Období silného "eura" pravděpodobně ještě neskončilo, aktuální vlna posílení je podle trhu spíše korektivní pohyb, než změna trendu. Dolar od poloviny června posílil k euru o 4,4 procenta, stále je ale výrazně slabší než byl například na začátku roku 2002 (-31%).
O názorech trhu, respektive jednotlivých analytiků na další vývoj eurodolaru jsme již několikrát psali (například v komentáři
Je prudký růst dolaru opodstatněný? Bude se obchodovat dolar na konci roku na 1,22 USD/EUR?). Obecně stále převažuje názor, že fundamentální důvody pro slabší kurz americké měny stále nepominuly, a očekává se proto, že měna do konce roku znovu oslabí.
Podle nejnovějšího průzkumu agentury Reuters, jehož se ve dnech 7. až 9. července zúčastnilo 57 analytiků a devizových stratégů, by se měl dolar pohybovat na konci roku 2003 někde v pásmu 1,06 až 1,30 USD/EUR. To znamená, že trh je značně rozpolcený - část trhu očekává další posílení americké měny k euru (ze současné úrovně 1,133 USD/EUR), posílení je ale extrémním názorem, střední hodnota odpovědí totiž signalizuje pokles dolaru do konce roku na dosavadní historické minimum kolem 1,19 USD/EUR.
Co se týká doby mezi současností a koncem roku, do konce července by měl kurz dolaru oslabit na 1,1440 a do konce září by měl již být na 1,1650 USD za euro.
Například Shahab Jalinoos z investiční banky UBS očekává kurz dolaru za 12 měsíců až na 1,30 USD/EUR. Podle něho nejsou kapitálové toky do USA, které financují vysoký deficit běžného účtu, rozhodně zdravé, a nevěří obnovení investorské důvěry v USA. Na druhé straně analytiky znervózňují slabé fundamentální ukazatele eurozóny, například podle Jane Foleyové z Barclays Bank poklesne euro do 12 měsíců na 1,08 USD/EUR.
(zdroj: Reuters, Patria)