Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozšíření EU aneb integrační výnosy

Rozšíření EU aneb integrační výnosy

10.12.2002 13:06
Autor: 

Předvstupní vyjednávání mezi EU a zeměmi kandidujícími na členství v EU se chýlí ke konci, nebo by alespoň měly. Před kodaňským summitem, jež se bude konat v závěru tohoto týdne by mělo být jasno v otázce financí. Podle návrhu předloženého předsedajícím Dánskem by ze středoevropských zemí mělo nejvíce peněz na hlavu v prvních třech letech členství v EU dostat Polsko a Slovensko. Srovnání situace všech středoevropských zemí je v následující tabulce:

 

Čistý příjem z rozpočtu EU na obyvatele

HDP na obyvatele (průměr EU = 100) v roce 2001

Polsko

166 €

39

Slovensko

164 €

49

Maďarsko

134 €

52

ČR

70 €

60

Slovinsko

108 €

70

Pořadí kandidátských zemí v příjmu peněz z EU na hlavu většinou odpovídá ekonomické úrovni. Až na jedinou výjimku tomu tak skutečně je. Tou výjimkou je bohužel ČR. Ač HDP na obyvatele v ĆR dosahuje 60% průměru EU zatímco Slovinsko 70% EU, měla by ČR v prvních třech letech členství v EU dostat ze společného rozpočtu pouze 70 eur na hlavu, Slovinsko 108 eur na hlavu. Detailní čísla patrně znají jen vyjednávači kandidátských zemí a EU.

Jedno z vysvětlení však nabízí očekávané příjmy ze strukturálních fondů EU. Pro ČR je nevýhodou ekonomická vyspělost Prahy. Příjmy ze strukturální fondů EU jsou podmíněny výší HDP na obyvatele v daném regionu. Zatímco například celé Slovinsko tvoří z pohledu EU jediný region s HDP na hlavu kolem 70%, ČR je členěna do osmi regionů, kde Praha svou ekonomickou výkonností ční vysoko nad ostatními českými regiony i nad průměrem EU (v roce 1999 činil HDP na hlavu v Praze 124). Pro příjmy ze strukturálních fondů EU se přitom kvalifikují pouze regiony, jejichž HDP na obyvatele za poslední 3 roky je menší než 75% průměru EU. Praha, ekonomicky nejvýznamnější region České republiky tedy zůstává mimo hru o strukturální fondy, zatímco Slovinsko se kvalifikuje jako celek. Strukturální fondy jsou přitom druhou nejdůležitější položkou společného rozpočtu EU s podílem zhruba 35% na celkových výdajích.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC