Obliba obchodní strategie s názvem "basket trading" mezi americkými podílovými fondy dramaticky roste. Podle deníku the Wall Street Journal, citujícího studii provedenou firmou Greenwich Associates, používají podílové fondy uvedený přístup zejména ve snaze snížit své náklady na obchodování. O co se jedná? "Basket trading" je metoda exekuce (prodeje/nákupu) velkých objednávek, obsahujících širokou paletu titulů. Obchodník klientovi buďto garantuje předem stanovenou referenční cenu (volume weighted average price, VWAP) nebo mu zaručí, že cena obchodu se od této referenční ceny neodchýlí o více jak "x" procent. Podle Greenwich Associates (GA) v posledních 12 měsících končících březnem letošního roku použily fondy uvedenou metodu v 50 % uzavíraných transakcí proti 44 % v předchozím roce. 185 oslovených otevřených podílových fondů a penzijních fondů přes "basket trading" v průměru zobchodovalo akcie v objemu více jak 7 miliard dolarů. Obvyklá komise obchodníka na tomto typu transakcí dosahuje 2,2 c na akcii, u standardních příkazů je to naopak 4,5 c.
Podle studie společnosti Morningstar Inc., jejíž závěry stejně jako v prvním případě cituje deník the Wall Street Journal, by velká většina těch největších amerických podílových fondů jako Fidelity Magellan Fund Inc. vykázala za posledního čtyři a půl roku mnohem vyšší výkonnost, kdyby dala svým portfoliomanažerům dovolenou. Šest z deseti oslovených fondů, jejichž portfolia dosahují násobků miliard dolarů, by vydělalo mnohem více při pasivní správě portfolia. Morningstar Inc. vzal deset fondů s největším objemem aktiv ke konci roku 1999 a změřila výnos z tohoto objemu k červnu letošního roku. Následně agentura porovnala výnos, kterého by fondy dosáhly za situace nulového počtu obchodů s akciemi v portfoliu - jinými slovy, pokud by fondy na akcie nakoupené ke konci roku 1999 vůbec nesáhly. Jak uvedené srovnání dopadlo je zřejmé z první věty tohoto odstavce.
Švýcarští investoři odčerpávají peníze z podílových fondů již čtvrtý měsíc po sobě v obavě z budoucího vývoje trhů. V červnu tento "odtok" představoval 238 milionů švýcarských franků, v květnu to bylo dokonce 1,26 miliardy franků. Celkově tak investoři odprodali podílové listy v objemu 623 milionů franků (leden-červen 2004). Podle agentury SFA (Swiss Funds Association) investoři nastoupili cestu "vyčkávací" stregie, fondy peněžního trhu ztratily také (707 milionů švýcarských franků). Naopak dluhopisové fondy získaly 164 milionů franků.
Upozornění - výše uvedené informace se váží ke zmiňovaným fondům. Činit z uvedených informací závěry pro jiné skupiny fondů nebo pro fondy jiných správců není asi úplně možné. Nikdo Vám to ale nemúže zakázat.
Petr Žabža, Patria Direct