Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropští nakladatelé brojí proti implementaci Směrnice o zneužívání trhu

Evropští nakladatelé brojí proti implementaci Směrnice o zneužívání trhu

10.12.2003 12:33
Autor: 

V dubnu letošního roku vstoupila v účinnost nová směrnice Evropských společenství o obchodování zasvěcených osob (insider dealing) a tržní manipulaci v oblasti finančních instrumentů („Směrnice o zneužívání trhu“). Aby tato Směrnice o zneužívání trhu mohla být řádně implementována, je třeba přijmout i další prováděcí technická opatření.

První balíček těchto opatření byl v listopadu tohoto roku schválen Výborem Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti a nyní jej čeká schválení Evropským parlamentem. Jedná se o opatření, jež zahrnují též Evropskou komisí navrženou prováděcí směrnici k článku 6 odstavci 5 Směrnice o zneužívání trhu („Implementační směrnice“). Uvedený článek Směrnice o zneužívání trhu i Implementační směrnice mají za cíl zabránit tržním manipulacím, k nimž by mohlo docházet ze strany osob, které rozšiřují doporučující informace v oblasti finančních instrumentů, tedy např. i ze strany novinářů, kteří poskytují čtenářům rady ohledně finančního trhu. Nemělo by tak docházet např. k situacím, kdy novinář zneužije svého postavení a publikuje doporučení, které je způsobilé ovlivnit trh v jeho prospěch či prospěch třetích osob (např. bez dalšího záměrně poskytne „tip“ na společnost, ve které sám vlastní majetkový podíl).

Legislativní vývoj v této oblasti se již delší dobu střetává s nesouhlasem Rady evropských nakladatelů (European Publishers Council, „EPC“). Kritice ze strany EPC byla podrobena též Implementační směrnice. Současné znění návrhu Implementační směrnice ukládá novinářům, kteří čtenářům poskytují doporučení v oblasti finančních instrumentů, aby uváděli své zdroje a zajistili současné zveřejnění dalších relevantních údajů o společnosti, které se jejich rada týká. Dle názoru jednoho z čelních funkcionářů EPC by toto opatření vedlo k nepřiměřenému rozsahu článků, přičemž povinná doplňující informace by často byla delší než samotný článek. Navrhovaná Implementační směrnice dále požaduje, aby v případě, kdy novinář informuje o doporučeních třetích osob, byly do článku začleněny i reference na informační zdroj a uvedeny dokumenty, ze kterých tento zdroj čerpal. Takový postup může být dle EPC v praxi nereálný a ve svém důsledku tedy zcela zabránit publikaci doporučení třetích osob. Evropská komise, která je autorem návrhu, svůj návrh brání tím, že jeho obsah je výsledkem předchozích jednání s odborníky z Výboru evropských regulátorů cenných papírů (CESR) i z praxe.

Spor mezi EPC a Evropskou komisí je vyostřen též tím, že EPC údajně obdržela příslib Evropské komise, že implementační opatření ke Směrnici o zneužívání trhu nebudou do svobody tisku dále zasahovat, zatímco návrh Implementační směrnice povinnosti, které se vztahují též na novináře, fakticky dále rozšiřuje. Evropská komise však tvrdí, že obsah zamýšlené Implementační směrnice od počátku nezastírala a že Implementační směrnice sleduje jako svůj cíl pouze to, aby novináři neposkytovali špatná doporučení, která jsou způsobilá ovlivnit trh ku prospěchu třetích osob.

Někteří představitelé EPC návrh Implementační směrnice dokonce považují za první pokus na unijní úrovni o kontrolu sdělovacích prostředků (nepočítaje svou povahou obecnější tzv. audiovizuální směrnice), což je z jejich pohledu nepřípustné. EPC se proto rozhodla vyhledat právní pomoc ve věci možného napadení Implementační směrnice.

Implementační směrnice, pokud bude přijata Evropským parlamentem, ve svém návrhu obsahuje povinnost členských států EU uvést své právo do souladu s ní nejpozději do 12. října 2004, což v případě jejího přijetí bude samozřejmě platit i pro Českou republiku. S ohledem na protichůdné názory Evropské komise a některých členů Evropského parlamentu a zájmových skupin (EPC) však v současné době nelze předvídat, v jaké podobě bude Implementační směrnice nakonec přijata.

Lukáš Zahrádka
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.03.2021
16:21Do práce na čtyři dny v týdnu? Stále oblíbenější trend, a produktivitu prý nic nestojí
9:21Víkendář: Trh má někdy pravdu. Někdy se směšně mýlí
06.03.2021
9:07Víkendář: Je to šílenství? Akceleruje to? Bude to bublina…
05.03.2021
22:02Trhy v USA špatný začátek obchodování nakonec smazaly  
17:22Není mince o jedné straně
17:06V Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí
16:49ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
16:09Perly týdne: Ropa nad 100 dolary, zisky nad 175 dolary, růst nad trendem
15:29Americký trh práce hlásí výrazné, ale nerovnoměrné zlepšení  
12:58František Kronus: Nasdaq klesá, investoři mění růstové technologie za dluhopisy
12:10Komentář: Nezaměstnaných pozvolna přibývá
11:31Po zklamání z Fedu nás čeká dilema nad důležitými daty  
10:58Mankiw: Vláda zřejmě překročí maximální povolenou rychlost
10:58TOMA, a.s.: Vnitřní informace o prodeji akcií společnosti TOMA GERMANY, a.s.
10:22Nezaměstnanost v ČR v únoru zůstala na lednových 4,3 procenta
10:15Čína letos cílí na více než 6% hospodářský růst
9:09Rozbřesk: Šéf Fedu přikrmil růst výnosů, OPEC nepřestává škrtit trh s ropou
8:54Evropa zahájí poklesem, v Praze končí nabídka na akcie Monety  
8:42PPF oznámila, že odkoupí až 29 procent akcií Monety. Nabídka po 80 korunách dnes končí
8:40Bloomberg: Svět nemá dost lipidů pro mRNA vakcíny proti covidu-19

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y