Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrdličky, vrabec a jestřábi aneb měnová politika opět jinak

Hrdličky, vrabec a jestřábi aneb měnová politika opět jinak

9.5.2002 12:56
Autor: 

Dnes byl zveřejněn zápis z posledního jednání bankovní rady, na němž se projednávala měnová politika. Nejdříve k vysvětlení nadpisu tohoto textu. Hlasování o úrokových sazbách dopadlo následovně: 4 hlasy pro snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů, jeden hlas pro snížení sazeb o 25 bazických bodů a 2 hlasy pro ponechání sazeb beze změn. Toto rozložení názorů představuje nejširší diferenciaci od doby zveřejňování výsledků hlasování bankovní rady a zároveň naznačuje, že diskuse o reakci měnové politiky na současné podmínky v české ekonomice nebyla nijak jednoduchá.

Mezi argumenty, jež nakonec převážily, patřily snížení prognózy inflace a rizika dalšího poklesu inflace vzhledem k dopadům apreciace kurzu na domácí poptávku a větší flexibilitě cen obchodovatelného zboží směrem dolů.

Zajímavá je však zmínka, že někteří členové bankovní rady navrhovali počkat se snížením úrokových sazeb na zveřejnění průkaznějších dat o vlivu posílení kurzu koruny na hospodářský růst. Z toho se lze domnívat, že ani ČNB si v tomto bodě není jistá. V současné době se skutečně pohybujeme pouze v rovině domněnek založených na znalosti převládajících ekonomických teorií a hlasů z podnikové sféry. Ve statistických údajích oporu nenajdeme. Vzhledem k významným změnám ve struktuře české ekonomiky je obtížné hledat paralely v historii. Nemusíme být ekonomy, abychom dospěli k závěru, že čím větší je nejistota, tím opatrnější by měla být reakce. Na druhou stranu efektivní reakce musí být přesně načasována. Příliš pozdní reakce by mohla mít opačný účinek a místo, aby kompenzovala negativní dopad reálné apreciace, mohla by přispět spíše k přehřátí ekonomiky, alespoň teoreticky.

Uvedenou diskusi lze zobecnit na měnovou politiku jako celek. V této oblasti lze identifikovat tři hlavní zdroje nejistoty týkající se vzájemných vztahů mezi ekonomickými proměnnými (výše koeficientů v transmisním mechanismu měnové politiky), délky zpoždění u reakce ekonomických proměnných na změnu měnově-politických parametrů a charakteru šoku, na který by měla centrální banka reagovat. V současné době existuje podle mého názoru značná míra nejistoty v prvním a druhém aspektu. Jak zasáhne reálné posílení kurzu (podle posledních oficiálních údajů reálný efektivní kurz posílil meziročně o téměř 9%) českou ekonomiku? A kdy? Je za této situace prostor pro aktivnější změny úrokových sazeb?

Apreciace kurzu přidělala vrásky nejen exportním podnikům, ale také centrálním bance a analytikům. V dalším kole, po volbách do Poslanecké sněmovny, by prognózy vývoje ekonomiky a práci ČNB mohla ztížit reforma fiskální politiky. Prozatím většina ekonomů hraje "polomrtvého brouka", tj. kritizuje vládu za současnou rozpočtovou politiku, ale i nadále počítá s tím, že se nic nestane. V naprosté většině předpovědí HDP tento aspekt pravděpodobně není zahrnut. Skepse k české politické scéně je asi značná. Vraťme se však k měnové politice. Pokud nyní ČNB snížila prognózu inflace a úrokové sazby v reakci na reálné zhodnocení měny, kam budou muset klesnout prognózy hospodářského růstu, inflace a úrokové sazby, pokud se nová vláda odhodlá k realizaci reformy rozpočtové politiky? Vymřou jestřábi úplně? Jinak řečeno, chcete-li si vzít hypotéku nebo jiný úvěr, počkejte, jak dopadnou volby.

David Marek

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m