Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Alan Greenspan včera

Alan Greenspan včera "v zásadě" nic neřekl, a přesto srazil trhy. Co by se stalo, kdyby něco opravdu naznačil?

21.4.2004 8:38
Autor: 

Až do včerejší půl deváté se toho na Wall Street mnoho nedělo - valná většina investorů a obchodníků použila plánované vystoupení Alana Greenspana jako alibi pro minimální aktivitu. Jak je u předsedy americké centrální banky FED obvyklé, jeho projev explicitně a jasně mnoho neřekl. Především trhy dluhopisů (a následně akcií) však došly k názoru, že rétorika ukazuje na budoucí zvyšování úrokových sazeb a začaly se podle toho chovat - Dow Jones Industrial Average oslabil o 1,18 %, technologický Nasdaq Composite propadl o 2,07 % a S&P500 ztratil 1,56 % (nejvíce za posledních 7 měsíců). Jaká slova vyprovokovala tuto bouři?:

* "Banky spravují rizika spojená s pohyby úrokových sazeb správně"
* "Bankovní sektor jako celek není vystaven přehnané míře úrokového rizika"
* "Americký bankovní systém zůstává i nadále silný"
* "Banky by se nicméně měly ještě více zaměřit na risk-management"
* "Makroekonomická data se v březnu výrazně zlepšila, firmám se vrací možnost postupně zvyšovat ceny"
* ... ale hlavně "Riziko deflace již nepředstavuje problém"

A právě tato poslední věta byla velmi pravděpodobně rozbuškou, která přivodila jak akciím tak dluhopisům pád. V celém projevu sice nebyla měnová politika vůbec zmíněna, tón tohoto projevu a zejména časté citace ve vztahu k úrokovému riziku a silnému ekonomickému fundamentu vedly obchodníky k názoru, že další pohyb úrokových sazeb už bude směrem nahoru.

Do té doby relativně klidné trhy tak začaly směřovat k jihu. Poměr rostoucích a klesajících titulů byl na NYSE 3:1, majitele změnilo 1,51 miliardy akcií (o 2,1 % více než je 3měsíční průměr).

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
 • Lidé se dokážou splašit jako koně
  21.4.2004 13:08

  Greenspan řekne větu, jejíž obsah je naprosto evidentní. Strašidlo deflace už Ameriku neobchází. Na to člověk nemusí mít doktorát, když inflace je půl procenta za měsíc a dvojnásobná než odhady. Normální člověk by se spíše začal obávat inflace. A je úplně jasné, že je jen otázkou času, kdy Fed začne zvyšovat úrokové míry. Alan Greenspan zatím žádné míry nezměnil - řekl to, co je evidentní, ale přesto to stačilo tajtrlíkům na všemožných trzích, aby změnili kursy v podstatě všeho o dvě procenta sem a tam. Neměli by mít trochu více vlastního rozumu a odhadu pro rozumný kurs?
  • Re ...
   21.4.2004 13:43

   Včerejší chování investorů byl totální zmatek. Problémem je, že poslední vlna růstu akcií na trh opět přivedla "vdovy a sirotky z Montany", kteří jsou mnohem více náchylní reagovat tak, jak jsme včera mohli vidět.
   Flock
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data