Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní energetická koncepce - čeho chce stát dosáhnout?

Státní energetická koncepce - čeho chce stát dosáhnout?

23.01.2004 10:22
Autor: 

Nedávno dokončená státní energetická koncepce již vyvolala veřejné reakce několika skupin spojených s různými segmenty energetiky v ČR, ucelenější pohled na ni ale doposud prezentován nebyl. Pokusme se o to zde v několika komentářích.

SEK postupuje od stanovení cílů a priorit k nástrojům, pomocí kterých by tyto měly být dosaženy. Zatímco jako hlavní cíle jsou obecně stanoveny nezávislost, bezpečnost a udržitelný rozvoj ve vztahu k energiím, tyto jsou následně rozpracovány takto:

1. Maximalizace energetické efektivnosti (tj. spotřeba primárních energetických zdrojů vytvořeným hrubým domácím produktem HDP). Sem patří oblasti jako maximalizace efektivnosti při získávání a přeměnách energetických zdrojů, maximalizace zhodnocování energie, maximalizace úspor tepla, maximalizace efektivnosti spotřebičů energie a maximalizace efektivnosti rozvodných soustav.

2. Zajištění efektivní výše a struktury spotřeby prvotních energetických zdrojů - podpora výroby elektřiny a tepelné energie z obnovitelných zdrojů energie, maximalizace využití domácích energetických zdrojů a optimalizace využití jaderné energie.

3. Zajištění maximální šetrnosti k životnímu prostředí - minimalizace emisí poškozujících životní prostředí, minimalizace emisí skleníkových plynů, minimalizace ekologického zatížení budoucích generací a minimalizace ekologické zátěže z minulých let.

4. Dokončení transformace a liberalizace energetiky - dokončení transformačních opatření, minimalizace cenové hladiny všech druhů energie, optimalizace zálohování zdrojů energie.

Dosažitelnost (někdy i částečně se vylučujících) cílů (tj. žádoucího budoucího stavu) a výběr k tomu vhodných nástrojů je funkcí toho, z jakého stavu vycházíme - současný stav elektroenergetiky, plynárenství, teplárenství, sítí apod. Poté, při daných omezeních (kapacity, ceny a tarify, emise škodlivin, ceny investičních celků, atd.), je současný stav extrapolován do budoucnosti a porovnáván s v budoucnu žádoucím stavem (tj. cíly). V různých scénářích jsou pak tato omezení měněna a sledován jejich vliv na přiblížení se daným cílům. Pro konkrétní modelování vývoje energetiky v různých scénářích byl MPO použit lineární dynamizovaný optimalizační model (EFOM/ENV), akceptovaný Evropskou komisí při zpracování výhledových studií rozvoje energetického hospodářství. Umožňuje např. provádět simulaci vlivů modifikace SEK na energetické trhy, včetně vlivu změn cen energií na objem a strukturu poptávky po energii, vlivu omezení nebo změny ve výrobě, těžbě nebo dovozu jednoho nositele energie na poptávku po jiných nositelích energie, změny v diverzifikaci dodávek jednotlivých nositelů energie, vliv změn limitů emisí jednotlivých škodlivin (na celostátní úrovni nebo na úrovni jednotlivých zdrojů) na strukturu a velikost spotřeby primárních energetických zdrojů, vliv nákladů na snížení emisí jednotlivých škodlivin, atd. Modelové propočty byly MPO provedeny na období 2002-2030.

Důležitým a samo o sobě jistě zajímavým výstupem zpracování různých scénářů je detekce určitých obecnějších trendů (tj. relativně nezávislých na zvoleném scénáři), které se dají shrnout následovně:

1. Dochází k vyššímu zhodnocování energetických vstupů. Hospodářský a sociální rozvoj by v příštích 30 letech bylo možno zajistit jen s nepatrným nárůstem celkové spotřeby primárních energetických zdrojů. Energetická náročnost tvorby HDP klesá, a to tempem vyšším, než které bylo dosaženo kdykoliv v uplynulém období. V období 2015 až 2020 by se ČR měla dostat na současnou průměrnou úroveň EU v energetické náročnosti HDP.

2. Dochází k dalšímu významnému snižování znečišťujících emisía ČR je schopna plnit své mezinárodní závazky v této oblasti.

3. Dochází k dalšímu růstu dovozní energetické náročnosti a dovoz energie bude stále více zatěžovat platební bilanci státu.

4. Struktura spotřeby prvotních zdrojů energie se stane diverzifikovanější a zahrne ve vyváženějším mixu domácí i dovážené zdroje. Nejvyšší tempo růstu ve všech případech budou mít obnovitelné zdroje energie. Z hlediska elektroenergetiky je významné, že struktura výroby elektřiny se v jednotlivých scénářích mění více než struktura primárních energetických zdrojů, preferované palivo v energetických scénářích ovlivňuje především strukturu výroby elektřiny.

5. Z hlediska energetických sektorů dojde k největšímu poklesu zaměstnanosti především v černouhelném hornictví, což odráží tlak, který se očekává v důsledku růstu produktivity práce a při racionalizaci organizačních struktur. Tyto faktory se ovšem promítnou do snižování stavů zaměstnanců ve všech energetických sektorech, zejména v počátečním období prognózy.

Více v následujících článcích.

Jiří Soustružník

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.03.2021
22:17Wall Street zkorigovala včerejší růst, pod tlakem technologie  
17:58Americké akcie zamířily dolů; při klidných výnosech a bez zásadních zpráv  
17:43Tři atraktivní akcie pana Buffetta
16:33Největší evropský výrobce čipů automobilkám radí změnu strategie
16:23Výsledky Zoom opět s opatrným výhledem  
15:45Bloomberg: Doprava vakcín představuje bezpečnostní výzvu jako v bondovce
15:42EP Infrastructure, a.s.: Povinně zveřejňovaná informace
14:13Výsledky Avast: Očekáváme mírný celkový růst (komentář analytika)  
12:29Jak správně zdaní fyzická osoba příjmy z cenných papírů za rok 2020?
12:06Exkoordinátor očkování: Babiš distribuci vakcín podřídil politice
11:46Rohlík loni zvedl obrat o 100 procent. Teď získal pět miliard korun na další růst
11:32Míra inflace v eurozóně zůstala v únoru na 0,9 procenta
11:31Prémie za růst klesnou, stromy nerostou do nebe
11:00Bulharský Eurohold kvůli nákupu bulharských aktivit ČEZ zvýší kapitál, prodá nové akcie
10:56Po růstu přichází pauza. Čína varuje před bublinou  
10:33Petr Dufek: Největší propad HDP v novodobé historii
9:20Ekonomika ČR rostla ke konci roku mezičtvrtletně rychleji
9:13Rozbřesk: Česko na cestě k rekordnímu deficitu - padají příjmy a rostou sociální výdaje
8:47Evropské akcie si po pondělní rally zřejmě vezmou ráno pauzu  
8:46Ifo: Německý autoprůmysl je optimističtější, čeká růst výroby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách