Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová evropská úprava spojování podniků ohrožena spory mezi členskými státy

Nová evropská úprava spojování podniků ohrožena spory mezi členskými státy

22.10.2003 12:27
Autor: 

Na poli antimonopolního zákonodárství v EU již delší dobu panuje patová situace. Chystaná modernizace pravidel pro schvalování spojení soutěžitelů (dále je „fúze“) je blokována přetrvávajícími rozpory mezi jednotlivými členskými státy, zejména v otázce volby kritérií pro posuzování „nebezpečnosti“ fúzí pro volnou soutěž na trhu EU. V právu EU je schvalování fúzí upraveno poměrně podrobně a nutno uvést, že již před přistoupením ČR k EU se mohou tato pravidla za určitých okolností dotknout českých subjektů, a to buď na straně kupujícího, prodávajícího či pouze v roli předmětu akvizice.

V současnosti lze za základní právní předpis v evropské úpravě kontroly fúzí označit stále platné nařízení č. 4064/89, tzv. EU Merger Regulation („Nařízení“). Toto Nařízení je v platnosti od roku 1989, a teprve v prosinci loňského roku se Komise rozhodla jej radikálně novelizovat. Předmětem diskuse o změnách v právní úpravě kontroly fúzí je zejména skutečnost, zda má být ponechána stávající právní úprava umožňující Komisi zakázat spojení soutěžitelů, které vytváří, nebo posiluje dominantní postavení soutěžitele a způsobuje tak podstatné narušení efektivní soutěže na společném trhu (tzv. test dominantního postavení), nebo, zda je třeba, aby pravomoci Komise byly v tomto směru rozšířeny. Jako varianta k uvedenému testu dominantního postavení je navrhováno, že Komisi bude umožněno zakázat fúze, které mohou „podstatně oslabit soutěž“ (tzv. test podstatného oslabení soutěže). V tomto případě by tedy již nebylo nejdůležitějším posouzení, zda v důsledku fúze bude narušena struktura trhu, nýbrž dopad fúze na soutěž jako takovou. Při posuzování těchto variant v pracovních skupinách Rady EU jsou členské státy v současnosti rozděleny do více táborů.

První skupině, do které se řadí Německo, Itálie a Nizozemí, jde v zásadě o zachování současného stavu, tedy o to, aby základním kritériem pro zakázání fúze zůstal i nadále výše uvedený test dominantního postavení. Představitelé této skupiny tvrdí, že původem americký test podstatného oslabení soutěže je příliš těžkopádný a může vést ke zpomalení schvalování fúzí.

Druhá skupina zastoupená Velkou Británií, Irskem a Švédskem se naopak zasazuje o zavedení výše uvedeného testu podstatného oslabení. Jako hlavní argument pro zavedení tohoto systému je zdůrazňována skutečnost, že tento systém je přímo založen na ekonomické analýze a bere v úvahu potenciální vliv fúze na hospodářskou soutěž v rozsahu, který stávající test dominantního postavení neumožňuje.

Dánsko a Portugalsko podporují kompromisní návrh Komise, který ve své podstatě vychází ze stávajícího pojetí testu dominantního postavení a je pouze doplněn některými prvky testu podstatného oslabení. Nicméně některé členské státy EU však považují návrh Komise za poněkud vágní a vyjadřují obavy nad funkčností systému kontroly fúzí, který v sobě spojuje evropské i americké prvky. Francie a Španělsko se například rovněž přiklánějí ke kompromisní variantě mezi oběma uvedenými systémy, ale navrhují, aby byla založena na systémech aplikovaných v jejich národních zákonodárstvích.

V současnosti tedy nezbývá než vyčkat na výsledek, který by měla přinést následující jednání skupiny expertů a související vyjednávání v Radě EU. Můžeme tedy jen doufat, že tato jednání přinesou funkční kompromis, který bude ve svém důsledku přispívat jak k ochraně hospodářské soutěže na straně jedné, tak i k eliminaci přílišného zasahování státu resp. evropských orgánů do chování soutěžitelů na trhu.

Aleš Eppinger
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.5.2018
6:32Fidelity: Geopolitika a její vliv na trhy
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů