Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nakupte si rýži do zásoby!... a další ekonomické zprávy

08.04.2004 10:12
Autor: 

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma hýří optimismem. Česká ekonomika by v příštích letech mohla růst přibližně dvakrát rychleji než současné země Evropské unie. Otázkou je, zda to bude ohromujícím výkonem domácí ekonomiky nebo malátností v současné evropské patnáctce.
(podrobněji ZDE)

Nakupte si rýži do zásoby! Společnost Lagris dodávající rýži na český trh varuje, že se vstupem ČR do EU může rýže podražit až o sto procent. Důvodem je clo na dovoz rýže, které budeme muset zavést po vzoru ostatních zemí EU.

Evropská komise revidovala své makroekonomické odhady. Před rokem předpovídala EK zvýšení HDP eurozóny v letošním roce o 2,4 %, na podzim svůj optimismus zchladila na 1,8 % a nyní už počítá jen s 1,7 %. Odhad pro rok 2005 se od loňského jara snížil z 2,8 % na 2,3 %. Pro nás je důležité, že v případě Německa se počítá s růstem HDP jen o 1,5 %.
(podrobněji ZDE)

Co se týče výhledu pro českou ekonomiku, jsou odhady EK střízlivé. HDP by se měl zvýšit o 2,9 % letos a 3,4 % příští rok. Průměrnou inflaci EK odhaduje na 2,6 % a 2,2 %. Nezaměstnanost (ILO) by se měla zvýšit z loňských 7,8 % na 8,2 % a stabilizovat na této úrovni. Opakování výzvy k reformě veřejných rozpočtů je již pravidelnou záležitostí.
(podrobněji ZDE)

Na rozhodčího se neplive… když má autoritu. Evropská komise se jí těšit ovšem nemůže. Loni na podzim se jí vysmáli Francie a Německo, když je chtěl pokárat za nadměrné rozpočtové schodky. Teď směřuje její varovný prst již na polovinu eurozóny včetně Itálie. Její ministři se hrozbě Komise ostentativně vysmáli a označili Komisi za politicky nevěrohodnou. A to v jejím čele stojí Ital.

Bude slovenská koruna „tvrdou měnou“? Pokud bude Slovensko pokračovat v zavádění reforem, měna může před vstupem do eurozóny reálně zhodnocovat zhruba o 1,5 procenta ročně, odhaduje ročně slovenský ministr financí Ivan Mikloš.

Ratingová agentura Moody's Investors Service zvýšila Japonsku hodnocení úvěrové spolehlivosti u závazků v cizí měně na stupeň Aaa z dosavadní známky Aa1.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek, Patria Online

Váš názor
  • Ceny porostou u více položek
    08.04.2004 11:14

    Bohužel růst se netýká jen rýže, ale mnoha dalších položek ( i když "jen" v řádu desítek procent a ne o 100 % jako u rýže ).
    Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data