Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Finanční trhy znervózněly a obávají se platební neschopnosti Argentiny!

30.10.2001 11:21
Autor: 

Situace v Argentině se opět přiostřuje. Argentina má nyní v listopadu zaplatit jistinu ve výši 1,113 mld. dolarů a splátky úroků si podle odhadů vyžádají dalších 0,7-1,4 mld. dolarů. Celkový dluh Argentiny dosáhl ke konci června tohoto roku 132 mld. dolarů. Trhy se vážně obávají, že Argentina listopadové splátky nebude schopna zaplatit, bude nucena vyhlásit „platební neschopnost“ a přistoupit k restrukturalizaci dluhu. Schopnost splácet dluhy je v Argentině vážně narušena ekonomickou recesí. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí tohoto roku poklesl meziročně o 0,5%, celoroční propad HDP odhaduje vláda na 1,4%.

Situace se včera navíc vyhrotila také díky rezignaci náměstka ministra financí Julia Dreizzena. Vláda nyní pracuje na balíku opatření, který by měl situaci uklidnit. Ekonomický ministr Domingo Cavallo včera prohlásil, že balík opatření bude oznámen až ve chvíli, kdy si bude vláda jistá, že se všechna opatření v balíku těší široké podpoře a že balík již nebude dále modifikován.

Na situaci v Argentině včera prudce reagovaly americké akciové trhy, indexy ztrácely ihned po otevření obchodování a ztráty se v průběhu dne spíše prohlubovaly. Ztrátou zahájily dnes také evropské akciové trhy včetně pražské, polské a maďarské burzy.

Makroekonomická situace v Argentině není nijak růžová. Země v letošním roce čelí stagnaci růstu, doprovázené oslabením obchodu, podnikatelské důvěry a nárůstem úrokových sazeb. Argentina je již tři roky v ekonomickém propadu a snahy oživit ekonomiku byly zatím marné. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí tohoto roku poklesl meziročně o 0,5%, celoroční propad HDP odhaduje vláda na 1,4%. Vláda již nemá na výběr mnoho alternativ poté, co vyprchaly růstové impulsy z balíku mezinárodní finanční pomoci a rozsáhlého programu výměny dluhopisů. Argentinská vláda přitom již v létě přijala plán, jež měl vyvést zemi z nebezpečí platební neschopnosti omezením rozpočtových výdajů a odstraněním deficitů. Argentinská vláda následně snížila předpověď růstu hrubého domácího produktu pro třetí čtvrtletí na 0,2 procenta z předchozích 2,5 procenta.

Argentina navíc není jedinou zemí, která se potýká s problémy. Také největší jihoamerická ekonomika se potýká s problémy. Brazilská ekonomika loni po dvou letech útlumu zažila výrazné oživení. Hrubý domácí produkt vzrostl o 4,3 procenta, když v roce 1999 rostl jen o 0,8 procenta. Hospodářský růst v Brazílii vykázal ve druhém čtvrtletí překvapivě prudké zpomalení na pouhých 0,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí v období duben-červen klesl o jedno procento. Argentinské problémy Brazílii také nepomohou, neboť třetím nejvýznamnějším brazilským trhem je právě Argentina.

Podle britských analytiků z Economist Intelligence Unit jsou Argentina, Brazílie a Turecko zeměmi, kterým mezi mladými tržními ekonomikami hrozí největší riziko vyhlášení neschopnosti obsluhovat své dluhy.

(Monika Procházková a David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data