Komentář doplněn
V červnu se běžný účet platební bilance opět ponořil hlouběji do záporných čísel a dosáhl salda -10,3 mld. Kč. Zahraniční obchod byl sice překvapivě v přebytku, výrazně se ovšem zvýšily výplaty dividend do zahraničí. Příliv kapitálu ve formě přímých zahraničních investic nadále zůstává slabý. Finanční účet platební bilance ovšem podle očekávání ovlivnila emise prvního českého státního eurobondu.
Letošní rok poskytuje poněkud matoucí obraz o vnější nerovnováze českého hospodářství. Zahraniční obchod se vyvíjí nadmíru dobře, alespoň při pohledu na nominální čísla. Údaje svádí k superlativům o skvělé kondici českého hospodářství a příznivému vlivu vstupu ČR do EU. Pravda je taková, že reálně se schodek v zahraničním obchodu prohlubuje. Nebýt zahraničních investic, jež směřovaly do exportně orientovaných odvětví, byla by situace patrně výrazně horší. Tržby z vývozu firem pod zahraniční kontrolou se na celkovém průmyslovém vývozu podílejí více než 70 procenty. Druhou stranou mince je ovšem placení účtů za zahraniční kapitál, který zvýšil exportní výkonnost ekonomiky. A na to nyní došlo. Loni v 1. pololetí se repatriované zisky podílely na celkových výnosech ze základního kapitálu podílely 20 procenty, reinvestované zisky 80 procenty. Letos je podíl repatriovaného zisku dvojnásobný. Zatímco dříve bylo možné argumentovat, že výnosy z PZI neovlivňují devizový trh, neboť jde pouze o virtuální položku podvojného účetnictví platební bilance, tj. reinvestované zisky, nyní dochází ve zvýšené míře k repatriaci zisku, která již směnný kurz ovlivňuje.
S přímými zahraničními investicemi to není letos nijak slavné. V prvních šesti měsících do ČR touto formou přiteklo 53 mld. Kč, což je o 8 mld. Kč méně než loni. Naštěstí je tu vláda a její emise eurobondu. Objem emise (1,5 mld. eur) se téměř v plné míře promítl v portfoliových investicích.
Podle našeho odhadu s použitím revidované časové řady HDP zůstal schodek běžného účtu na úrovni 6,4 %, které dosáhl již v 1. čtvrtletí.
V příštích měsících bude i nadále dominantním faktorem platební bilance repatriace zisků formou výplaty dividend. Za celý letošní rok očekáváme schodek běžného účtu 170 mld. Kč (6,2 % HDP), příští rok by se měl podle našeho odhadu zvýšit na 180 mld. Kč (6,2 % HDP).
David Marek, Patria Online