Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké trhy v minulém týdnu opět rostly ... Intel v pátek posiloval

Americké trhy v minulém týdnu opět rostly ... Intel v pátek posiloval

13.10.2003 14:17
Autor: 

Minulý týden byl pro americké akcie opět velmi příznivý - hlavní indexy všechny shodně posilovaly, Nasdaq Composite se dokonce dostal na 19-ti měsíční maximum. Hlavním motorem tohoto růstu bylo a je především očekávání, že hospodářské výsledky firem za třetí čtvrtletí budou na horní hranici predikovaného rozpětí. Mnoho investorů dokonce spekuluje na to, že především u technologických jmen budou odhady analytiků výrazně překročeny.

Na týdenní bázi tak index Nasdaq posílil o 1.8%, Dow Jones končil o 1.1% výše (w-o-w) a širší index S&P500 je za posledních 5 obchodních dnů o 0.8 výše. Od 9. října 2002 index S&P500 posílil o 34%.

Dvě jména z konce minulého týdne rozhodně stojí za pozornost, a to Intel Corp. a General Electric. Intel posílil v pátek o 66 centů na cenu USD30.43 poté, co analytik investiční banky Deutsche Bank vyjádřil názor, že akcie jsou v porovnání s konkurencí (např. Xilinx) levné. Pro rok 2004 tak Deutsche Bank zvýšila odhady EPS na USD1.15 z předchozího USD1.10 a pro rok 2005 na USD1.46 z předchozího USD1.27.

General Electric - celosvětově druhá největší firma měřeno tržní kapitalizací - ztratila 81 centů a končila na ceně USD29.32. Podle oznámení firmy totiž celoroční výsledky dosáhnou "pouhých" USD 1.55-1.57 na akcii, zatímco CEO Jeffrey Immelt předpokládal EPS na hladině USD1.61.

V tomto týdnu se konečně dostane do plného běhu výsledková sezóna, jak ve Spojených státech tak v Evropě. Z báze indexu S&P500 bude své EPS oznamovat 113 společností a do konce tohoto měsíce to bude plných 75% firem. Podle odhadů firmy First Call se zisky firem indexu S&P500 ve třetím čtvrtletí tohoto roku zvýšily o 16%. Pro čtvrté čtvrtletí se názory sice různí, konsenzus se pohybuje okolo 22% a na celoroční bázi by tak index mohl "vydělat" 17% !

Petr Žabža

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.01.2026
17:25Rok 2026 pohledem Jana Kubíčka: Růst téměř na potenciálu, koruna stabilní a sazby neutrální
17:03Pár čínských poznámek do nového roku…
15:23Únava z AI: Magnificent Seven ztrácí dech, investoři hledají nové lídry
14:57Warner Bros znovu odmítl Paramount a dál upřednostňuje Netflix
14:09Rally Samsungu nekončí. Nedostatek paměťových čipů ho požene dál, míní analytici
12:33Tesla se nekupuje kvůli elektromobilům…
12:24ČNB loni nakoupila 20,4 tuny zlata, v rezervách ho má rekordních 71,6 tuny
11:51Růst akcií se krátkodobě vyčerpal, geopolitika trhy příliš netíží  
11:39Míra inflace v eurozóně v prosinci klesla na dvě procenta
11:30Goldman Sachs: pět titulů, kde banka vidí potenciál růstu o více než 70 procent
10:10Berkshire zvýší Abelovi roční mzdu na 25 milionů dolarů. Buffett bral 100 tisíc
10:05Trump a Grónsko: Proč se americký prezident zaměřil na arktický ostrov?
9:30Česká inflace pod odhadem, v lednu můžeme propadnout hlouběji pod 2 procenta
9:08Rozbřesk: Vykáže americký trh práce zlepšení a pošle EUR/USD pod 1,17?
8:53Evropa zahájí smíšeně, Strnad zvažuje IPO a Venezuela předá USA ropu  
8:44Reuters: Strnadova CSG zvažuje, že uvede 15 procent akcií na burzu
6:01Supercyklus paměťových čipů? Analytici věří v dlouhodobý růst díky AI
06.01.2026
22:01Wall Street solidně rostla druhým dnem v řadě  
17:11Vyřeší trhy to, co zase tak nejde centrální bance?
15:59Jefferies: Sazby dolů, valuace akcií ještě výš

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Digital Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Constellation Brands Inc (11/25 Q3, Aft-mkt)
Exxon Mobil Corp (12/25 Q4)
Jefferies Financial Group Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m