Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Systém sociálního zabezpečení v EU – lepší něco než nic

Systém sociálního zabezpečení v EU – lepší něco než nic

1.3.2004 12:09
Autor: 

V současné době se v médiích často hovoří o otevření pracovního trhu EU pro české občany. Úplné otevření, tedy možnost pracovat v jiných zemích EU bez nutnosti žádat o pracovní povolení, nemusí bohužel spolu s přístupem do EU automaticky nastat. Důvodem je možnost stávajících členských států uplatnit pro tuto oblast tzv. přechodné období (které může v extrémních případech trvat až 7 let). Podstatný je tedy postoj jednotlivých států k aplikaci tohoto období. Otázkou, která je s volným pohybem pracovních sil úzce spojena, je sociální zabezpečení. Pokud by totiž neexistovala žádná spolupráce v rámci EU, pak by občan jednoho státu při práci v cizině mohl být zbaven ochrany, kterou mu poskytuje domácí systém sociálního zabezpečení. Při návratu do své země by pak mohl zjistit, že byť by zde odpracoval mnoho let, nevznikne mu např. nárok na jakýkoli důchod, neboť z důvodu pobytu v zahraničí doma nesplnil povinnou dobu pojištění. Opačným extrémem by mohla být situace, kdy by pracovníkovi vznikla povinnost přispívat do více systémů pojištění. Absence jakékoli regulace by tedy mohla být brzdou volného pohybu osob.

Z výše uvedeného důvodu bylo v EU již v roce 1971 přijato nařízení 1408/71 o uplatňování systémů sociálního zabezpečení („Nařízení“), které sociální zabezpečení do určité míry reguluje. Nařízení vychází z myšlenky koordinace systémů sociálního zabezpečení jednotlivých členských států, resp. jednotlivých oblastí sociálního zabezpečení. Není zde tedy jednotný systém, do kterého by jednotlivé osoby přispívaly a v případě specifikovaných událostí čerpaly, ale jedná se o úpravu, která stanoví zejména to, který členský stát bude mít jednotlivé osoby ve své působnosti pro účely sociálního zabezpečení a zároveň stanoví povinnost rovného zacházení a vzájemnou započitatelnost potřebných dob pojištění. Kritériem pro působnost jednotlivých států je pak zejména místo, kde osoba skutečně vykonává práci. V tomto směru Nařízení poskytuje určitou flexibilitu, která do jisté omezené míry umožňuje volbu systému sociálního zabezpečení, kterého se osoba bude v konkrétním případě účastnit (zejména u kratších pobytů). Vzhledem k tomu, že poměr výše pojistné povinnosti a případných benefitů, které systém poskytuje, se může v jednotlivých státech velmi různit, plánování v této oblasti může v jednotlivých případech znamenat významnou finanční úsporu.

S ohledem na vývoj EU bylo Nařízení nutno několikrát novelizovat, avšak ani současná úprava neodpovídá praktickým potřebám. Proto bylo navrženo nové nařízení, které by mělo stávající systém zjednodušit a dále rozvinout tak, aby koordinace zahrnovala i další oblasti sociálního zabezpečení a aby byla aplikovatelná na širší okruh osob, tj. nejen na osoby výdělečně činné. Předpokládá se, že nové nařízení by mohlo být vydáno v dubnu tohoto roku.

Pro občany České republiky je důležité to, že Nařízení má přímý účinek, tj. může jim po vstupu do EU zakládat práva i povinnosti, aniž by bylo nutno jej implementovat do českého právního řádu např. formou zákona. Totéž samozřejmě platí i pro jakékoli novely Nařízení či nařízení nová. Osoby, které mají v úmyslu pracovat v zahraničí, případě se tam déle zdržovat z jiných důvodů, by při zjišťování potřebných informací neměly zapomenout ani na otázky, zda a do jakého systému budou povinny přispívat a jaké nároky jim z toho mohou plynout. Plánování v této oblasti tak může nejen zamezit případným budoucím nežádoucím překvapením, ale může být též ekonomickým přínosem.

Iva Soukalová
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.6.2018
22:01Wall Street opět v červených číslech
18:39Ještě lepší než Amazon  
17:43Pražská burza v červeném, ale Kofola po středečním propadu šplhá vzhůru! V Evropě trpěly banky a automobilky
17:29Koruna dokázala najít oporu, libře pomohla BoE, dolar ztrácí  
16:11Spor USA-Čína: Daimler je první, kdo bije na poplach. Přibudou jiní?
15:10Koruna rozdivočela před ČNB. Nejslabší od října  
14:47Páteční valnou hromadu ČEZ budou provázet spory, soudí analytici
14:45Německo na pomoci Řecku vydělalo přes 2,9 miliardy eur
14:33Finanční ředitel společnosti Kofola Buryš dokoupil zlevněné akcie
13:44Britské sazby beze změny, ale po vyrovnanějším hlasování. Libra stoupá
12:56ČEZ před valnou hromadou: Transformace nebo rozdělení (prognóza analytika Patrie)  
11:27Dvojí vstup Xiaomi na burzu: Jak nakrmit vlka a kozu si nechat
10:56Koruna atakuje 26,00 - ranní pád naznačuje ústup spekulantů z české měny  
10:37Pražská burza u zelené nuly, Kofola se vrací na původní hodnoty. V Evropě se trápí automobilky
9:43Kofola kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná
9:12Rozbřesk: Konec řecké ságy - blíží se odpuštění dluhu
8:59Čínské investice v USA letos klesly o 92 %. Peking začal prodávat i americký dluh
8:56Evropa by mohla následovat Ameriku do zeleného, Německo nerozhodné  
8:25MMF schválil úvěr 50 miliard USD pro Argentinu
6:18Ocitli jsme se v bublině podnikového dluhu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.