Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Pět otázek pro Británii aneb euro se odkládá

11.06.2003 12:58
Autor: 

Pondělí tohoto týdne bylo pro britské ostrovy v zásadě historicky významné - ministr financí Gordon Brown předstoupil před poslance a chystal se oznámit, jestli Británie přistoupí k jednotné evropské měně euro nebo ne. Nezastírám, že vzdání se britské libry a přijetí eura pro mě osobně představuje konec jedné velmi pevné a podle všeho funkční tradice. Na britských ostrovech v tuto chvíli oba tábory - zastánci tohoto kroku i jeho odpůrci - sbírají argumenty pro a proti. To, že v konečném důsledků Británie "uhrála" ještě nějaký čas nic na věci nemění - k přijetí eura jistě dříve nebo později dojde.

Pozornost všech komentátorů a analytiků se upírala k 5 otázkám, na jejichž uspokojivém zodpovězení celý proces spočíval. Pro úplnost, pojďme se na ně podívat:

- Může Británie operovat v režimu "jedna úroková sazba pro všechny", která je nyní aplikována v eurozóně ?
- Pokud se objeví závažné problémy, existuje dostatečná flexibilita k jejich řešení ?
- Bude přijetí eura znamenat pro firmy, uvažující o dlouhodobých investicích v UK, zlepšení podmínek ke vstupu ?
- Jak přijetí eura ovlivní sektor finančních služeb v UK ?
- Povede přijetí eura k zajištění vyššího ekonomického růstu, stabilitě a trvajícímu nárustu pracovních míst ?

Jak odpověděl Gordon Brown všichni víme. Z pozice politika si nemůže dovolit slova, která by pravděpodobně velmi rád vyslovil. Pokud však vezmeme v úvahu typickou britskou konzervativnost a odmyslíme si, že je ministrem - jak by mohly jeho odpovědi také vypadat?

Ad 1) Úrokové sazby. Podle všech empirických studií je evidentní, že stávající členové euro-rodiny mají velké problémy řídit své ekonomiky v režimu "centrální úrokové sazby". Ať se na to podíváme z jakéhokoliv konce, je to tak ...

Ad 2) Flexibilita. Projekt zavedení eura je stejně tak ekonomickou, jako politickou iniciativou. Navzdory masivním státním intervencím v průběhu 90. let zůstala nezaměstnanost v eurozóně na velmi vysoké úrovni (pro srovnání, nyní je Německo na 10.7% a Francie na 9.3%). Japonské státní intervence nepochybně pomohly znásobení interních ekonomických problémů. Při nejlepší dobré vůli se od expandující evropské byrokracie dá očekávat všechno, jen ne flexibilita.

Ad 3) Zahraniční investice. Proč není tato otázka položena obráceně ? Proč se nikdo neptá na zájmy britských společností ve vztahu k euru a k tomu, jaké to pro ně bude mít konsekvence ? Opět, racionálně se chovající kapitál se bude snažit o vstup do teritoria, kde je nízká míra regulace a inference ze strany státních orgánů stejně jako velká mobilita a flexibilita pracovních sil. Eurozóna nic z toho nemá.

Ad 4) Sektor finančních služeb. V krátkosti - několik desítek měnových dealerů přijde o práci. Na druhé straně se City of London dařilo i v období mimo "dolarový" blok, takže několik dalších let izolace od eura ebude zase takovým problémem.

Ad 5) Růst, stabilita, zaměstnanost. Dobrý pokus o vtip. Německé HDP se pohybuje okolo nuly, Švýcarsko je efektivně v recesi.

Nelze se tedy divit, že konečná odpověď byla EURU NE.

Petr Žabža

Váš názor
 • Švýcarsko a euro?
  11.06.2003 13:10

  ad5) proč zmiňujete Švýcarsko?
  Miros
  • RE: Švýcarsko
   11.06.2003 13:22

   Velmi dobrá otázka. Uznávám, že Švýcarsko není nejvhodnější zemí pro demonstrování nevýhod eura ve vztahu k Velké Británii. Švýcarsko bylo použito spíše jako poslední důkaz slabé ekonomické situace v regionu Evropy. Ještě jednou díky za Váš postřeh.
 • re
  11.06.2003 13:08

  Otázka do pranice....bylo euro zavedeno v Evropě převážně na základě ekonomických a nebo politických důvodů? Troufám si říci, že politických a podle toho to taky tak vypadá...
  Ilja Muromec
  • re
   11.06.2003 13:42

