Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Pět otázek pro Británii aneb euro se odkládá

11.6.2003 12:58
Autor: 

Pondělí tohoto týdne bylo pro britské ostrovy v zásadě historicky významné - ministr financí Gordon Brown předstoupil před poslance a chystal se oznámit, jestli Británie přistoupí k jednotné evropské měně euro nebo ne. Nezastírám, že vzdání se britské libry a přijetí eura pro mě osobně představuje konec jedné velmi pevné a podle všeho funkční tradice. Na britských ostrovech v tuto chvíli oba tábory - zastánci tohoto kroku i jeho odpůrci - sbírají argumenty pro a proti. To, že v konečném důsledků Británie "uhrála" ještě nějaký čas nic na věci nemění - k přijetí eura jistě dříve nebo později dojde.

Pozornost všech komentátorů a analytiků se upírala k 5 otázkám, na jejichž uspokojivém zodpovězení celý proces spočíval. Pro úplnost, pojďme se na ně podívat:

- Může Británie operovat v režimu "jedna úroková sazba pro všechny", která je nyní aplikována v eurozóně ?
- Pokud se objeví závažné problémy, existuje dostatečná flexibilita k jejich řešení ?
- Bude přijetí eura znamenat pro firmy, uvažující o dlouhodobých investicích v UK, zlepšení podmínek ke vstupu ?
- Jak přijetí eura ovlivní sektor finančních služeb v UK ?
- Povede přijetí eura k zajištění vyššího ekonomického růstu, stabilitě a trvajícímu nárustu pracovních míst ?

Jak odpověděl Gordon Brown všichni víme. Z pozice politika si nemůže dovolit slova, která by pravděpodobně velmi rád vyslovil. Pokud však vezmeme v úvahu typickou britskou konzervativnost a odmyslíme si, že je ministrem - jak by mohly jeho odpovědi také vypadat?

Ad 1) Úrokové sazby. Podle všech empirických studií je evidentní, že stávající členové euro-rodiny mají velké problémy řídit své ekonomiky v režimu "centrální úrokové sazby". Ať se na to podíváme z jakéhokoliv konce, je to tak ...

Ad 2) Flexibilita. Projekt zavedení eura je stejně tak ekonomickou, jako politickou iniciativou. Navzdory masivním státním intervencím v průběhu 90. let zůstala nezaměstnanost v eurozóně na velmi vysoké úrovni (pro srovnání, nyní je Německo na 10.7% a Francie na 9.3%). Japonské státní intervence nepochybně pomohly znásobení interních ekonomických problémů. Při nejlepší dobré vůli se od expandující evropské byrokracie dá očekávat všechno, jen ne flexibilita.

Ad 3) Zahraniční investice. Proč není tato otázka položena obráceně ? Proč se nikdo neptá na zájmy britských společností ve vztahu k euru a k tomu, jaké to pro ně bude mít konsekvence ? Opět, racionálně se chovající kapitál se bude snažit o vstup do teritoria, kde je nízká míra regulace a inference ze strany státních orgánů stejně jako velká mobilita a flexibilita pracovních sil. Eurozóna nic z toho nemá.

Ad 4) Sektor finančních služeb. V krátkosti - několik desítek měnových dealerů přijde o práci. Na druhé straně se City of London dařilo i v období mimo "dolarový" blok, takže několik dalších let izolace od eura ebude zase takovým problémem.

Ad 5) Růst, stabilita, zaměstnanost. Dobrý pokus o vtip. Německé HDP se pohybuje okolo nuly, Švýcarsko je efektivně v recesi.

Nelze se tedy divit, že konečná odpověď byla EURU NE.

Petr Žabža

Váš názor
 • Švýcarsko a euro?
  11.6.2003 13:10

  ad5) proč zmiňujete Švýcarsko?
  Miros
  • RE: Švýcarsko
   11.6.2003 13:22

   Velmi dobrá otázka. Uznávám, že Švýcarsko není nejvhodnější zemí pro demonstrování nevýhod eura ve vztahu k Velké Británii. Švýcarsko bylo použito spíše jako poslední důkaz slabé ekonomické situace v regionu Evropy. Ještě jednou díky za Váš postřeh.
 • re
  11.6.2003 13:08

  Otázka do pranice....bylo euro zavedeno v Evropě převážně na základě ekonomických a nebo politických důvodů? Troufám si říci, že politických a podle toho to taky tak vypadá...
  Ilja Muromec
  • re
   11.6.2003 13:42

   A troufáš si říct, jak by vypadala evropská ekonomika, kdyby nedošlo k zavedení Eura? Vážně si myslíš, že by ekonomika rostla rychleji než teď?
   Karel
   • re:
    11.6.2003 14:15

    Já osobně jsem pro jednotnou měnu, má to totiž spoustu výhod. Kdyby nebyla, bylo by to ještě horší.... Chci jenom říci, že měna byla zavedena rukou byrokrata a to jako ukázka Americe, že Evropa má taky svou měnu, která bude dolaru hrdě konkurovat. Krásná myšlenka, ovšem k tomu musí taky dozrát ekonomické poodmínky. Lesk skvělé jednotné měny je tak neustále obrušován nedodržováním stanovených limitů (viz pakt stability) a množstvím byrokratických překážek. Ekonomika se nerozjede dokud se neprovedou strukturální reformy....bohužel...Pak si budu eura vážit, teď je to jen bohužel dolarová "story"
    Ilja Muromec
    • re
     11.6.2003 14:46

     Je jasný, že ekonomika pošlape až se provedou strukturální změny, ale jejich zavedení Euro nebrzdí, naopak, kdyby neexistovalo, každá země by si hrála na svým písečku a nebyla by už vůbec žádná páka jak donutit nedisciplinovaný vlády k rozumnější fiskální politice. Většina z nich totiž sleduje pouze krátkodobý cíle a ctějí se zalíbit se svým voličům
     Karel
     • re
      11.6.2003 15:21

      A jsme u problému věci...nastavily se nějaké mantinely, které jsou v ohrožení (viz deficit rozpočtu v Německu) a vadí to někomu? Nevadí...jen písemná výzva...Ba naopak vidíme jasně, že v případě větších problému není Evropa zvyklá tyto problémy řešít komplexně a jednotně. Každý pak sleduje svůj krátkodobý zájem.Pak se nedivme, že se do toho nikomu nechce (viz nutné reformy). A nad tím vším je slupka zvaná euro.
      Ilja Muromec
      • re
       11.6.2003 15:41

       Nemůžeš srovnávat Evropu s Amerikou, Evropa nikdy nebude řešit problémy tak komplexně jako USA, je to přeci jenom složitější státní útvar. Právě Euro by mělo býte jedním ze stimulů, které budou EU nutit k jednotnějšímu a komplexnějšímu přístupu než doposud.
       Karel
Aktuální komentáře
13.12.2017
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data