Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je pád dolaru nezastavitelný?

Je pád dolaru nezastavitelný?

14.11.2003 13:29
Autor: 

Právě probíhající pokles dolaru k euru je jedním z nejprudších a jedním z nejméně očekávaných minimálně za posledních šest měsíců. Americká měna za posledních sedm dnů znehodnotila o 3,2 procenta, když z úrovně 1,1430 minulý pátek oslabila dnes ráno až na 1,1800 USD/EUR. Na příčiny tohoto poklesu jsme již několikrát poukazovali, k těm nejnovějším patří nečekaně silný růst HDP v eurozóně ve 3Q (+0,4% q/q), pokusme se nyní nastínit další vývoj.

Vzhledem k našemu střednědobému i dlouhodobému pohledu na dolar, který je ve srovnání s obecně rozšířeným názorem na trhu optimistický, budeme inklinovat spíše k obhajobě korekce zmíněného poklesu americké měny.

V krátkém období čítající dny a hodiny jsou důležité spekulace obchodníků. V tomto okamžiku se zdá, že převažují dolar-short pozice, tzn. obchodníci v průběhu posledních dnů nakupovali euro a při nejbližší vhodné příležitosti se ho budou chtít se ziskem zbavit. Více než tříprocentní změna kurzu a cena těsně pod 1,1800 USD/EUR při náznaku obratu trendu je již silným lákadlem k prodeji eur.

Trh se výprodejem dolaru připravil na negativní zprávy o maloobchodních tržbách, po jejich zveřejnění (14:30) by tak mohla přijít korekce. Minulý týden byl přitom naprostým opakem, velmi pozitivní očekávání o nezaměstnanosti byly naplněna a dolar se vydal místo nahoru směrem dolů. Případnou pozitivní dolarovou korekci by mohl uspíšit index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, který pravděpodobně bude optimističtější než maloobchodní tržby.

Jistým impulsem by mohl být odpolední projev Alan Greenspana na konferenci ve Washingtonu, rovněž i pozdější řeč hlavního ekonoma ECB Otmara Issinga. Devizový trh je velmi citlivý na ekonomické zprávy, především z USA.

Zatímco k euru je dolar v blízkosti třítýdenního minima, k japonskému jenu oslabil skoro na nové tříleté minimum, když útočí na úroveň 108,0 JPY/USD. Japonské autority přitom pravděpodobně uměle kurz jenu ovlivňují, náměstek ministra financí Zembei Mizoguči dnes v noci k tématu řekl, že je třeba být připraven na "přestřelení" kurzu. Větší intervence proti zhodnocování JPY by mohly dopadnout i na eurodolar.

Technická analýza potom poskytuje celkem jednoznačné signály na straně dalšího poklesu dolaru - zatím nepřekonaná úroveň 1,1860 USD/EUR je říjnovým minimem, historickým minimem dolaru je potom 1,1932 USD/EUR. Na straně rezistence dolaru je situace o něco obtížnější, nejbližší je 1,1730 (dnešní maximum) a potom 1,1629 USD/EUR, což je hodnota krátkodobého klouzavého průměru.

Radim Krejčí


Váš názor
 • Dnes o krok blíže.
  18.11.2003 18:15

  Proc asi svět kupuje méně těch jejích necenných papírů, že by Harmasan byl lepší?
  Visitor
 • Adios USD
  14.11.2003 14:50

  1.2765 USD : 1.00 Euro do konce roku 2003.
  Visitor
  • BERU!
   18.11.2003 21:15

   To by se mi náramně hodilo :))
   Honzajs
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data