Koruna stagnuje na úrovni 32,73 Kč za euro, přestože ráno spadla až na 32,83. Trh je pod vlivem jednotlivých větších obchodních příkazů, které při absenci nových zpráv zvyšují volatilitu. Vůči americkému dolaru koruna výrazně oslabila až na 25,80 Kč/USD poté, co dolar posílil k euru na 1,2700 USD/EUR.
Obchoduje se bez myšlenky, převažují technické pohyby při sporadickém reálném zájmu. Devizový trh přemýšlí nad včerejšími výroky premiéra Špidly a připravuje se na údaje o zahraničním obchodu za leden, které budou zveřejněny příští týden. Zatímco premiér označil korunu za příliš silnou, ČNB ve své makroekonomické predikci počítá s kurzem kolem 32,00 Kč/EUR do začátku roku 2005.
Situace ve zbytku regionu je smíšená, forint jediný stagnuje, zlotý a slovenská koruna se pouští směrem dolů. Automobilka Hyundai stále neřekla poslední slovo o tom, kde postaví svůj nový závod (Slovensko nebo Polsko?) – rozhodnutí se čeká na počátku března.
Po dosažení historického minima k euru se pustil dolar směrem nahoru a v noci vyšplhal až na 1,2670 USD/EUR. Změna vývoje, tj. posilování dolaru souvisí především s vybíráním zisků, částečně potom také s vývojem trhu JPY/USD. Intervence japonských autorit pravděpodobně pomohly vyhnaly kurz dolaru až na 107 JPY/USD.
Americká měna je stále uzavřena v pásmu 1,23 až 1,29 USD/EUR, protože pád na 1,2930 nebyl dostatečně razantní a nestrhl investory k bezbřehému výprodeji americké měny. Dnes budou publikována data o počtu nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti a index aktivity v průmyslu philadelphského Fedu.
Radim Krejčí, Patria Online