Překvapivý úspěch. Podle studie společností Ernst&Young je Česká republika (společně s Indií) pro zahraniční investory šestou nejlákavější zemí na světě. Za nejatraktivnější zemi pro investování označilo Českou republiku 11 procent z 500 oslovených světových firem. Nejvíce investory přitahuje Čína a USA.
(podrobněji
ZDE)
Vyššími platy do nebe? Spíš do pekel. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch našel recept na nezaměstnanost. Stačí zvýšit platy. Tím by se podle něj zvýšila kupní síla lidí, a tedy i jejich poptávka. Škoda, že ekonomické teorie i praxe říkají opak. Mzda je totiž hlavně cena za práci, a co je příliš drahé, to si nikdo nekupuje.
(podrobněji
ZDE)
Míra nezaměstnanosti v EU-25 v dubnu činila 9,1 %, když bez práce bylo těsně před rozšířením unie 19,3 milionu osob. V eurozóně dosáhla míra nezaměstnanosti 9,0 %.
Evropa volá po levnější ropě. Politici a ekonomové se právem obávají, že vysoké ceny ropy mohou srazit sotva oživené hospodářství EU zpět na kolena. Ministři financí členských zemí EU proto sepsali nótu, v níž žádají OPEC o zvýšení dodávek na světový trh. Ropný kartel má jednat o těžebních kvótách právě dnes.
(podrobněji
ZDE)
Zajímavě zní návrh alžírské vlády, úplně zrušit těžební kvóty v kartelu OPEC. Vzhledem k tomu, že většina zemí sdružených v kartelu již nemá volné kapacity, situace by se příliš nezměnila, Alžířané však doufají, že by se omezily spekulace, ženoucí ceny ropy vzhůru. Kartel by tak prakticky zanikl.
Čtyřprocentní slovenský tygřík. Růst slovenské ekonomiky se podle odhadu Mezinárodního měnového fondu v letošním roce mírně zpomalí na 4,0 %z loňských 4,2 %. Na rozdíl od roku 2003, kdy růst hrubého domácího produktu táhl zejména export, by v letošním roce mělo dojít k oživení spotřeby a investic.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
Patria Online