Evropské trhy dnes dopoledne přešlapují na místě. Včerejší zavřené americké burzy nedávají podporu v rozhodování, kterým směrem se vydat, a tak se trhy zaměřují pouze na evropské tituly a jejich nové zprávy. Za těchto okolností je na trhu vidět pokračující nervozita z již dlouho se vlekoucího konfliktu s Irákem.
Indexy většiny hlavních evropských burz krátce po otevření propadly zhruba o jedno procento, kde se držely převážně celé dopoledne. Důvodem byl horší než očekávaný výsledek hospodaření UBS. V posledních hodinách se trhy vydávají směrem vzhůru a některé burzy už umazaly ranní ztráty: britský index FTSE 100 se drží mírně v mínusu (-0,3%), německý DAX už posiluje o 0,2%, francouzský index CAC40 přidává dokonce 0,8% a panevropský index STOXX 50 je téměř beze změny (0,05%). Většina sektorů se ještě nachází v mínusu, přesto je vidět korekce ranních ztrát, a v tuto chvíli je volatilita velmi vysoká.
Největšími událostmi se dnes ráno staly akcie UBS, Reuters a Ericssonu. UBS a Reuters totiž reportovaly své kvartální výsledky. Společnost UBS vykázala ztrátu CHF 101 mil., což sráží její akcie o víc jak 4% a tlačí celý švýcarský trh níže. Reuters je na tom ještě hůře, když vykázal rekordní ztrátu USD 631 mil. a navíc společnost hodlá propustit dalších 3000 zaměstnanců. Akcie v reakci oslabuje o 10%. Ericsson ráno doplatil na snížení ratingu agenturou Moody’s, akcie se přesto dostala zpátky na své výchozí hodnoty a obchoduje se téměř beze změny. Jiné je to u France Telecom, který oslabuje o cca 2%, na trhu jsou vidět velcí prodejci u tohoto titulu. Maloobchod je jeden z nejvíce posilujících sektorů, dopomáhá mu k tomu společnost Kingfisher, která posiluje o 4% díky Q4 výsledků.
Dnešní den doprovázalo pouze jedno číslo z makroekonomie, jednalo se o index ekonomického sentimentu ZEW, což je předstihový index k indexu Ifo. Ten potvrdil lepší podnikatelské klima v Německu, když jeho hodnota dosáhla v únoru 15 bodů, přitom se očekávalo pouze 10 bodů.
Viktor Reischig, Patria Finance