílila na 38,93 SKK/EUR, což je její historické maximum.
Zítra ČSÚ zveřejní index cen průmyslových výrobců za listopad – indikátor budoucích spotřebitelských inflačních tlaků, a tedy i budoucího vývoje úrokových sazeb. Vývoj koruny bude záviset na tom, zda přijdou ještě další nákupní vlny (dnes jsme zaznamenali pouze tu ranní). Jinak očekáváme do konce roku technické oslabování koruny s cílem 31,00 Kč/EUR.
Maloobchodní tržby ve Spojených státech v listopadu vzrostly o 0,1 %, když se čekal propad. Dolar však nereaguje, opět se obchoduje v duchu spekulací a úpravy pozic před koncem roku, zdá se, že v prosinci dolar již na nová minima padat nebude, přestože dnes mírně slábne. Zítra by měl Fed zvýšit úrokové sazby, což by mohlo dolar znovu nasměrovat pod 1,3200 USD/EUR.
Radim Krejčí, Patria Online