Střední Evropa se pravděpodobně postupně noří do období politické nestability a nejistoty související s nadcházejícími fiskálními reformami, resp. jejich schvalováním v parlamentech jednotlivých zemí, a s tím souvisí také pohyby na devizových trzích. Českou korunu hlavní nervozita ještě čeká, měna přesto inspirována propadem slovenské koruny a forintu oslabuje. Dnes si koruna od rána odepsala zhruba tři haléře a končí na 31,40 Kč za euro. K americkému dolaru potom kurz končí na 26,87 Kč/USD, tedy oslabením o zhruba třicet haléřů vs. včerejší závěr.
Zatímco domácích impulsů bylo poskrovnu - vláda schválila pouze fiskální cíl deficitu 4,0% HDP v roce 2006, pozornost upoutal především vývoj v Maďarsku a na Slovensku. Regionální propad nastartoval výprodej forintu, kterého se zbavovalo zahraničí a své sehrály potom i stop-loss pokyny (-1%). Na ten navázala slovenská koruna (-0,5% na 41,66 SKK/EUR) a odpoledne se mírným oslabením přidal i polský zlotý. Koruna česká tak na první pohled vyšla ze středoevropského marastu relativně nejlépe.
Největší obavy panují ve vztahu k propadu forintu. Centrální banka se nechala slyšet, že současný kurz neodpovídá inflačnímu cíli. Spekuluje se, že NBH ještě zvýší již tak vysoké úrokové sazby, aby podpořila měnu. Na Slovensku je situace katalyzována ještě obavami z vládního rozkolu souvisejícího s neshodami kabinetu okolo návrhu zákona o interrupci.
Vývoj české koruny bude zítra ovlivněn situací v regionu, naše vláda "hlavu na špalek" kvůli rozpočtové reformě v nejbližších dnech určitě nedá, a tak není třeba obávat se těchto negativních tlaků. Přesto se zvyšuje riziko proražení úrovně 31,50 Kč za euro, právě v souvislosti s regionálním trendem, což by inspirovalo investory k testování ještě slabších úrovní. Domníváme se ale, že si koruna i nadále podrží relativně silnou rezistenci k regionálnímu vývoji, která bude limitovat propad.
Americký dolar v průběhu dneška získával na jednotnou evropskou měnu a v tuto chvíli se obchoduje na úrovni 1,1692 USD/EUR, tedy téměř plus jeden cent na denní bázi. Fed pravděpodobně nesníží sazby tolik, o kolik se dříve myslelo, úrokový diferenciál tak zůstane užší. Ostatní zprávy mají na dolar minoritní vliv, kurz k euru nyní kopíruje vývoj akciového trhu.
Radim Krejčí