Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Polsko: deficit běžného účetu poklesl v loňském roce na 4.0% HDP

31.1.2002 17:50
Autor: 

Na datech za prosinec asi nejvíce překvapil fakt, že centrál-ní banka revidovala listopadový skvělý výsledek běžného účtu z –217 mil. USD na –417 mil. USD. Důvodem byla revize přebytku neklasifikovaných toků z původních re-kordních 637 mil na ‚normálních‘ 437 mil. USD. Výměna hotovosti v souvislostmi s přechodem na eurové bankovky tedy proti původním zprávám žádné výraznější vylepšení běžného účtu nepřinesla. A protože i prosincový výsledek neklasifikovaných transakcí nebyl tímto procesem vylep-šen, byl i výsledek prosincového běžného účtu –460 mil. USD o 300 mil. USD horší nežli jsme čekali.

Pokud jde o zahraniční obchod, zpomalení polské ekono-miky se projevuje nadále pozitivně. V prosinci export mezi-ročně (v USD) poklesl o 7,7%, ovšem import klesá mno-hem výrazněji (-9,5% y/y) a proto se schodek obchodní bilance snížil o 150 mil. USD v porovnání s loňským pro-sincem. Za celý rok 2001 se schodek bilance zahraničního obchodu podle údajů centrální banky snížil o 11,3%, deficit běžného účtu se snížil téměř o 30%. V relaci k HDP poklesl loni schodek běžného účtu na 4% HDP.

Ačkoliv tedy byl prosincový běžný účet určitým zklamá-ním, jde to výhradně na vrub jednorázových faktorů. Defi-cit zahraničního obchodu se dále snižuje. Dokud se nedo-staví oživení domácí poptávky, nebude ani nadále polský zahraniční obchod problémem, dopad případného oživení polské poptávky by navíc mělo mírnit oživení v Evropě. Přebytek finančního účtu byl v roce 2001 sotva poloviční nežli v roce 2000. Přímé i portfoliové investice poklesly na 70% loňské hodnoty, naopak se zvýšil schodek ostatních investic.

(Jakub Dvořák, ČSOB)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university