Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česko a euro: budeme si muset zavedení eura „protrpět“? (opak.)

Česko a euro: budeme si muset zavedení eura „protrpět“? (opak.)

13.06.2003 9:43
Autor: 

Česká republika vstoupí, pokud se nestane něco neočekávaného, příští rok do Evropské unie. Tím na sebe vezme povinnost okamžitě se řídit celou řadou regulací a především pak podřídit svoji makroekonomickou politiku evropským standardům. Jde především o dvě oblasti: měnovou a rozpočtovou.

V měnové oblasti nás zřejmě čeká méně změn a překvapení. Česká národní banka již nyní pracuje kompatibilně s Evropskou centrální bankou (model cílování inflace u nás platí od roku 1998, tedy ještě déle než v samotné EU), úrokové sazby jsou nyní dokonce nižší než v eurozóně stejně jako je česká inflace pod průměrnou úrovní inflace ve dvanácti státech eurozóny.

Problém zřejmě čeká v oblasti kurzové stability. Evropská komise i ECB požadují ode všech nově přistupujících zemí, aby prošly tzv. systémem ERM II, v kterém mají měny strávit 2 roky v jakési „karanténě“, aby se otestovala jejich stabilita. Prvním problémem je fakt, že některé země (například Estonsko, Litva) mají již dnes rigidnější kurzový režim (currency board nebo tzv. tvrdý peg) a ERM II by pro ně znamenalo vlastně krok směrem od měnové unie. Ani pro ostatní země ovšem není ERM II bez rizik. Až doposud například všichni automaticky počítali s tím, že na kandidátské země se bude vztahovat pravidlo, podle kterého mohou měny v rámci ERM II oscilovat okolo centrální parity v koridoru +/-15%. I to by sice mohlo provokovat spekulační tlaky, nicméně šířka pásma by dávala národním bankám velký prostor pro inovativní a relativně nezávislou měnovou politiku. Nyní se však zdá, že Evropská komise hodlá na kandidátské země vztáhnout přísnější pravidlo, platné do roku 1992, podle kterého mohly kurzy v rámci ERM II oscilovat jen v pásmu +/-2,25% okolo centrální parity.

Toto řešení by mělo dvě velké nevýhody. Pásmo je natolik úzké, že by měnám neustále hrozilo, že se odchýlí z povoleného pásma a národním bankám by nezbývalo než neustále hlídat a intervenovat na devizovém trhu. To by samozřejmě vyvolávalo pokušení spekulovat „proti“ národním bankám, a mohlo by to tak paradoxně vést k destabilizaci kurzu, jak velmi výstižně pocítila Velká Británie na podzim 1992, kdy britská libra systém ERM II neslavně opustila.

Druhou nevýhodou je eliminace apreciačního kanálu reálné konvergence. Kandidátské země jsou v průměru na zhruba poloviční úrovni měřeno HDP na hlavu. Pokud se chtějí blížit průměru EU, jejich produkce, měřená v eurech, musí růst rychleji než produkce v EU. K dotahování EU je tedy nutné vyšší růst produktivity v kandidátských zemích. Rychlejší růst však povede buď k vyšší inflaci, nebo k posilování měny. Míra inflace je omezena Maastrichtskou smlouvou a těžko lze argumentovat pro její umělé zvyšování. Nyní se ale zdá, že EU novým členským zemím „uzavírá“ druhou cestu, tj. posilování měny, kterou chce sevřít do úzkého pásma ERM II.

Racionalita omezování ERM II na úzké pásmo +/-2,25%, zvláště pro nové členské země, je pochybná. Ze strany Evropské unie (naposledy komisaře pro finanční otázky Pedro Solbese ZDE) je rozhodnutí EU vysvětlováno spíše „historicky“ („my jsme to také museli vydržet“) než ekonomicky. Doufejme, že Evropská unie a její orgány přece jenom nakonec pochopí, že nové členské země jsou ve zcela jiné ekonomické situaci než byly „staré“ členské země v první polovině 90. let a nebudou na nás automaticky aplikovat deset let stará pravidla, stanovená tehdy pro naprosto jinou skupinu zemí v naprosto jiné ekonomické situaci.

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů