Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stínová ekonomika II - Příčiny? Daně! (opak.)

Stínová ekonomika II - Příčiny? Daně! (opak.)

16.12.2003 15:08
Autor: 

Stínová ekonomika je nerozlučně spojena s existencí státu, resp. veřejného sektoru v ekonomice. Stejně jako se nezbavíte svého stínu, tak i oficiální ekonomiku budou vždy doprovázet aktivity ukryté před daňovými úřady a statistickými úřady, neboť v moderních společnostech vždy existuje regulace ekonomické aktivity a větší či menší veřejný sektor, který je nutno zaplatit. Jedinci či firmy, kteří se cítí nadměrně zatíženi státními úřady, mají dvě možnosti (voice-exit). Za prvé mohou ve volbách volit strany, v jejichž programu vidí zlepšení své situace, případně vytvářet nátlakové skupiny a lobovat ze lepší podmínky. Mezi "voice" řešení patří také tlak médií a publikační činnost odborných uskupení. Druhou možností je uniknout ze spárů státu do stínové ekonomiky. Exit může mít také podobu emigrace, ať již fyzické, nebo jenom ekonomické, např. v podobě registrace firmy v některém z off-shore center.

Na prvním místě mezi uváděnými příčinami existence stínové ekonomiky bývají uváděny daně (včetně sociálního a zdravotního pojištění). Jak by daně mohly ovlivňovat strukturu ekonomiky, ukazuje následující obrázek.

Obr. 1: Daně a stínová ekonomika v teorii

Nejjednodušší úvaha je, že s rostoucím daňovým zatížením, lidé častěji volí nelegální práci a zatajují výdělky. Analýza je komplikovanější, pokud budeme uvažovat možnost existenci veřejného sektoru. S rostoucími daňovými sazbami, rostou daňové příjmy až do bodu t* (viz obrázek) v souladu s Lafferovou křivkou. Rostoucí daňové příjmy umožňují zvýšení mezd a nabídky práce ve veřejném sektoru. Někteří zaměstnanci, kteří by při zvýšení daňové zátěže unikali do stínové ekonomiky, mohou při existence pracovní příležitosti ve veřejném sektoru, odejít raději do státních služeb (zvláště pokud mzda ve veřejném sektoru převýší mzdu v podnikatelské sféře, jak tomu bylo ve 2. čtvrtletí letošního roku v ČR). S růstem daňových příjmů je také stát schopen lépe zajistit "právo a pořádek". Díky tomu může v intervalu nula až t** s rostoucí mírou zdanění podíl šedé ekonomiky překvapivě klesat. Na základě výše uvedeného obrázku je možné sestavit modifikovanou Lafferovu křivku, kdy by exit z trhu práce a daňového systému při rostoucím zdanění byl doplněn také úniky do stínové ekonomiky. Jinými slovy klasická analýza volby mezi prací (a z ní vyplývajícího příjmu) a volným časem by měla být doplněna volbou mezi volným časem, prací v oficiální ekonomice a prací ve stínové ekonomice.

Existenci vztahu mezi mírou zdanění a velikostí stínové ekonomiky potvrzuje řada empirických studií. Následující graf podává podobnou evidenci. Pro sestavení grafu byla použita data stejného vzorku zemí, jako v obr. 1 v článku Stínová ekonomika I - jak se jí daří v ČR a v zahraničí. Vyloučeny musely být jihoevropské země, kde velikost stínové ekonomiky výrazně přesahovala úroveň odpovídající velikosti daní. Důležitou roli patrně hrály jiné institucionální faktory (vyšší míra korupce a menší důslednost finančních úřadů, mafie, ETA, …).

Obr. 1: Daně a stínová ekonomika v praxi


Zdroj: OECD; Schneider, F.: The size and development of the shadow economies and shadow economy labor force of 22 transition and 22 OECD countries: What do we really Know?, University of Linz.

Míra zdanění samozřejmě není jedinou příčinou vzniku a existence stínové ekonomiky. Dalším faktorům se budeme věnovat příště.

David Marek


Váš názor
 • Otázka zní "Co za to ?"
  16.12.2003 15:33

  Dokud budeme za námi placené vysoké daně dostávat od státu příšerné a neefektivní služby není co řešit. Každá koruna "nacpaná" do státu je naprostou ztrátou a je lepší pokud se "protočí" v šedé ekonomice než "sežere" ve státní mašinerii.
  Michal
  • Od statu nelze cekat efektivni sluzby, protoze
   17.12.2003 0:23

   stat je z definice mene efektivni nez nestat (soukromy sektor). Zatimco soukromy sektor pracuje s vlastnimi penezi stat pracuje s cizimi penezi. Kdo spravuje cizi penize, i kdyby byl andel (a to v prumeru politik ci urednik nebude), nebude se k nim chovat tak, jako k vlastnim. To je podstata věci. Ke clanku: naprosty souhlas, ze vetsi dane jsou pricinou vetsi stinove ekonomiky. Protoze si volici zvolili strany nalevo, ktere propaguji vetsi prerozdelovani, zvolili tim automaticky i vetsi stinovou ekonomiku a muzou nadavat jedine na sebe. Dnesni vlada de facto stinovou ekonomiku podporuje a Spidla se z nasich premieru o jeji rozvoj zaslouzil nejvic.
   takenoshonin
Aktuální komentáře
14.12.2017
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici
8:59Evropské burzy po rozhodnutí Fedu asi zahájí poklesem, co ta pražská?  
8:23Zbrojovky si mnou ruce nad zvyšujícím se napětím ve světě
8:14Čínská centrální banka reaguje na Fed a zvyšuje sazby
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)