   A troufáš si říct, jak by vypadala evropská ekonomika, kdyby nedošlo k zavedení Eura? Vážně si myslíš, že by ekonomika rostla rychleji než teď?
   Karel
   • re:
    11.06.2003 14:15

    Já osobně jsem pro jednotnou měnu, má to totiž spoustu výhod. Kdyby nebyla, bylo by to ještě horší.... Chci jenom říci, že měna byla zavedena rukou byrokrata a to jako ukázka Americe, že Evropa má taky svou měnu, která bude dolaru hrdě konkurovat. Krásná myšlenka, ovšem k tomu musí taky dozrát ekonomické poodmínky. Lesk skvělé jednotné měny je tak neustále obrušován nedodržováním stanovených limitů (viz pakt stability) a množstvím byrokratických překážek. Ekonomika se nerozjede dokud se neprovedou strukturální reformy....bohužel...Pak si budu eura vážit, teď je to jen bohužel dolarová "story"
    Ilja Muromec
    • re
     11.06.2003 14:46

     Je jasný, že ekonomika pošlape až se provedou strukturální změny, ale jejich zavedení Euro nebrzdí, naopak, kdyby neexistovalo, každá země by si hrála na svým písečku a nebyla by už vůbec žádná páka jak donutit nedisciplinovaný vlády k rozumnější fiskální politice. Většina z nich totiž sleduje pouze krátkodobý cíle a ctějí se zalíbit se svým voličům
     Karel
     • re
      11.06.2003 15:21

      A jsme u problému věci...nastavily se nějaké mantinely, které jsou v ohrožení (viz deficit rozpočtu v Německu) a vadí to někomu? Nevadí...jen písemná výzva...Ba naopak vidíme jasně, že v případě větších problému není Evropa zvyklá tyto problémy řešít komplexně a jednotně. Každý pak sleduje svůj krátkodobý zájem.Pak se nedivme, že se do toho nikomu nechce (viz nutné reformy). A nad tím vším je slupka zvaná euro.
      Ilja Muromec
      • re
       11.06.2003 15:41

       Nemůžeš srovnávat Evropu s Amerikou, Evropa nikdy nebude řešit problémy tak komplexně jako USA, je to přeci jenom složitější státní útvar. Právě Euro by mělo býte jedním ze stimulů, které budou EU nutit k jednotnějšímu a komplexnějšímu přístupu než doposud.
       Karel
Aktuální komentáře
09.03.2021
6:07Jak na jeden z nejslibnějších, ale málo využívaných nástrojů MMF?
08.03.2021
22:30Smíšený úvod týdne na trzích v USA, dividendové akcie zpět v kurzu?  
17:38Amerika se těší na peníze od vlády a přidává se k evropskému růstu  
17:37Irelevantní nerovnost v bohatství?
17:25McAfee prodá podnikovou divizi za čtyři miliardy USD
17:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení pravidel rozhodování per rollam
16:43DuPont koupí za 2,3 miliardy USD firmu Laird Performance
16:15Bloomberg: Tesla buduje v Texasu obrovskou baterii. Tajně
14:51Týdenní výhled: Výnosy a inflační očekávání dál v centru dění, Fed riskuje, že zůstane za křivkou  
13:24Investiční tip IAG: Slibné transatlantické trasy  
12:04Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvyšší za rok
11:48Dimon: Investování se musí učit, obligace bych si nekoupil
11:47Evropské akcie si drží zisky vedle klesající Asie a Ameriky  
10:47Britská firma Deliveroo hodlá vstoupit na londýnskou burzu
10:39Petr Dufek: Rychlý růst mezd v časech lockdownu (?)
9:48SAB Finance a.s.: Oznámení o rozhodování valné hromady mimo zasedání (per rollam) včetně návrhů rozhodnutí
9:47Mall.cz údajně zvažuje vstup na burzu, v úvahu připadá i Praha
9:09Rozbřesk: Dluhopisy zažívají nejhorší start roku od osmdesátých let
9:04Průmyslová výroba v Německu v lednu nečekaně klesla
8:49Evropské burzy mají ráno namířeno do plusu, nervozita z výnosů ale nemizí  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Continental AG (12/20 Q4, Bef-mkt)
  Domino's Pizza Group PLC (12/19 Q4, Bef-mkt)
  0:50JP - HDP, q/q
  7:00Deutsche Post AG (12/20 Q4)
  7:00Dufry AG (12/20 Q4)
  9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
  11:00EMU - HDP, q/q