Pohled na výsledky nejmenšího domácího mobilního operátora potvrzuje trendy indikované v předchozích čtvrtletích. Oskar meziročně zvýšil tržby o 47 % na 10,82 miliardy korun, EBITDA (který operátor klasifikuje jako OIBDA1) vzrostl o 346 % oproti konci uplynulého roku na 2,896 miliardy Kč.
Za rok 2003 získal Oskar celkem 367 000 nových zákazníků. Celkový počet klientů na konci roku 2003 dosáhl 1 547 000. 42 % zákazníků využívalo tarifní program, což je na domácí scéně ojedinělé. Vysoký podíl tarifních zákazníků je jedním z faktorů, který vede k tomu, že ARPU operátora je nejvyšší v ČR. Podle kalkulací společnosti (metodologie je u většiny operátorů u nás i v zahraničí rozdílná, nelze proto přímo porovnávat prezentovaná čísla) ARPU za rok 2003 dosáhl výše 644 Kč, nárůst z 557 Kč v roce 2002.
Významným determinantem výše ARPU u všech operátorů se stává podíl, šíře a kvalita nabídky nehlasových služeb. Na konci září 2003 (měsíc po představení MMS Oskarem) bylo u Oskara více než 24 000 uživatelů této služby, ke konci roku používalo MMS zprávy u Oskara již více než 70 000 uživatelů.
Vývoj některých z operačních a finančních ukazatelů společnosti prezentují následující grafy:
Zdroj: Oskar, Patria Finance
Přes vysokou penetraci trhu dokázal Oskar na konci roku 2002 zvrátit klesající trend marginálního přírůstku zákazníků. Zvětšující se zákaznická základna pak má přímý dopad na velikost jednotkových a celkových nákladů společnosti tak, jak jsou využívány úspory z rozsahu. Ty jsou u tohoto kapitálově poměrně náročného odvětví s velkým podílem fixních (a semi-variabilních) nákladů poměrně veliké. Tento faktor je, spolu s rostoucím ARPU (viz výše), reflektován v rostoucí EBITDA marži. Ta je ovšem stále znatelně pod EBITDA marží T-Mobile ČR, o Eurotelu nemluvě. Vedle diferenciace produktů jsou podle některých studií úspory z rozsahu nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím EBITDA marži operátorů a následně jejich potenciál generovat volné cash flow. Snaha Oskara o získání maximálního množství nových zákazníků je tak pochopitelná.
Vše má ale své meze a snaha o získání dalšího zákazníka by měla být určována jeho hodnotou pro společnost - to ve smyslu rozdílu současných hodnot výnosů a nákladů, který tento bude podle očekávání generovat. Např. CLM - customer lifetime management je zaměřen na maximalizaci hodnoty získané ze zákazníka během jeho života, včetně vzdání se neperspektivních zákazníků, či snahy o jejich získání. Zkušenosti z jeho aplikace mají zejména některé finanční ústavy, které úzce monitorují vývoj jejich zákaznické báze a průběžně přicházejí s produkty, které jim umožňují získat maximální hodnotu z jednotlivých zákaznických segmentů/zákazníků. Vysoké ARPU Oskara zhruba indikuje, že i hodnota jeho marginálních zákazníků je stále pozitivní.
Na závěr podotkněme, že celkově se dá domácí mobilní trh z pohledu společností na něm operujících považovat za stále velmi atraktivní, což potvrzují i data o návratnosti kapitálu prvních dvou operátorů (za trh mobilních telekomunikací s největší intenzitou konkurence je považována Velká Británie). Dá se předpokládat, že v porovnání se současným stavem bude spíše hůře - konkurence se zostří jak v subodvětví samotném, tak celkově v telekomunikacích, jak dominantní, tak i alternativní operátoři fixních linek budou stále intenzivněji tlačit na tarify a podporovat a rozšiřovat svou nabídku, což bude mít přímý dopad na výnosy, zisky, cash flow a návratnost investovaného kapitálu (a poměr ROIC/WACC) v odvětví.
Jiří Soustružník