Koruna několik málo hodin či minut před rozhodnutím České národní banky poklidně posiluje na 31,30 Kč za euro, drží se přitom ve velmi úzkém pásmu 31,29 až 31,33. K americkému dolaru česká měna pokračuje v oslabování na 26,75 Kč/USD, když se dolar dnes dostává na téměř týdenní maximum k euru.
Naše centrální banka podle odhadů Patria a trhu dnes úrokové sazby nezmění, přesto si devizový trh udržuje pozornost a nelze očekávat, že přijde výraznější kurzový posun ještě než padne rozhodnutí bankovní rady. Odpolední směr bude potom závislý především na komentářích centrální banky a vývoji eurodolarového trhu. Koruna by měla setrvat v koridoru 31,20 až 31,45 Kč za euro.
Dolar se dnes dostal na 4týdenní maximum k japonskému jenu, k euru se blíží hodnotám z 23. května. Aktuální kurz činí 1,1708 USD/EUR, dolar se však již dostal na 1,1697. Za pohybem není posun ve vnímání správné, fundamentální hodnoty kurzu, i když i na tu má trh pravděpodobně značně heterogenní názor, ale spíše technické faktory a přeskupování struktury portfolií a pozic. Poněkud se zvýšil význam trhu japonského jenu vs. dolar a jeho vlivu na eurodolar. Trh se snaží do kurzu krátkodobě zabudovat očekávané snížení sazeb ECB o 50 bps. Krátkodobě by mohl dolar ještě posílit, střednědobě nelze vyloučit propad zpět na rekordní minima kolem 1,20 USD/EUR. Dolar by dnes mohl zareagovat na americký HDP za 1Q.
Česká koruna je jedinou posilující měnou v regionu. Slovenská koruna dnes dopoledne oslabila na 41,12 SKK/EUR po neočekávaně silném propadu zahraničního obchodu za duben (-7 mld. SKK). Maďarský forint navazuje na včerejší relativně prudký pád a oslabuje na 249,4 HUF/EUR, za čímž může být oficiální prohlášení NBH o konci intervencí nebo růst výnosů eurobondů. Polský zlotý oslabuje pravděpodobně na vlně vybírání zisků na 4,372 PZL/EUR.
Radim Krejčí