Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Thompson Financial - aktivita

Thompson Financial - aktivita "insiders" ukazuje na blížící se pokles amerických akciových trhů !

7.1.2004 17:17
Autor: 

Aktivita "insiders" - manažerů a čelných představitelů jednotlivých firem - je jedním z indikátorů možného budoucího vývoje akciových trhů. Investoři se domnívají, že právě zástupci firem mají o dění uvnitř společnosti nejlepší informace a pokud akcie dané společnosti nakupují, resp. prodávají, nikdy to není bezdůvodně. Několik posledních týdnů minulého roku jsme se vždy na týdenní bázi dívali na to, jak právě tito "insiders" obchodují - obrázek byl v podstatě neměnný, prodeje akcií výrazně převažovaly nad jejich nákupy. Pojďme se nyní podívat, k jakým závěrům došla agentura Thompson financial.

V březnu loňského roku - v okamžiku, kdy akciové trhy dosahovaly dna roku 2003 - se indikátor aktivity manažerů firem poměrně prudce obrátil k lepšímu a tito se pustili do nákupů. Nyní, stále poměrně pevně v rámci růstové fáze indexů, podle Thompson Financial nastává opačná fáze a tento indikátor naznačuje se stále větší naléhavostí možnost poklesu trhů. Podle Craiga Columbuse z firmy Thompson Financial se sentiment manažerů obrátil na počátku druhého pololetí loňského roku - alespoň měřeno jejich aktivitou. V prvním kvartále roku 2003 byl poměr prodejů k nákupům USD 8.88 - jinými slovy, na každý nakoupený dolar v akciích připadalo 8.88 dolarů prodaných akcií. Ke konci druhého pololetí se tento poměr zhoršil na více jak USD 35. Celoroční průměr dosáhl USD 25.80 - na každý nakoupený dolar v akciích manažeři prodali 25.8 dolarů v těch samých akciích. Podle Thompson Financial jde o nejhorší údaj od roku 1990, kdy firma začala tyto indikátory sledovat.

V zájmu objektivity je nutno říci, že chování manažerů nelze přisuzovat příliš mnoho důrazu a z pohledu analýzy trhů je nutno ji považovat jako sekundární indikátor. Manažeři, stejně jako kterýkoliv jiný investor, prodávají akcie z mnoha důvodů - diverzifikace, likvidita, daňové operace. Navíc - při růstové dynamice trhů, jakou jsme měli a stále máme - nelze chování manažerů firem zbytečně přeceňovat. Mnoho manažerů se také ve světle vývoje trhů po roce 2003 poučilo a nyní již nemá veškeré volné prostředky investované do akcií své vlastní společnosti.

Suma sumárum - aktivita manažerů a její sledování rozhodně není jediným nástrojem analýzy možného budoucího chování akciových trhů a zcela jistě není ani tím z nejpřesnějších. Každopádně ale svůj význam má a my se budeme snažit Vám její přehled pravidelně přinášet. Jestli se podle toho investoři budou řídit je jen na nich.

P.S. - Thompson financial v loňském roce upozornil na výraznou nákupní aktivitu manažerů firem jako E*Trade a Home Depot. E*Trade za loňský rok posílil o 167%, Home Depot přidal 48%.

Petr Žabža
Připraveno na základě informací serveru www.moneycentral.msn.com


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data