Celým trhem dlouho a především toužebně očekávané údaje o nezaměstnanosti ve Spojených státech dnes přinesly vlnu volatility na evropské trhy. Po ranním růstu, který vynesl pan-evropský index DJ STOXX50 o necelého 1.5% výše následoval překotný pád, který naopak stlačil index o více jak 1% do negativního teritoria. Důvod ? Velmi jednoduchý, údaje o nezaměstnanosti ve Spojených státech:
* míra nezaměstnanosti je 6% (očekávání bylo stejné, tj. 6%).
* průměrná hodinová mzda se také vyrovnala očekávání a vzrostla o 0.3%
* v rámci sektoru služeb americká ekonomika ztratila 101 tis. pracovních míst (trh očekával zisk 20 tis. prac. míst).
* v rámci výrobního sektoru ekonomika ztratila 65 tis. míst proti očekávání ztráty "pouhých" 35 tis. míst
* v obou případech však došlo k revizi údajů za minulý měsíc směrem dolů
Především tyto údaje vedly k masivnímu propadu evropských indexů krátce po jejich zveřejnění. Druhým důvodem bylo oznámení ratingové agentury Standard&Poor's, že snižuje německému Deutsche Telekom dluhový rating na hodnotu BAA3, což představuje poslední investiční stupeň - jakékoliv další snížení bude znamenat, že dluhopisy Deutsche Telekom budou ve spekulativním pásmu. Na tuto informaci, pro investory velmi nečekanou a především překvapivou, reagovala cena akcií tak, jak měla - propadem. Sesun ceny stáhl akcie z ceny EUR 13.80 mírně pod cenu EUR13.
Nedobře se dnes také vede francouzskému maloobchodnímu řetězci Carrefour, který včera po skončení obchodování v Paříži oznamoval své hospodářské výsledky. Ty byly mírně pod očekáváním trhu, především kvůli slabším tržbám v divizích firmy v Latinské Americe. Cena akcie proto oslabuje o 4.6%. Na druhé straně si však dobře stojí holandská banka ABN Amro, jejíž akcie posilují o 4%. Důvodem je zde velmi pozitivní článek v dnešním nizozemském tisku, který chválí banku za pokračující restrukturalizaci, která ji postupně vrací mezi evropskou a pravděpodpobně také světovou špičku.
Petr Žabža, Patria Finance