Koruna se na snížení sazeb ECB připravila ještě před polednem posílením na 31,82 Kč za euro, redukce o pouhých 25 bps však českou měnu nepustila níže. Okamžitá reakce koruny na oznámení ECB tak byla de facto nulová, bez reakce však byly i ostatní středoevropské měny. Odpolední obchodování lze tedy charakterizovat jako extrémně klidné se stabilizovaným kurzem právě kolem 31,80 Kč/EUR, ve srovnání se včerejším závěrem však koruna končí o zhruba deset haléřů silnější.
K dolaru koruna odpoledne posílila na 28,95 Kč/USD, ve chvíli, kdy dolar opět otestoval 1,10 USD za euro v reakci na nepříznivé ekonomické zprávy z amerického trhu práce. První vlna oslabování USD však přišla ihned po nižším snížení sazeb v eurozóně než se čekalo (-25 bps vs. očekávaných -50 bps). Oslabení na nové 4leté minimum 1,1011 USD/EUR však dolar postihlo až ve 14:30, když se zjistilo, že se v minulém týdnu opět výrazně zvýšil počet Američanů žádajících o podporu v nezaměstnanosti. Aktuálně kurz dolaru opět klesá na 1,099 USD/EUR a koruna zavírá na 28,97 Kč/USD.
Ve středu pozornosti devizových trhů je stále Irák, kromě toho v noci před novináři vystoupí prezident Bush se zprávou o pokroku v boji s terorismem. Zítra předloží Hans Blix novou zprávu o zbraních v Iráku. V následujících dnech je nepravděpodobné výrazné posilování dolaru a rozhoří-li se válečný konflikt, lze očekávat spíše výrazné oslabení, které však bude krátkodobé, resp. závislé na rychlém konci potenciálního konfliktu.
Ostatní středoevropské měny dnes byly také bez výraznějších pohybů, slovenská koruna nakonec zpevnila na 41,79 SKK/EUR, maďarský forint posílil na závěrečných 245,10 HUF/EUR. Polský zlotý měl odpoledne tendenci spíše oslabovat a končí na 4,293 PZL/EUR.
Radim Krejčí