Kurzové výkyvy české koruny dopolednem nekončily, přes oběd totiž česká měna v několika skocích výrazně oslabila až na 31,64 Kč za euro, tedy asi o dvacet haléřů ve srovnání s dopoledním denním maximem. V závěru seance se koruna ustálila na 31,58 Kč/EUR. Dolarový kurz více méně kopíroval vývoj eurokoruny a končí na 29,10 Kč/USD.
Prudké zvraty ve vývoji koruny byly důsledkem rozdílných názorů investorů na českou měnu a uzavíráním jejich investičních pozic. Dopoledne se totiž ještě spekulovalo na posílení až na 31,30 Kč/EUR, přes poledne se však sentiment měnil mj. v souvislosti s výroky viceguvernéra Oldřicha Dědka. Dědek patří mezi členy bankovní rady spíše k "hrdličkám", o to důrazněji jeho slova o nemožnosti dále snižovat sazby na trh, který s redukcí částečně počítal, dopadla. Z pohledu úrokového diferenciálu působí neochota snižovat sazby na korunu pozitivně, z pohledu ochoty dále podpořit ekonomický růst v ČR však naprosto opačně. V dalších dnech by měla koruna setrvat v širším pásmu kolem 31,50 Kč za euro, pátek bude extrémně klidný díky svátkům na většině trzích.
Dolar vůči euru zůstává na slábnoucí trajektorii, odpoledne dále oslabuje na 1,0853 USD za euro. Americká měna absolutně ignoruje jakékoliv pozitivní makroekonomické i korporátní zprávy a je citlivá především na pohyb akciového trhu směrem dolů, naopak při růstu na Wall street posiluje jen velmi neochotně.
Slovenská koruna zásluhou komentářů centrální banky oslabila na závěrečných 41,00 SKK/EUR. Slovenský centrální bankéř označil posilování měny za příliš rychlé a pohrozil intervencí. Maďarský forint během dne mírně oslabil na 245,5 HUF/EUR. Polský zlotý po obědě (podobně jako koruna, ale opačně) obrátil směr a končí posílením na 4,245 PZL/EUR. - nabídka při aukci 5letého státního dluhopisu se totiž setkala s téměř čtyřnásobnou poptávkou.
Radim Krejčí