Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Mayday aneb příliš mnoho lidí na té nesprávné straně...

10.05.2004 12:21
Autor: 

Pokud si někdo nebyl jistý, jak asi budou globální trhy reagovat na po dlouhé době první zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech, stačilo se podívat na jejich chování po pátečním zveřejnění velmi slibných dat o vývoji nezaměstnanosti. Podle agentury Bloomberg propadly dluhopisy trhů jako Brazílie a Turecko nejvíce za posledních 5 let. Nešlo však jenom o bondy - ani akcie nebo měny "emerging markets" z Asie, východní Evropy a latinské Ameriky nebyly ušetřeny. Měřeno indexem JP Morgan Emerging Markets Bond Index Plus - Turecko, Brazílie, Mexiko a Rusko (které samy o sobě představují cca 70 % tohoto indexu) zaznamenaly v poslední den minulého týdne hrozivý pokles. Někdo tuto reakci čekal, někdo ne - jedním z těch, kteří ji do značné míry anticipovali, byl bývalý analytik investiční banky Salomon Smith Barney Michael Belkin. Podle jeho názoru (s nímž můžeme a nemusíme souhlasit) americké akciové trhy znovu navštíví svá dna z roku 2002, trhy polovodičů a trhy, jež se honosí názvem "emerging", budou asi nejviditelnější oběti. Proč? Protože byly v posledních 2 letech největšími příjemci spekulativního kapitálu - "Ve chvíli, kdy se peníze přestanou bát a investoři se cítí naprosto neprůstřelní, dochází k jejich přesunu do kvalitativně nejrizikovějších oblastí. To pomohlo emerging markets k největší bublině za posledních 20 let. Korekce těchto bublin je mnohem bolestivější a dlouhodobější čím více lidí je zainvestováno na špatné straně - za svou kariéru jsem ještě nikdy neviděl tolik investorů na špatné straně skoro všeho, dluhopisy počínaje a akciemi ´emerging markets´ resp. ´small caps´ konče. Navíc - to vše v okamžiku, kdy se inflace a úrokové sazby chystají explodovat". Tolik Michael Belkin.

Jedna věc je jistá - globální portfolio "bezpečných" investic začíná vykazovat poměrně hluboký deficit. Ani Čína, drahé kovy a zlato na tom nejsou zrovna nejlépe - jejich "krize důvěry" posledních několika dní poznamenala ceny velmi negativně. V otázce na strategii dluhopisového investora se Bill Gross z firmy Pimco vyjádřil, že "... by si dovolil argumentovat ve vztahu k představě, že inflace je v USA pod kontrolou. Růst cen nemovitostí v Kalifornii o 20-25 %, komodity na životních maximech a CPI, které se za 2-3 měsíce (na roční bázi) dostane na 3 % - to je jen stěží cokoliv připomínající kontrolovanou inflaci. Racionální bondový investor by tak dluhopisy prodal a peníze uložil v regionu, kde je centrální banka alespoň trochu racionální". Nedá mnoho přemýšlení usoudit, že touto centrální bankou bude stěží míněna loutková ECB. Vzhledem k šíři nabídky tak zbývá v zásadě jenom Bank of England...

Petr Žabža, Patria Direct

(Zdroj: Tim Price, Ansbacher Wealth)


Váš názor
 • Vsechno to spadne!
  10.05.2004 16:13

  ...americke akcie spadnou na minima z roku 2002, mesic spadne z oblohy a p. Belkin asi spadnul na makovici.
  Vestec
  • Vsechno to spadne!
   13.05.2004 17:34

   a vsichni chytraci taky!
   AAA
  • Malá úvaha
   10.05.2004 17:12

   Dovolil bych si malou úvahu: - inflace v USA se začíná hodně zvyšovat - CPI index je dost manipulován (např. nezahrnuje jídlo a energii), dá se předpokládat, že inflace v USA je o dost vyšší než oficiálně přiznávaná - ekonomika žije na dluhu. To znamená, že případné zvýšení sazeb zvýší výši úroků. Vzhledem k objemu dluhů v USA se vůbec nejedná o zanedbatelné riziko. Pokud předchozí dvě tvrzení platí (klidně si to ověřte), pak mi z toho vyplývá, že na tom ekonomika USA není zrovna nejlépe. Buď je čeká vlna krachů (při zvýšení úrokové sazby), nebo inflace (při jejím ponechání). Můj odhad na následujících pár měsíců: centrální banka bude hodně MLUVIT o možném zvyšování úrokových sazeb, nebezpečí inflace etc. Po určité době naznačování "zdvihne" úrokové sazby o nějakou hodně symbolickou hodnotu (čtvrt procenta...). Trhy na to budou reagovat třeba i posílením, protože všichni předtím "očekávali", že se úroková sazba zdvihne mnohem výš. Fed řekne, že všechno je v pořádku, že ekonomika dostala "dobrý impuls".... No, uvidíme :-)
   ondra
   • kc/dolar
    11.05.2004 14:33

    Tak tak, Amerika pujde dolu. Ocekavam dolar tak na 22 - 25. To je dan za Irak. Dokud se Amici nestahnou, nebude to lepsi.
    truelife
    • kc/dolar
     13.05.2004 17:36

     sice tomu nerozumim, ale totez rika warren buffet
     AAA
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data