Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Vývoj cen ropy v minulém týdnu nebyl pozitivní

13.3.2002 17:16
Autor: 

Minulý týden pokračoval v USA pokles stavu zásob ropy a ropných produktů. Příčinou je nečekané uzavření několika rafinérií kvůli provozním poruchám. Produkce rafinérských výrobků tak poklesla na dvouleté minimum a samotné využití rafinérských kapacit se snížilo na 85%.

V únoru podle IEA byla průměrná světová denní těžba ropy 75,9 mil.b, to je o 320 tis.barelů méně, než se vytěžilo v lednu. Produkce deseti zemí OPEC se snížila o 390 tis.barelů, přesto překročila o 740 tis.b. dohodnuté kvóty. Celkem tak OPEC dodržuje omezení těžby na 85%. O 200 tis.b. více než v lednu exportoval Irák, o 270 tis.b. překročilo lednová čísla Rusko. Agentura IEA rovněž ve své březnové zprávě snížila o 80 tis.b. na 420 tis.b. očekávaný denní přírůstek poptávky v letošním roce.

Akcionáři společností Conoco a Phillips Petroleum schválili spojení obou firem. Vzniká tak třetí největší americká ropná společnost. Spojení by podle předpokladů mělo ušetřit cca 750 mil.USD na ročních nákladech. V nové společnosti získají akcionáři Phillips jednu novou akcii za jednu sta-rou, akcionáři Conoco získají za jednu stávající 0,4677 akcie. Největší americkou ropnou společností je ExxonMobil, druhou ChevronTexaco.

V pátek se ve Vídni opět schází na svém pravidelném zasedání ministři zemí OPEC. I když cena ropy v posledních dnech výrazně vzrostla, omezení v těžbě se pokusí zřejmě zachovat nejméně další čtvrtletí. Dne 12.3. byla cena barelu ropného koše zemí OPEC 22,36 USD. Z ropu exportujících zemí mimo OPEC slíbily pokračovat v redukci těžby Mexiko a Norsko, Rusko stále nerozhodlo. Proti prodloužení omezení jsou především mocné ruské ropné společnosti, které vidí příležitost, jak zvýšit svůj podíl na evropském a následně i světovém trhu. Plán exportu ropy z Ruska pro březen již byl navýšen o 100 tis.barelů na 3,1 mil.barelů denně.

Na světovém trhu rychleji než cena ropy a dalších energetických zdrojů roste cena benzinu. Mezi 12.2. a 12.3. se tak zvýšila cena Brent o 11,7%, Normal 95 však vzrostl o 18,8%.

Ropa v pondělí vzrostla na 5 a půl měsíční maximum po odmítnutí Iráku povolit vstup inspektorům OSN. Tím vzrostly obavy, že nebezpečí válečného konfliktu se opět přiblížilo. To bylo také podle pravidelné zprávy International Energy Agency hlavním důvodem růstu ceny od druhé poloviny února. Růst dále podpořily i dobré makroekonomické údaje z USA svědčící o tom, že recese byla překonána a růst ekonomiky byl nastartován.

Nálada na světovém trhu s ropou se během několika posledních týdnů změnila. Začínají převládat obavy z dalšího vývoje a s tím roste i tlak na zvyšování cen. Pokud na svém zasedání koncem týdne OPEC nezvýší těžební kvóty a Rusko přistoupí na omezení exportu o další měsíce, lze očekávat další růst ceny ropy.

Technická analýza:
V průběhu poslední doby cena ropy podle předpokladu pokračovala ve svém růstu a potvrzuje tak snahu udržet se v dlouhodobém vzestupném trendu. Včera byla nakonec zavírací spotová cena ropy Brent na hodnotě 23,70 USD/barel.

V současné chvíli se zdá, že v tomto období by cena ještě měla pokračovat ve svém vzestupu. Pohyb ceny by měl být zdola omezen supportem na úrovni 22,62 USD/barel. Pouze při nečekané sestupné korekci by se cena mohla dostat i k dalším supportům, které jsou na hladinách 21,95 USD/barel a 21,52 USD/barel.

Směrem vzhůru by se cena měla dostat k rezistenci, která je na úrovni 24,50 USD/barel. Potom nelze vyloučit proražení této rezistence a pokus o dosažení další rezistence, která je na hladině 25,59 USD/barel. Následující rezistence je pak na úrovni 26,63 USD/barel, ale její dosažení zatím není moc pravděpodobné.

(ČSOB, Trhy a komodity)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data