Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak progresivní má být daň z příjmů? (opak.)

Jak progresivní má být daň z příjmů? (opak.)

6.1.2004 9:50
Autor: 

Všechny země OECD, s výjimkou Slovenska, od roku 2004 uplatňují progresivní zdanění příjmů. Většinou tento systém obhajují „sociální spravedlností“, nicméně empirické analýzy ukazují, že efekt daňových systémů je mnohem menší, než si mnozí obhájci přerozdělování myslí.

Ekonomové se naopak snaží najít daňový systém, který by byl co možná efektivní (resp. co nejméně neefektivní). Zatím jen teoretickou konstrukcí je složitější, nemonotonní daňová struktura. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Mirrlees přišel s myšlenkou, že mezní daňová míra jedince s nejvyšším příjmem by měla být nulová. Kladná mezní daňová míra nejbohatšího člena deformuje nabídku práce, nezpůsobuje však nárůst příjmů státu. Nulovou mezní mírou si nikdo včetně státu nepohorší, naopak nejbohatší jedinec se může rozhodnout pracovat více, neboť jeho dodatečný příjem nad danou mez nebude zdaněný. Z toho vyplývá, že má-li stát zajistit určitý daňový příjem, neměla by mít optimální daň z příjmu mezní míru nepřetržitě rostoucí.

Vysoké mezní míry zdanění u jedinců s vysokými příjmy jsou velice neefektivní, protože zajišťují příliš málo daňových příjmů, zatímco vysoké mezní míry zdanění jedinců s nízkými příjmy jsou nespravedlivé, neboť uvalují břemeno na jedince s velice vysokými mezními společenskými užitky z příjmu.

Potřebné daňové příjmy je tedy nutné zajistit vyšší mezní daňovou mírou jedinců se středními příjmy. Výsledná křivka mezní daňové míry by pak měla průběh ve tvaru obráceného „u“ vzhledem k příjmu jedince (progresivně-regresivní daňový systém). Americký ekonom Auerbach dokonce ukázal, že za jistých okolností by se optimální mezní daňová míra měla rovnat nule na vrcholu i u dna distribuce příjmů. Tento závěr však všechny daňové systémy, včetně českého, ignorují a spoléhají i nadále na progresivní zdanění příjmů.

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.


Váš názor
  • Trochu vysvetleni
    6.1.2004 16:25

    Velice zajimave - k necemu podobnemu snad jednou dospejeme. Autor by mi ale mohl pomoci definici pojmu "mezni danova mira". - nejsme ekonom. Zdalo by se ze tim muze byt mysleno proste mira zdaneni jedince s nejvyssim prijmem, ale prosazovane "nulova mezni mira" evidentne podle autora znamena nenulovou dan, ale jiz dale nerostouci (s rostoucimi prijmy). Tak co to tedy je? Dekuji
    zbynek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data