Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Utopily povodně zahraniční obchod?

Utopily povodně zahraniční obchod?

20.9.2002 11:58
Autor: 

Tuto otázku nám v pondělí zodpoví Český statistický úřad. Výsledky srpnových statistik z reálné ekonomiky budou do značné míry loterií. Losovat se bude mezi špatnými výsledky a ještě horšími údaji.

První na řadu přichází zahraniční obchod. Před zhodnocením vlivu povodní jsme odhadovali srpnový schodek obchodní bilance na 8 mld. Kč. Nyní se naše prognóza přiblížila desetimiliardové hodnotě. Rizika prognózy jsou však soustředěna na jejím dolním konci, tj. směrem k ještě většímu schodku. Kromě povodní je rizikem srpnové prognózy také faktický počet odpracovaných pracovních dní. Zvýšené čerpání dovolených bývá jedním z faktorů snižujících vývoz v letních měsících. Záleží na rozložení dovolených v jednotlivých měsících.

Kromě uvedených mimořádných faktorů působí na zahraniční obchod další čtyři důležité faktory: zpomalující domácí poptávka, stále ještě slabá zahraniční poptávka, negativní vliv příliš rychlé apreciace kurzu koruny a příznivý vývoj směnných relací. Posilování koruny se sice zastavilo, ostatní faktory však zůstávají nadále nepříznivé. Aktuální informace ze zahraničí prozatím nenabízí důvod k optimismu.

Výsledkem by měl být meziroční pokles vývozu i dovozu. Celoroční schodek i nadále odhadujeme na 80 mld. Kč. V případě zlepšení situace v české ekonomice v příštím roce očekáváme vzestup schodku obchodní bilance na konci roku 2003 na 90 mld. Kč. Co se týče vlivu povodní na zahraniční obchod, může se kromě výpadků exportní produkce projevit ještě jeden efekt: zvýšení dovozu zboží k náhradě poničeného vybavení domácností, výrobních kapacit zasažených firem a materiálu a strojů k opravě poničené infrastruktury.

David Marek


Váš názor
 • lll
  20.9.2002 21:07

  Zpomalující domácí poptávka? To snad ne!!
  L.L.
  • Ale ano!
   25.9.2002 11:23

   "Zpomalující domácí poptávka" je termín, který jsem použil pro snížení meziročního tempa růstu domácí poptávky (součet výdajů na konečnou spotřebu a hrubou tvorbu fixního kapitálu). Ve 4. čtvrtletí loňského roku se domácí poptávka meziročně zvýšila o 5,0%, v 1. čtvrtletí letošního roku o 4,0%, ve 2. čtvrtletí o 3,8% a naše prognóza pro 3. čtvrtletí předpokládá další zpomalení na 2,1%.
   David Marek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university