Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Patria zvýšila doporučení k akciím Komerční banka na akumulovat s novou cílovou cenou 2 340 Kč!

Patria zvýšila doporučení k akciím Komerční banka na akumulovat s novou cílovou cenou 2 340 Kč!

18.10.2002 16:09
Autor: 

Očekávaný nárůst zisku, výrazný růstový potenciál akcie a vysoká likvidita představují hlavní důvody k investici do akcií Komerční banky. Po zvážení rizik, které tento titul nese, zvyšujeme naše investiční doporučení ke KB na akumulovat z předchozího držet v dlouhodobém horizontu a z krátkodobého doporučení redukovat, s novou cílovou cenou 2 340 Kč v 12-měsíčním horizontu.

Komerční banka letos zaznamenává výrazný pokles nákladů. Snižování počtu zaměstnanců např. výrazně přispívá k redukci provozních nákladů. Protože se navíc ukazuje, že návratnost špatných úvěrů je lepší, než jsme předpokládali, snížili jsme náš odhad tvorby opravných položek na období 2002-4, což se odrazilo ve zvýšeném odhadu čistého zisku KB.

KB tak podle nás v období 2002-4 dosáhne výrazného nárůstu zisku na akcii (CAGR 51 %) a zvýší i podíl zisku, který bude vyplácen na dividendách, a to přes fakt, že jsme snížili náš odhad růstu bilanční sumy banky z důvodu pokračujícího poklesu jejího tržního podílu.

Snižování úrokový sazeb českou centrální bankou tento rok a související pokles nákladů na vlastní kapitál KB dále přispěl ke zvýšení naší cílové ceny o 18 % na 2 340 Kč v 12-měsíčním horizontu (z předchozích 1 980 Kč ke konci roku 2002).

KB je navíc nejvíce obchodovaným titulem na českém akciovém trhu a v současné době se podílí standardně z 50 % na celkové likviditě pražské burzy. Je také možné, že pro některé investory slouží akcie KB jako určitý „banchmark“ pro celý český akciový trh.

Ačkoliv cílová cena 2 340 Kč indikuje přibližně 39% potenciál k růstu titulu, přikláníme se k doporučení akumulovat akcie KB (a nikoliv kupovat) z důvodu: (i) relativně špatné odhadnutelnosti a pravděpodobně vysoké volatility tvorby opravných položek, a v návaznosti na to i zisků KB, a (ii) přetrvávajících rizik, že očekávané oživení globální ekonomiky se zpozdí, což by mělo vedle nepřímého i přímý vliv na hospodaření KB skrze její investici do CDO.

Navíc není stále zcela zřejmé do jaké míry domácí portfolio manažeři ještě hodlají investovat do akcií Erste Bank (akcie Erste se začaly obchodovat na pražské burze 1. října). Pokud domácí fondy výrazněji „přebalancují“ svá portfolia a budou aktivněji nakupovat akcie Erste Bank, akcie KB by se mohla dostat pod jistý prodejní tlak.

Jan Hájek

Nový report naleznete v sekci akcie ČR/analytický servis. V této části našich stránek máte rovněž k dispozici denní a měsíční přehled českého akciového trhu ve formátu vhodném ke stažení.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data