Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Návrh dalšího postupu při stabilizaci hospodaření společnosti AERO Vodochody, a.s.

MF: Návrh dalšího postupu při stabilizaci hospodaření společnosti AERO Vodochody, a.s.

24.11.2004 12:56
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy MF, dnes proběhne pravidelná schůze vlády
Vláda svým usnesením z počátku října tohoto roku odsouhlasila podmínky ukončení kapitálové účasti a strategického partnerství společnosti The Boeing Company (dále jen Boeing) v AERO Vodochody, a.s. (dále jen AV) a uložila ministrům financí a průmyslu a obchodu zajistit příslušné kroky umožňující všem zúčastněným stranám podepsat rozvazující smluvní dokumenty. Nutné kroky byly v průběhu října letošního roku učiněny a příslušné smluvní dokumenty podepsány. V současné době je společnost AV plně ovládána českými akcionáři a jsou vytvořeny podmínky pro zahájení její restrukturalizace.

V předkládaném materiálu jsou navrženy vládě k odsouhlasení další postupné kroky nutné k ozdravení společnosti.

Jedná se především o změnu stanov a rekonstrukci složení dozorčí rady AV tak, aby byl naplněn požadavek na přechod na tzv. německý model řízení společnosti. K posílení vlivu státu na chod společnosti je do dozorčí rady navrženo jmenovat 3 členy za Ministerstvo průmyslu a obchodu, 2 členy za Ministerstvo financí a 1 člena za Ministerstvo obrany. Dozorčí rada by měla být devítičlenná, zbývající 3 členové jsou dle platné legislativy volení zástupci zaměstnanců. Mimořádná valná hromada AV, na níž by mělo dojít k navrhovaným změnám, je plánována na 6. prosince 2004.

Dalším krokem je účinná koordinace České konsolidační agentury a Letky, a.s., jako stávajících vlastníků majetkových podílů v AERO Vodochody, a.s., s Ministerstvem průmyslu a obchodu při výkonu hlasovacích práv, na nějž je navrhováno rovněž převést pohledávku státního rozpočtu vůči AV, která vznikla k 30.6.2004 realizací státní záruky za syndikovaný revolvingový úvěr ve výši jistiny 5.556,5 mil. Kč, a její následná kapitalizace Ministerstvem průmyslu a obchodu. Při výkonu hlasovacích práv a kapitalizaci uvedené pohledávky je předpokládána úzká spolupráce ministra financí s ministrem průmyslu a obchodu.

Ministru průmyslu a obchodu je dále navrženo uložit vypracování programu restrukturalizace AV, obsahujícího zásadní kroky pro záchranu společnosti a stabilizaci jejího hospodaření, projednání tohoto programu s ÚOHS a jeho následné předložení Evropské komisi k posouzení z hlediska veřejné podpory. Schválení programu Evropskou komisí je podmínkou pro kapitalizaci pohledávky státu za AV.

Navrženými kroky budou vytvořeny podmínky pro stabilizaci a ozdravení AV nutné pro nalezení nového strategického investora.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů