Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Kdo skutečně fandí energii z jádra?

21.10.2003 11:35
Autor: 

Využitelnost jaderné energie, a to nejen z hlediska technologického, ale (možná hlavně) z hlediska jejího přijatelnosti pro společnost, je jednou z klíčových otázek současné a budoucí spotřeby a produkce energií ve světě. Různé státy se k jaderné energii staví jinak, což je částečně (vedle samotné velikosti spotřeby energie), odráženo rozdíly mezi jejich spotřebou energie z jádra - světové velmoci podle tohoto kritéria znázorňuje následující graf:


Zdroj: OECD, BP, IEA, Patria Finance

Graf ukazuje podíl největších konzumentů jaderné energie na její celkové celosvětové spotřebě v roce 2002. Pořadí asi nepřekvapí, první místo Spojených států je samozřejmě odrazem jednak jejich samotné velikosti a také snahy o diverzifikaci jejich generačních zdrojů. U Japonska, které je na třetím místě, hraje významnou roli jeho téměř naprostá závislost na zbytku světa co se týče zdrojů energie a historická snaha snížit závislost na ropě s její poměrně volatilní cenou (právě relativní stabilita cen jaderného paliva bývá, vedle samotné výše jednotkových nákladů, někdy citována jako výrazné pozitivum jaderné energie). Počítáme-li Rusko do Evropy, je Japonsko vedle Jižní Koreje také jedinou zemí mimo Evropu a USA s významnou spotřebou této energie. Pro utvoření celkového obrázku uveďme, jakou část tvoří energie z jádra na celkové spotřebě primárních energií ve světě. Z následujícího grafu je patrné, že svět je silně závislý na ropě, uhlí a zemním plynu. Tyto tvoří zhruba 88% všech využívaných primárních zdrojů energie. Jaderná energetika (ani vodní energie) nejsou v současné době ani zdaleka na úrovni prvních tří:


Zdroj: OECD, BP, Patria Finance

Jiří Soustružník


Váš názor
 • Pod nadpisem kdo fandí jádru...
  4.3.2004 13:39

  ... bych očekával srovnání kolik % el.energie je v jednotlivých zemích vyráběno/spotřebováváno z jádra.
  Kozina+
 • A co ostatni?
  21.10.2003 18:53

  Jak to vypada s alternativnimi zdroji (slunce, geo, vitr, more) nyni a jaky je pro ne vyhled (podil)?
  Manfred II
  • re
   22.10.2003 7:36

   Prestoze hodne diskutovane, ve srovnani v velkou petkou energii uvedenou v clanku je jejich vyuziti nyni zanedbatelne a obavam se, ze z technologicko-ekonomickych duvodu zatim nepredstavuji schudnou alternativu.
   Jiri Soustruznik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data